Fotboll
Hem › Lag › Shamrock Rovers
Shamrock Rovers

Shamrock Rovers – lagets statistik och form

Irland · grundad 1899 · Tallaght Stadium

Shamrock Rovers: turneringar 2026

Shamrock Rovers: kommande matcher

Shamrock Rovers: senaste resultat

Form i liganVFVVV
23/10 26Shamrock Rovers4–0Sligo RoversLeague of Ireland Premier Division
16/10 26Galway United2–0Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
12/10 26Shamrock Rovers2–1Bohemians
League of Ireland Premier Division
8/10 26Shamrock Rovers3–1Drogheda United
League of Ireland Premier Division
18/9 26Shamrock Rovers3–2Waterford
League of Ireland Premier Division
11/9 26St Patrick's Athl.2–0Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
4/9 26Shamrock Rovers0–0Shelbourne
League of Ireland Premier Division
30/8 26Derry City3–3Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division

Shamrock Rovers: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 20:45DundalkTipsShamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Shamrock Rovers4–0Sligo RoversLeague of Ireland Premier Division
16/10 26Galway United2–0Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
12/10 26Shamrock Rovers2–1Bohemians
League of Ireland Premier Division
8/10 26Shamrock Rovers3–1Drogheda United
League of Ireland Premier Division
18/9 26Shamrock Rovers3–2Waterford
League of Ireland Premier Division
11/9 26St Patrick's Athl.2–0Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
4/9 26Shamrock Rovers0–0Shelbourne
League of Ireland Premier Division
30/8 26Derry City3–3Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
27/8 26KuPS1–0Shamrock Rovers
Conference League
20/8 26Shamrock Rovers1–1KuPS
Conference League
16/8 26St Patrick's Athl.3–2Shamrock Rovers
FAI Cup
13/8 26Egnatia Rrogozhinë5–1Shamrock Rovers
Europa League
7/8 26Shamrock Rovers3–2Dundalk
League of Ireland Premier Division
4/8 26Shamrock Rovers3–1Egnatia Rrogozhinë
Europa League
31/7 26Drogheda United0–0Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
28/7 26Shamrock Rovers2–1Ararat-Armenia
Champions League
21/7 26Ararat-Armenia2–0Shamrock Rovers
Champions League
17/7 26Shamrock Rovers4–1Cork City
FAI Cup
14/7 26Shamrock Rovers5–1Floriana
Champions League
7/7 26Floriana2–0Shamrock Rovers
Champions League
3/7 26Sligo Rovers1–2Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
26/6 26Shamrock Rovers3–1Galway United
League of Ireland Premier Division
22/6 26Shamrock Rovers1–1Derry City
League of Ireland Premier Division
19/6 26Waterford0–2Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
12/6 26Shelbourne2–1Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
29/5 26Shamrock Rovers1–0St Patrick's Athl.
League of Ireland Premier Division
25/5 26Bohemians1–2Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
22/5 26Shamrock Rovers1–2Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
15/5 26Dundalk1–0Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
8/5 26Galway United1–3Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
4/5 26Shamrock Rovers4–1Drogheda United
League of Ireland Premier Division
1/5 26Shamrock Rovers1–0Waterford
League of Ireland Premier Division
24/4 26Derry City1–0Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
17/4 26Shamrock Rovers2–1Bohemians
League of Ireland Premier Division
10/4 26St Patrick's Athl.0–1Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
6/4 26Shamrock Rovers3–2Shelbourne
League of Ireland Premier Division
3/4 26Waterford1–1Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
20/3 26Shamrock Rovers2–0Galway United
League of Ireland Premier Division
16/3 26Drogheda United0–0Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
13/3 26Sligo Rovers0–2Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
9/3 26Shelbourne2–2Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
6/3 26Shamrock Rovers1–0Derry City
League of Ireland Premier Division
27/2 26Bohemians3–2Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
23/2 26Shamrock Rovers1–1Dundalk
League of Ireland Premier Division
20/2 26Shamrock Rovers2–0St Patrick's Athl.
League of Ireland Premier Division

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Shamrock Rovers: tabellplacering – League of Ireland Premier Division

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Shamrock Rovers3520-8-758:3568VFVVV
2Bohemians3518-8-960:4262FVFVV
3St Patrick's Athl.3517-9-953:2860OFFVV

