Fotboll
Hem › Lag › FC Nordsjælland
FC Nordsjaelland

FC Nordsjælland – lagets statistik och form

Danmark · grundad 2003 · Right to Dream Park

FC Nordsjælland: turneringar 2026/27

FC Nordsjælland: kommande matcher

sön 1/11 · 16:00FC NordsjællandTipsFC MidtjyllandSuperligaen · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 21:00Monaco–FC Nordsjælland
Conference League
sön 8/11 · 16:00Randers FC–FC Nordsjælland
Superligaen · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 18:00FC Nordsjælland–FC Copenhagen
Superligaen · Inbördes möten (H2H)
tors 26/11 · 21:00FC Nordsjælland–Panathinaikos
Conference League

FC Nordsjælland: senaste resultat

Form i liganOOOFV
28/10 26Esbjerg0–1FC Nordsjælland
Danska cupen25/10 26Silkeborg1–1FC NordsjællandSuperligaen22/10 26FC Nordsjælland2–2CSKA SofiaConference League18/10 26Lyngby3–3FC NordsjællandSuperligaen
15/10 26Heart Of Midlothian1–1FC Nordsjælland
Conference League
9/10 26FC Nordsjælland0–0Odense
Superligaen
20/9 26Viborg4–1FC Nordsjælland
Superligaen
16/9 26Vatanspor0–3FC Nordsjælland
Danska cupen

FC Nordsjælland: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 16:00FC NordsjællandTipsFC Midtjylland
Superligaen
tors 5/11 · 21:00Monaco–FC Nordsjælland
Conference League
sön 8/11 · 16:00Randers FC–FC Nordsjælland
Superligaen
sön 22/11 · 18:00FC Nordsjælland–FC Copenhagen
Superligaen
tors 26/11 · 21:00FC Nordsjælland–Panathinaikos
Conference League
mån 30/11 · 19:00Odense–FC Nordsjælland
Superligaen
sön 6/12 · 14:00FC Nordsjælland–Lyngby
Superligaen
tors 10/12 · 21:00HNK Hajduk Split–FC Nordsjælland
Conference League
tors 17/12 · 21:00FC Nordsjælland–KuPS
Conference League
sön 21/2 · 18:00FC Nordsjælland–AC Horsens
Superligaen
sön 28/2 · 18:00Brøndby–FC Nordsjælland
Superligaen
sön 7/3 · 18:00FC Nordsjælland–Sønderjyske
Superligaen
sön 14/3 · 18:00Aarhus–FC Nordsjælland
Superligaen
sön 21/3 · 18:00FC Nordsjælland–Viborg
Superligaen
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Esbjerg0–1FC Nordsjælland
Danska cupen25/10 26Silkeborg1–1FC NordsjællandSuperligaen22/10 26FC Nordsjælland2–2CSKA SofiaConference League18/10 26Lyngby3–3FC NordsjællandSuperligaen
15/10 26Heart Of Midlothian1–1FC Nordsjælland
Conference League
9/10 26FC Nordsjælland0–0Odense
Superligaen
20/9 26Viborg4–1FC Nordsjælland
Superligaen
16/9 26Vatanspor0–3FC Nordsjælland
Danska cupen
13/9 26FC Nordsjælland2–0Aarhus
Superligaen
7/9 26FC Midtjylland2–2FC Nordsjælland
Superligaen
3/9 26FC Copenhagen2–0FC Nordsjælland
Superligaen
30/8 26FC Nordsjælland3–1Brøndby
Superligaen
27/8 26FC ST. Gallen2–3FC Nordsjælland
Conference League
23/8 26Sønderjyske0–3FC Nordsjælland
Superligaen
20/8 26FC Nordsjælland1–0FC ST. Gallen
Conference League
16/8 26FC Nordsjælland1–0Silkeborg
Superligaen
13/8 26FC Nordsjælland5–0Valur Reykjavík
Conference League
6/8 26Valur Reykjavík0–2FC Nordsjælland
Conference League
2/8 26FC Nordsjælland1–0Randers FC
Superligaen
30/7 26FC Nordsjælland6–0Gais
Conference League
26/7 26AC Horsens1–1FC Nordsjælland
Superligaen
23/7 26Gais1–0FC Nordsjælland
Conference League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

FC Nordsjælland: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (25/10 26).

