Fotboll
Hem › Lag › Sligo Rovers
Sligo Rovers

Sligo Rovers – lagets statistik och form

Irland · grundad 1928 · The Showgrounds

Sligo Rovers: turneringar 2026

Sligo Rovers: kommande matcher

Sligo Rovers: senaste resultat

Form i liganFOFFF
23/10 26Shamrock Rovers4–0Sligo RoversLeague of Ireland Premier Division
17/10 26Sligo Rovers1–1Dundalk
League of Ireland Premier Division
9/10 26Shelbourne5–1Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
19/9 26Sligo Rovers0–1St Patrick's Athl.
League of Ireland Premier Division
14/9 26Sligo Rovers1–3Galway United
League of Ireland Premier Division
11/9 26Drogheda United2–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
4/9 26Waterford3–0Sligo Rovers
FAI Cup
28/8 26Bohemians3–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division

Sligo Rovers: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 20:45Sligo RoversTipsDerry City
League of Ireland Premier Division
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Shamrock Rovers4–0Sligo RoversLeague of Ireland Premier Division
17/10 26Sligo Rovers1–1Dundalk
League of Ireland Premier Division
9/10 26Shelbourne5–1Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
19/9 26Sligo Rovers0–1St Patrick's Athl.
League of Ireland Premier Division
14/9 26Sligo Rovers1–3Galway United
League of Ireland Premier Division
11/9 26Drogheda United2–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
4/9 26Waterford3–0Sligo Rovers
FAI Cup
28/8 26Bohemians3–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
21/8 26Sligo Rovers0–0Waterford
League of Ireland Premier Division
15/8 26Sligo Rovers4–0Kerry FC
FAI Cup
7/8 26Derry City2–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
31/7 26Dundalk1–1Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
25/7 26Sligo Rovers2–2Drogheda United
League of Ireland Premier Division
18/7 26Janesboro0–4Sligo Rovers
FAI Cup
11/7 26Galway United3–2Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
3/7 26Sligo Rovers1–2Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
27/6 26Sligo Rovers2–2Shelbourne
League of Ireland Premier Division
19/6 26St Patrick's Athl.2–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
12/6 26Waterford4–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
29/5 26Sligo Rovers1–3Bohemians
League of Ireland Premier Division
22/5 26Shamrock Rovers1–2Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
16/5 26Sligo Rovers1–4Galway United
League of Ireland Premier Division
8/5 26Shelbourne0–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
4/5 26Sligo Rovers1–1St Patrick's Athl.
League of Ireland Premier Division
1/5 26Drogheda United1–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
25/4 26Sligo Rovers2–0Dundalk
League of Ireland Premier Division
18/4 26Sligo Rovers2–0Waterford
League of Ireland Premier Division
10/4 26Bohemians1–2Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
6/4 26Sligo Rovers0–0Derry City
League of Ireland Premier Division
3/4 26St Patrick's Athl.4–1Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
21/3 26Sligo Rovers0–1Shelbourne
League of Ireland Premier Division
16/3 26Dundalk1–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
13/3 26Sligo Rovers0–2Shamrock Rovers
League of Ireland Premier Division
7/3 26Sligo Rovers2–1Drogheda United
League of Ireland Premier Division
27/2 26Galway United1–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
20/2 26Waterford0–0Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division
14/2 26Sligo Rovers0–4Bohemians
League of Ireland Premier Division
6/2 26Derry City2–1Sligo Rovers
League of Ireland Premier Division

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Sligo Rovers: tabellplacering – League of Ireland Premier Division

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
8Waterford359-13-1351:5940VVFFO
9Drogheda United359-10-1642:5737FVFFV
10Sligo Rovers355-9-2126:6424FOFFF

Sligo Rovers: säsongsstatistik (League of Ireland Premier Division)

Gjorda mål per match0,7
Insläppta mål per match1,8
Hemma: gjorda / insläppta0,9 / 1,6
Borta: gjorda / insläppta0,6 / 2,1
Hållna nollor6
Matcher utan gjort mål17

