Fotboll
Hem › Lag › Sønderjyske
Sonderjyske

Sønderjyske – lagets statistik och form

Danmark · grundad 2004 · Sydbank Park

Sønderjyske: turneringar 2026/27

Sønderjyske: kommande matcher

mån 2/11 · 19:00SønderjyskeTipsFC CopenhagenSuperligaen · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 18:00FC Midtjylland–Sønderjyske
Superligaen · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 16:00Sønderjyske–Odense
Superligaen · Inbördes möten (H2H)
fre 27/11 · 19:00Sønderjyske–Brøndby
Superligaen · Inbördes möten (H2H)
mån 7/12 · 19:00Viborg–Sønderjyske
Superligaen · Inbördes möten (H2H)

Sønderjyske: senaste resultat

Form i liganFVFVO
25/10 26AC Horsens5–1SønderjyskeSuperligaen18/10 26Sønderjyske4–0SilkeborgSuperligaen
12/10 26Aarhus3–0Sønderjyske
Superligaen
20/9 26Sønderjyske4–2Randers FC
Superligaen
16/9 26AB Copenhagen3–1Sønderjyske
Danska cupen
13/9 26Lyngby1–1Sønderjyske
Superligaen
6/9 26Sønderjyske2–5AC Horsens
Superligaen
3/9 26Thisted FC0–2Sønderjyske
Danska cupen

Sønderjyske: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

mån 2/11 · 19:00SønderjyskeTipsFC Copenhagen
Superligaen
sön 8/11 · 18:00FC Midtjylland–Sønderjyske
Superligaen
sön 22/11 · 16:00Sønderjyske–Odense
Superligaen
fre 27/11 · 19:00Sønderjyske–Brøndby
Superligaen
mån 7/12 · 19:00Viborg–Sønderjyske
Superligaen
sön 21/2 · 18:00Sønderjyske–Aarhus
Superligaen
sön 28/2 · 18:00Randers FC–Sønderjyske
Superligaen
sön 7/3 · 18:00FC Nordsjælland–Sønderjyske
Superligaen
sön 14/3 · 18:00Sønderjyske–Lyngby
Superligaen
sön 21/3 · 18:00Silkeborg–Sønderjyske
Superligaen
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26AC Horsens5–1SønderjyskeSuperligaen18/10 26Sønderjyske4–0SilkeborgSuperligaen
12/10 26Aarhus3–0Sønderjyske
Superligaen
20/9 26Sønderjyske4–2Randers FC
Superligaen
16/9 26AB Copenhagen3–1Sønderjyske
Danska cupen
13/9 26Lyngby1–1Sønderjyske
Superligaen
6/9 26Sønderjyske2–5AC Horsens
Superligaen
3/9 26Thisted FC0–2Sønderjyske
Danska cupen
31/8 26FC Copenhagen3–1Sønderjyske
Superligaen
23/8 26Sønderjyske0–3FC Nordsjælland
Superligaen
17/8 26Brøndby3–2Sønderjyske
Superligaen
7/8 26Sønderjyske0–0Viborg
Superligaen
3/8 26Odense1–0Sønderjyske
Superligaen
26/7 26Sønderjyske2–3FC Midtjylland
Superligaen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Sønderjyske: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (25/10 26).

  • M. Bundgaardinte i truppen
  • E. Duruinte i truppen
  • L. Qamiliinte i truppen
  • R. Vinderslevinte i truppen
  • D. Wilkinsinte i truppen

Sønderjyske: tabellplacering – Superligaen

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
10Randers FC123-2-712:1911FOFFF
11Lyngby121-5-617:278FOFFO
12Sønderjyske122-2-817:298FVFVO

Sønderjyske: säsongsstatistik (Superligaen)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match2,4
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 2,2
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 2,7
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort20
Gula kort per match1,7
Röda kort2

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 3-4-2-1 (5×)

Sønderjyske: spelarstatistik (Superligaen)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
O. HyseniAN1680211007,90
M. JensenFÖ21841032007,60
O. De RosarioAN650932208007,22
M. OlesenMF53100333007,15
M. HaidaraAN121033502912107,05
A. LyngAN21000011006,80
A. Hoeg92400132006,75
D. GrétarssonFÖ53520021006,74
M. SoulasFÖ12108401102306,73
D. WilkinsFÖ72241121206,72
R. VinderslevMF43230020006,72
I. SeydiAN116472184306,60
T. KlysnerFÖ2980000006,60
S. WæverMF21530000006,60
T. HaltvikAN51441052006,50
A. MunksgaardMF87191131206,47
E. DuruMF97470050006,47
B. TambedouAN81701064006,45
J. ChristensenMF94410242006,37
A. PedersenMF52230030006,33
D. BoisonAN42330040006,30
S. VelkovFÖ42481042016,29
A. OggesenMF93090000006,18
P. KristensenFÖ73920110006,17
S. EminiMF96190251406,01
B. BjarnasonFÖ64141011015,41
L. QamiliAN3950010204,65
M. HoppeAN83100043204,24
G. WagnerFÖ31220000002,84

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Sønderjyske: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sønderjyske: övergångar

Nyförvärv

  • N. ShintonBeerschot VA · kontraktslös3/9 26
  • S. VelkovVejle · övergång1/9 26
  • O. De RosarioSeattle Sounders · lån31/8 26
  • A. MunksgaardKristiansund BK · övergång13/8 26
  • J. ChristensenMolde · lån9/8 26
  • B. BjarnasonSpVgg Greuther Fürth · övergång7/8 26
  • B. TambedouFC Levadia Tallinn · övergång3/8 26
  • T. HaltvikKFUM Oslo · övergång29/7 26

Lämnat klubben

  • B. PenáRoskilde · kontraktslös26/8 26
  • A. LyngFC Fredericia · övergång12/8 26
  • S. WæverB 93 · övergång7/8 26
  • M. JensenFC Midtjylland · övergång7/8 26
  • A. RrahmaniNykobing FC · lån6/8 26
  • O. HyseniBrøndby · övergång30/7 26
  • Sebastian LarsenSkála · kontraktslös24/7 26
  • T. SommerPEC Zwolle · övergång8/7 26

Sønderjyske: fakta

LandDanmark
Grundad2004
ArenaSydbank Park
Kapacitet10 000
Underlagnaturgräs
TurneringSuperligaen
Tabellplacering12:e · 8 poäng

Sønderjyske: vanliga frågor

Vilken arena spelar Sønderjyske på?

Sønderjyske spelar sina hemmamatcher på Sydbank Park (Haderslev), som tar 10 000 åskådare.

Var ligger Sønderjyske i tabellen?

Sønderjyske ligger på 12:e plats i Superligaen med 8 poäng på 12 matcher (2 segrar, 2 oavgjorda, 8 förluster).

När spelar Sønderjyske nästa gång?

Nästa match: Sønderjyske – FC Copenhagen, mån 2/11 · 19:00 (Superligaen).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Sønderjyske?

Senaste ligamatch: AC Horsens 5–1 Sønderjyske (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Sønderjyske?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Haidara med 5 mål.

Sønderjyske: spelschema, tabell och speltips

Sønderjyske (Danmark) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Superligaen, Danska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Superligaen finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.