Port Vale mot Salford City
➜ Spela på matchen
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se
Port Vale vs Salford City — inbördes statistik
Port Vale0mot1Salford City
Port Vale 0 U0 OavgjortSalford City 1 U
1
Matcher
1.0
mål per match
0%
3+ mål
0%
båda gör mål
Hemma hos Port Vale 0-0-0
Hemma hos Salford City 1-0-0
Största seger Salford City Salford City 1–0 Port Vale
Port Vale vs Salford City — tidigare resultat
| 05.09.26 | League Two | Salford City 1–0 Port Vale | L |
Port Vale & Salford City — senaste form
Port Vale
LDDLLWLW
| 10.10 | Port Vale 1–0 Grimsby |
| 19.09 | Walsall 2–0 Port Vale |
| 12.09 | Port Vale 1–0 Exeter City |
| 05.09 | Salford City 1–0 Port Vale |
| 01.09 | Swindon Town 3–1 Port Vale |
| 29.08 | Port Vale 0–0 Crewe |
| 22.08 | Port Vale 1–1 Tranmere |
| 15.08 | Oldham 2–0 Port Vale |
Gjort 0,5 · insläppta 1,1 per match
Salford City
LLLWWDWWWW
| 10.10 | Cheltenham 0–2 Salford City |
| 03.10 | Salford City 1–0 Fleetwood Town |
| 26.09 | Oldham 1–4 Salford City |
| 19.09 | Salford City 1–0 Swindon Town |
| 12.09 | Rotherham 3–3 Salford City |
| 05.09 | Salford City 1–0 Port Vale |
| 01.09 | Salford City 2–1 Newport County |
| 29.08 | Shrewsbury 1–0 Salford City |
| 22.08 | Salford City 0–1 Chesterfield |
| 15.08 | Barnet 3–1 Salford City |
Gjort 1,5 · insläppta 1 per match
League Two — Tabell
| # | Lag | H | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Salford City | 10 | 15:10 | 19 |
| 2 | Barnet | 8 | 20:11 | 18 |
| 3 | Crewe | 10 | 12:7 | 18 |
| 20 | Rotherham | 10 | 12:16 | 10 |
| 21 | Oldham | 9 | 9:13 | 8 |
| 22 | Port Vale | 8 | 4:9 | 8 |
| 23 | Northampton | 8 | 4:7 | 7 |
| 24 | Crawley Town | 8 | 8:15 | 5 |
Port Vale & Salford City — kommande matcher
Port Vale
| 26.09 14:00 | Port Vale – Northampton |
| 03.10 14:00 | Colchester – Port Vale |
| 17.10 14:00 | Port Vale – Chesterfield |
Salford City
| 17.10 14:00 | Salford City – Crawley Town |
| 20.10 18:45 | Bristol Rovers – Salford City |
| 26.10 20:00 | Walsall – Salford City |
Port Vale vs Salford City — FAQ
Vem har vunnit flest matcher mellan Port Vale och Salford City?
Salford City har vunnit flest, 1–0, med 0 oavgjorda
Hur många mål görs i genomsnitt?
1 mål per match; 0% av mötena hade 3 mål eller fler
Vad blev resultatet i den senaste matchen?
Salford City 1–0 Port Vale den 05.09.2026
När är nästa match?
Port Vale mot Salford City den 13.02.2027 15:00
Uppdaterad: 10.10.2026

