Burnley mot West Brom
➜ Spela på matchen
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se
Burnley vs West Brom — inbördes statistik
Burnley0mot1West Brom
Burnley 0 U0 OavgjortWest Brom 1 U
1
Matcher
4.0
mål per match
100%
3+ mål
100%
båda gör mål
Hemma hos Burnley 0-0-0
Hemma hos West Brom 1-0-0
Största seger West Brom West Brom 3–1 Burnley
Burnley vs West Brom — tidigare resultat
| 23.08.26 | Championship | West Brom 3–1 Burnley | L |
Burnley & West Brom — senaste form
Burnley
DLLDLDLDWD
| 13.10 | Burnley 2–2 Charlton |
| 10.10 | Watford 0–4 Burnley |
| 19.09 | Burnley 1–1 Derby |
| 12.09 | Swansea 3–1 Burnley |
| 08.09 | Wrexham 1–1 Burnley |
| 05.09 | Burnley 1–2 Bristol City |
| 02.09 | Burnley 1–1 Middlesbrough |
| 29.08 | Norwich 4–1 Burnley |
| 23.08 | West Brom 3–1 Burnley |
| 16.08 | Burnley 2–2 West Ham |
Gjort 1,5 · insläppta 1,9 per match
West Brom
WWLDWWDLLW
| 13.10 | Wrexham 1–2 West Brom |
| 10.10 | West Brom 0–1 Birmingham |
| 20.09 | Wolves 1–0 West Brom |
| 12.09 | West Brom 1–1 QPR |
| 09.09 | Derby 0–1 West Brom |
| 05.09 | West Brom 1–0 Watford |
| 02.09 | West Brom 1–1 Charlton |
| 29.08 | Middlesbrough 3–1 West Brom |
| 23.08 | West Brom 3–1 Burnley |
| 15.08 | Norwich 1–2 West Brom |
Gjort 1,2 · insläppta 1 per match
Championship — Tabell
| # | Lag | H | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 5 | Birmingham | 10 | 17:11 | 17 |
| 6 | QPR | 10 | 15:9 | 17 |
| 7 | West Brom | 10 | 12:10 | 17 |
| 8 | Stoke City | 10 | 17:16 | 16 |
| 9 | Blackburn | 10 | 15:13 | 15 |
| 19 | Cardiff | 10 | 16:15 | 10 |
| 20 | Norwich | 10 | 17:20 | 9 |
| 21 | Burnley | 10 | 15:19 | 8 |
| 22 | Watford | 10 | 8:19 | 8 |
| 23 | Derby | 10 | 9:19 | 6 |
Burnley & West Brom — kommande matcher
Burnley
| 16.10 19:00 | Burnley – Wolves |
| 24.10 14:00 | Lincoln – Burnley |
| 31.10 15:00 | Burnley – Portsmouth |
West Brom
| 17.10 14:00 | West Brom – Blackburn |
| 24.10 14:00 | Preston – West Brom |
| 31.10 15:00 | West Ham – West Brom |
Burnley vs West Brom — FAQ
Vem har vunnit flest matcher mellan Burnley och West Brom?
West Brom har vunnit flest, 1–0, med 0 oavgjorda
Hur många mål görs i genomsnitt?
4 mål per match; 100% av mötena hade 3 mål eller fler
Vad blev resultatet i den senaste matchen?
West Brom 3–1 Burnley den 23.08.2026
När är nästa match?
Burnley mot West Brom den 02.03.2027 19:45
Uppdaterad: 13.10.2026

