Fotboll
Hem › Lag › Bohemians
Bohemians

Bohemians – lagets statistik och form

Irland · grundad 1890 · Dalymount Park

Bohemians: turneringar 2026

Bohemians: kommande matcher

Bohemians: senaste resultat

Form i liganFVFVV
23/10 26Bohemians0–1ShelbourneLeague of Ireland Premier Division
16/10 26Bohemians2–1Waterford
League of Ireland Premier Division
12/10 26Shamrock Rovers2–1Bohemians
League of Ireland Premier Division
9/10 26Bohemians0–2Waterford
FAI Cup
2/10 26Dundalk1–2Bohemians
League of Ireland Premier Division
18/9 26Bohemians2–1Drogheda United
League of Ireland Premier Division
11/9 26Galway United2–3Bohemians
League of Ireland Premier Division
5/9 26St Patrick's Athl.1–1Bohemians
FAI Cup

Bohemians: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 19/7 · 15:00Ringmahon Rangers–Bohemians
FAI Cup
fre 30/10 · 20:45St Patrick's Athl.TipsBohemians
League of Ireland Premier Division
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Bohemians0–1ShelbourneLeague of Ireland Premier Division
16/10 26Bohemians2–1Waterford
League of Ireland Premier Division
12/10 26Shamrock Rovers2–1Bohemians
League of Ireland Premier Division
9/10 26Bohemians0–2Waterford
FAI Cup
2/10 26Dundalk1–2Bohemians
League of Ireland Premier Division
18/9 26Bohemians2–1Drogheda United
League of Ireland Premier Division
11/9 26Galway United2–3Bohemians
League of Ireland Premier Division
5/9 26St Patrick's Athl.1–1Bohemians
FAI Cup
28/8 26Bohemians3–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
21/8 26Bohemians5–3Derry City
League of Ireland Premier Division
16/8 26Bohemians4–0Longford Town
FAI Cup
13/8 26FC Midtjylland3–2Bohemians
Conference League
9/8 26Waterford3–1Bohemians
League of Ireland Premier Division
6/8 26Bohemians0–2FC Midtjylland
Conference League
2/8 26Bohemians1–1Galway United
League of Ireland Premier Division
30/7 26Ballkani3–2Bohemians
Conference League
22/7 26Bohemians2–1Ballkani
Conference League
16/7 26St Joseph S Fc0–0Bohemians
Conference League
9/7 26Bohemians2–0St Joseph S Fc
Conference League
3/7 26Drogheda United0–2Bohemians
League of Ireland Premier Division
26/6 26Bohemians2–0St Patrick's Athl.
League of Ireland Premier Division
22/6 26Shelbourne0–3Bohemians
League of Ireland Premier Division
19/6 26Bohemians1–2Dundalk
League of Ireland Premier Division
12/6 26Derry City4–1Bohemians
League of Ireland Premier Division
29/5 26Sligo Rovers1–3Bohemians
League of Ireland Premier Division
25/5 26Bohemians1–2Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
22/5 26Galway United2–4Bohemians
League of Ireland Premier Division
15/5 26Bohemians2–1Drogheda United
League of Ireland Premier Division
8/5 26Dundalk1–3Bohemians
League of Ireland Premier Division
4/5 26Bohemians2–2Shelbourne
League of Ireland Premier Division
1/5 26Bohemians1–1Derry City
League of Ireland Premier Division
24/4 26St Patrick's Athl.3–1Bohemians
League of Ireland Premier Division
17/4 26Shamrock Rovers2–1Bohemians
League of Ireland Premier Division
10/4 26Bohemians1–2Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
6/4 26Bohemians1–1Waterford
League of Ireland Premier Division
3/4 26Drogheda United0–0Bohemians
League of Ireland Premier Division
20/3 26Bohemians1–1Dundalk
League of Ireland Premier Division
16/3 26Shelbourne0–0Bohemians
League of Ireland Premier Division
13/3 26Bohemians1–0Galway United
League of Ireland Premier Division
6/3 26Waterford0–1Bohemians
League of Ireland Premier Division
27/2 26Bohemians3–2Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
20/2 26Derry City0–1Bohemians
League of Ireland Premier Division
14/2 26Sligo Rovers0–4Bohemians
League of Ireland Premier Division
8/2 26Bohemians0–0St Patrick's Athl.
League of Ireland Premier Division