Kort

Gula kort64
Gula kort per match1,8
Röda kort5

Mest använda formationer

4-2-3-1 (16×) · 4-3-3 (7×) · 3-4-1-2 (4×)

Sligo Rovers: spelarstatistik (League of Ireland Premier Division)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
W. FitzgeraldFÖ25222653148306,96
S. McHaleFÖ17142810135106,85
G. McElroyFÖ35295510155506,82
C. KavanaghAN312038623614206,80
S. BlaneyFÖ104480020106,79
C. McHughMF28192611155816,74
J. EsuaFÖ2420871161506,73
Sean StewartFÖ2315670240306,66
K. WooleryAN84402082206,60
C. HarkinMF102550030406,60
D. PattonMF25161010114116,57
L. YoungMF87070060206,56
A. MeekisonAN27179623196116,55
L. PearceAN114500142206,55
J. HakikiMF62311011006,53
S. QuirkMF20148000133606,52
J. ShorrockMF107920194106,52
J. McManusMF26194901172406,44
M. TraoréAN1678010104106,40
J. McGonigleAN41920211006,40
R. O'KaneMF191224111610106,30
O. DenhamFÖ29218600103306,30
C. LynchMF2250000006,30
T. GeorgeMF51970010006,22
Reuben GillespieMF2540010006,20
A. NolanMF22130621138205,69
Kevin ZefiAN5980000005,49
K. McDonaghMF23530000005,37
Aidan GabbidonFÖ52970011105,12
G. PriostiMF3300000004,88
Conor CannonFÖ1130000100,94
S. Maughan100000000,00
J. O'DonnellAN100000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Sligo Rovers: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sligo Rovers: övergångar

Nyförvärv

  • K. WooleryTranmere · kontraktslös12/8 26
  • L. YoungCheltenham · kontraktslös12/8 26
  • T. GeorgeCardiff · lån29/7 26
  • J. ShorrockPort Vale · lån27/7 26
  • L. PearceCardiff · kontraktslös8/7 26
  • J. McGonigleColeraine FC · lån5/7 26
  • J. O'DonnellDerry City · kontraktslös30/6 26
  • Kevin ZefiRoma U20 · kontraktslös27/5 26

Lämnat klubben

  • J. McGonigleColeraine FC · åter från lån4/9 26
  • C. HarkinFinn Harps · lån28/7 26
  • W. FitzgeraldShamrock Rovers · övergång27/7 26
  • G. PriostiFinn Harps · lån23/7 26
  • S. BlaneyLivingston · åter från lån29/6 26
  • M. TraoréNotts County · åter från lån29/6 26
  • R. ManningTreaty United · kontraktslös5/3 26
  • O. EldingHibernian · övergång28/1 26

Sligo Rovers: fakta

LandIrland
Grundad1928
ArenaThe Showgrounds
Kapacitet6 100
Underlagnaturgräs
Tabellplacering10:e · 24 poäng

Sligo Rovers: vanliga frågor

Vilken arena spelar Sligo Rovers på?

Sligo Rovers spelar sina hemmamatcher på The Showgrounds (Sligo), som tar 6 100 åskådare.

Var ligger Sligo Rovers i tabellen?

Sligo Rovers ligger på 10:e plats i League of Ireland Premier Division med 24 poäng på 35 matcher (5 segrar, 9 oavgjorda, 21 förluster).

När spelar Sligo Rovers nästa gång?

Nästa match: Sligo Rovers – Derry City, fre 30/10 · 20:45 (League of Ireland Premier Division).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Sligo Rovers?

Senaste ligamatch: Shamrock Rovers 4–0 Sligo Rovers (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Sligo Rovers?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är C. Kavanagh med 6 mål.

Sligo Rovers: spelschema, tabell och speltips

Sligo Rovers (Irland) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (League of Ireland Premier Division, FAI Cup), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i League of Ireland Premier Division finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.