Shamrock Rovers: säsongsstatistik (League of Ireland Premier Division)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta2,1 / 0,8
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 1,2
Hållna nollor12
Matcher utan gjort mål7

Kort

Gula kort86
Gula kort per match2,5
Röda kort4

Mest använda formationer

3-4-2-1 (14×) · 3-1-4-2 (8×) · 3-5-2 (6×)

Shamrock Rovers: spelarstatistik (League of Ireland Premier Division)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
G. O'NeillMF1110000007,60
PicoFÖ21185531217417,18
M. HealyMF3226582022121007,18
L. GraceFÖ28212301155207,15
J. ByrneMF342133231510407,14
T. ClarkeMF1660000007,00
G. BurkeAN301835845323406,95
E. StevensFÖ1610171142606,94
D. WattsMF261447631710106,93
J. McGovernMF3013671073422306,92
T. SobowaleMF3326251492606,82
M. AsamoahAN104231187406,76
J. AfolabiAN82481052006,72
D. GrantMF1492121126206,71
C. MalleyMF113930042006,64
John O'SullivanMF2082301144406,41
Max KovaleskisAN41010010106,40
A. BrennanMF271643532814506,37
D. ClearyFÖ1410010040306,30
C. BarrettMF1400000106,30
A. GreeneAN301163602212406,25
J. MulraneyMF28133302144106,22
N. RaziMF112540022116,13
M. NoonanAN281632603216216,05
A. MatthewsFÖ115370011205,98
C. O'SullivanFÖ2113860221505,82
W. FitzgeraldMF84360243205,71
L. O'ReganMF3170000003,40
B. MahonAN2150010003,10

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Shamrock Rovers: trupp

Målvakter

1E. McGintyNationalitetRepublic of IrelandÅlder26 år
25L. SteacyNationalitetRepublic of IrelandÅlder32 årLängd180 cmVikt77 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Shamrock Rovers: övergångar

Nyförvärv

  • T. SobowaleST Mirren · övergång28/7 26
  • W. FitzgeraldSligo Rovers · övergång27/7 26
  • J. AfolabiKortrijk · kontraktslös4/7 26
  • S. MurphyUCD · övergång1/7 26
  • C. BarrettWaterford · åter från lån29/6 26
  • C. HonohanCobh Ramblers · åter från lån29/6 26
  • E. KoufieKerry · åter från lån29/6 26
  • M. AsamoahWigan · lån22/2 26

Lämnat klubben

  • R. GaffneyGaffney Rory · avslutad karriär1/9 26
  • Alex NoonanIpswich · lån31/8 26
  • M. AsamoahWigan · åter från lån30/8 26
  • T. SobowaleST Mirren · åter från lån28/7 26
  • Z. ReddyBray Wanderers · kontraktslös27/7 26
  • E. VasseninDundalk · lån15/7 26
  • S. MurphyUCD · lån2/7 26
  • R. DawsonLongford Town · kontraktslös30/6 26

Shamrock Rovers: fakta

LandIrland
Grundad1899
ArenaTallaght Stadium
Kapacitet10 500
Underlagnaturgräs
Tabellplacering1:a · 68 poäng

Shamrock Rovers: vanliga frågor

Vilken arena spelar Shamrock Rovers på?

Shamrock Rovers spelar sina hemmamatcher på Tallaght Stadium (Dublin), som tar 10 500 åskådare.

Var ligger Shamrock Rovers i tabellen?

Shamrock Rovers ligger på 1:a plats i League of Ireland Premier Division med 68 poäng på 35 matcher (20 segrar, 8 oavgjorda, 7 förluster).

När spelar Shamrock Rovers nästa gång?

Nästa match: Dundalk – Shamrock Rovers, fre 30/10 · 20:45 (League of Ireland Premier Division).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Shamrock Rovers?

Senaste ligamatch: Shamrock Rovers 4–0 Sligo Rovers (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Shamrock Rovers?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. McGovern med 11 mål.

Shamrock Rovers: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Shamrock Rovers (Irland) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (League of Ireland Premier Division, Champions League, Europa League, Conference League, FAI Cup): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i League of Ireland Premier Division finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.