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Bohemians: tabellplacering – League of Ireland Premier Division

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Shamrock Rovers3520-8-758:3568VFVVV
2Bohemians3518-8-960:4262FVFVV
3St Patrick's Athl.3517-9-953:2860OFFVV
4Shelbourne3512-13-1050:4749VVVOV

Bohemians: säsongsstatistik (League of Ireland Premier Division)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match1,2
Hemma: gjorda / insläppta1,6 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,8 / 1,2
Hållna nollor11
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort59
Gula kort per match1,7
Röda kort4

Mest använda formationer

4-2-3-1 (25×) · 3-4-1-2 (3×) · 3-5-2 (2×)

Bohemians: spelarstatistik (League of Ireland Premier Division)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
D. DevoyMF3127144545181117,48
R. TierneyMF3527171134428607,11
S. ToddFÖ2823592083307,07
J. FloresMF31226714265507,07
J. McManusMF1640000007,00
P. HickeyFÖ342834513114506,98
Leigh Robert KavanaghFÖ51200020006,93
S. MullenFÖ23165201127506,90
C. ByrneMF24152400104216,85
H. VaughanMF291474342511506,72
D. PowerFÖ34272200103206,71
C. WhelanAN3520991364629006,69
M. StrodsMF228352485206,65
C. ParsonsAN311524422512206,49
A. McDonnellMF258381094306,43
S. DialloMF198460221106,43
D. James-TaylorAN231125542512106,39
H. MartinAN6750022006,34
Zane MyersFÖ2068021176106,28
J. HarpurAN2280010006,25
D. RooneyAN241453332611206,23
R. BurkeFÖ62891075005,77
N. MorahanMF226080000105,66
P. MaddenAN2270000003,35

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Bohemians: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Bohemians: övergångar

Nyförvärv

  • P. MaddenChesterfield · kontraktslös10/8 26
  • Josh AdamČeské Budějovice · kontraktslös2/8 26
  • R. BrennanCobh Ramblers · åter från lån14/7 26
  • H. VaughanHull City · kontraktslös30/6 26
  • Zane MyersHull City · kontraktslös21/2 26
  • D. PowerCheltenham · övergång28/1 26
  • S. MullenTorino · lån26/1 26
  • S. DialloDerry City · kontraktslös21/1 26

Lämnat klubben

  • J. OkedinaBarnsley · kontraktslös14/9 26
  • Leigh Robert KavanaghGalway United · lån30/6 26
  • H. VaughanHull City · åter från lån29/6 26
  • J. McManusSligo Rovers · lån21/2 26
  • R. BrennanCobh Ramblers · lån11/2 26
  • J. TalbotCorpus Christi · kontraktslös30/1 26
  • B. GilmoreSt Mochta's · kontraktslös21/1 26
  • J. HoughLongford Town · kontraktslös16/1 26

Bohemians: fakta

LandIrland
Grundad1890
ArenaDalymount Park
Kapacitet4 443
Underlagnaturgräs
Tabellplacering2:a · 62 poäng

Bohemians: vanliga frågor

Vilken arena spelar Bohemians på?

Bohemians spelar sina hemmamatcher på Dalymount Park (Dublin), som tar 4 443 åskådare.

Var ligger Bohemians i tabellen?

Bohemians ligger på 2:a plats i League of Ireland Premier Division med 62 poäng på 35 matcher (18 segrar, 8 oavgjorda, 9 förluster).

När spelar Bohemians nästa gång?

Nästa match: St Patrick's Athl. – Bohemians, fre 30/10 · 20:45 (League of Ireland Premier Division).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Bohemians?

Senaste ligamatch: Bohemians 0–1 Shelbourne (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Bohemians?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är C. Whelan med 13 mål.

Bohemians: spelschema, tabell och speltips

Bohemians (Irland) spelar i följande turneringar den här säsongen: League of Ireland Premier Division, Conference League, FAI Cup. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i League of Ireland Premier Division finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.