  • S. Alioknäskada
  • A. Mohammedknäskada
  • V. Nelssonskada

FC Nordsjælland: tabellplacering – Superligaen

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
2FC Copenhagen128-2-226:1226OOFVV
3Viborg126-2-419:1220FFVVO
4FC Nordsjælland125-5-218:1420OOOFV
5Brøndby126-1-521:2019VFVFF
6AC Horsens124-4-423:2016VOOOF

FC Nordsjælland: säsongsstatistik (Superligaen)

Gjorda mål per match1,5
Insläppta mål per match1,2
Hemma: gjorda / insläppta1,4 / 0,2
Borta: gjorda / insläppta1,6 / 1,9
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort27
Gula kort per match2,3
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-3 (12×)

FC Nordsjælland: spelarstatistik (Superligaen)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Justin JanssenMF1291321104207,39
Caleb Marfo YirenkyiFÖ21800010007,09
T. SalquistFÖ86380131307,02
A. LindAN1058441136306,99
J. LähteenmäkiMF129510261306,95
R. NorheimMF12102123138106,94
V. NelssonFÖ54500010206,90
M. BrinkMF117161352206,80
H. Boe RasmussenMF350432146006,74
P. AmoakoAN1059100187206,73
L. NeneAN1640041006,70
Ibrahim AdelAN12657112410206,66
V. BerthelsenAN1252110134206,66
O. SolbakkenAN2380000006,20
N. RøjkjærMF95001194206,07
Noah MarkmannFÖ97650020206,01
S. AcquahFÖ85400051005,57
M. HeydeMF71441031005,20
P. AnkersenFÖ86390182104,77
Lamine SadioAN72540053004,27
M. WalkerFÖ31622032003,71

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

FC Nordsjælland: trupp

Målvakter

13A. HansenNationalitetDanmarkÅlder30 årLängd186 cmVikt73 kg
16J. BuskNationalitetDanmarkÅlder32 årLängd189 cmVikt88 kg
22C. ErikssonNationalitetFinlandÅlder30 årLängd191 cmVikt83 kg
22C. KristoffersenÅlder18 år
31A. SondenbroeÅlder18 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

FC Nordsjælland: övergångar

Nyförvärv

  • V. NelssonGalatasaray · kontraktslös1/9 26
  • C. ErikssonSarpsborg 08 FF · övergång13/8 26
  • A. LindPisa · övergång30/6 26
  • Ibrahim AdelAl-Jazira · övergång30/6 26
  • W. LykkeHalmstad · åter från lån29/6 26
  • Villum Dalsgaardhodd · åter från lån29/6 26
  • A. SondenbroeNaestved · åter från lån29/6 26
  • I. SeiduLjungskile SK · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • Victor EngellFC Fredericia · kontraktslös1/9 26
  • D. NyangonoSan Diego · lån1/9 26
  • L. NeneLausanne · lån28/8 26
  • Villum DalsgaardMjällby AIF · övergång15/8 26
  • M. Seim-Monsenjerv · övergång14/8 26
  • Caleb Marfo YirenkyiCoventry · övergång6/8 26
  • I. SeiduIFK Göteborg · lån7/7 26
  • Diallo SanoussiAris Thessalonikis · övergång1/7 26

FC Nordsjælland: fakta

LandDanmark
Grundad2003
ArenaRight to Dream Park
Kapacitet10 300
Underlagkonstgräs
TurneringSuperligaen
Tabellplacering4:e · 20 poäng

FC Nordsjælland: vanliga frågor

Vilken arena spelar FC Nordsjælland på?

FC Nordsjælland spelar sina hemmamatcher på Right to Dream Park (Farum), som tar 10 300 åskådare.

Var ligger FC Nordsjælland i tabellen?

FC Nordsjælland ligger på 4:e plats i Superligaen med 20 poäng på 12 matcher (5 segrar, 5 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar FC Nordsjælland nästa gång?

Nästa match: FC Nordsjælland – FC Midtjylland, sön 1/11 · 16:00 (Superligaen).

Hur slutade den senaste ligamatchen för FC Nordsjælland?

Senaste ligamatch: Silkeborg 1–1 FC Nordsjælland (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i FC Nordsjælland?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är H. Boe Rasmussen med 6 mål.

FC Nordsjælland: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över FC Nordsjælland (Danmark) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Superligaen, Conference League, Danska cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Superligaen finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.