Fotboll
Hem › Lag › Viborg
Viborg

Viborg – lagets statistik och form

Danmark · grundad 1896 · Energi Viborg Arena

Viborg: turneringar 2026/27

Viborg: kommande matcher

sön 1/11 · 14:00ViborgTipsAC HorsensSuperligaen · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 18:00Odense–Viborg
Superligaen · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 14:00Viborg–Randers FC
Superligaen · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 14:00Lyngby–Viborg
Superligaen · Inbördes möten (H2H)
mån 7/12 · 19:00Viborg–Sønderjyske
Superligaen · Inbördes möten (H2H)

Viborg: senaste resultat

Form i liganFFVVO
25/10 26Aarhus2–1ViborgSuperligaen19/10 26Viborg1–2FC MidtjyllandSuperligaen
11/10 26Randers FC0–2Viborg
Superligaen
20/9 26Viborg4–1FC Nordsjælland
Superligaen
16/9 26Brabrand2–1Viborg
Danska cupen
13/9 26Silkeborg1–1Viborg
Superligaen
4/9 26Viborg0–2Lyngby
Superligaen
28/8 26AC Horsens2–3Viborg
Superligaen

Viborg: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 14:00ViborgTipsAC Horsens
Superligaen
lör 7/11 · 18:00Odense–Viborg
Superligaen
sön 22/11 · 14:00Viborg–Randers FC
Superligaen
sön 29/11 · 14:00Lyngby–Viborg
Superligaen
mån 7/12 · 19:00Viborg–Sønderjyske
Superligaen
sön 21/2 · 18:00FC Copenhagen–Viborg
Superligaen
sön 28/2 · 18:00Viborg–Silkeborg
Superligaen
sön 7/3 · 18:00FC Midtjylland–Viborg
Superligaen
sön 14/3 · 18:00Viborg–Brøndby
Superligaen
sön 21/3 · 18:00FC Nordsjælland–Viborg
Superligaen
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Aarhus2–1ViborgSuperligaen19/10 26Viborg1–2FC MidtjyllandSuperligaen
11/10 26Randers FC0–2Viborg
Superligaen
20/9 26Viborg4–1FC Nordsjælland
Superligaen
16/9 26Brabrand2–1Viborg
Danska cupen
13/9 26Silkeborg1–1Viborg
Superligaen
4/9 26Viborg0–2Lyngby
Superligaen
28/8 26AC Horsens2–3Viborg
Superligaen
23/8 26Viborg4–0FC Copenhagen
Superligaen
14/8 26Viborg2–1Aarhus
Superligaen
7/8 26Sønderjyske0–0Viborg
Superligaen
2/8 26Brøndby1–0Viborg
Superligaen
24/7 26Viborg1–0Odense
Superligaen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Viborg: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (25/10 26).

  • T. Frerikssmäll
  • S. Jalalinte i truppen
  • R. Mitchellskada
  • Y. Njohskada
  • M. Riahiknäskada

Viborg: tabellplacering – Superligaen

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1FC Midtjylland128-4-024:1328VVVOV
2FC Copenhagen128-2-226:1226OOFVV
3Viborg126-2-419:1220FFVVO
4FC Nordsjælland125-5-218:1420OOOFV
5Brøndby126-1-521:2019VFVFF

Viborg: säsongsstatistik (Superligaen)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 1,0
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort15
Gula kort per match1,3
Röda kort0

Mest använda formationer

4-3-3 (10×) · 4-2-3-1 (1×) · 4-4-2 (1×)

Viborg: spelarstatistik (Superligaen)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
C. NouckAN1292033276007,13
L. KirkegaardFÖ1210790092207,11
T. JørgensenMF43261021007,10
A. BeckMF1292431176007,05
Ž. ZaletelFÖ108140141107,02
O. BundgaardFÖ12105802144206,93
Dorian HanzaAN12993512711006,92
J. GrønningMF1210680041306,92
M. SøndergaardMF1172032135006,86
Hjalte BidstrupFÖ94650010006,86
S. JalalMF1181502135106,85
S. KuzmićFÖ64880043006,79
B. BrahimiAN51560030106,69
Philip KellerMF111840121106,59
Adam Kleis-KristoffersenAN111121072006,54
R. AlteMF61390000206,37
Roald MitchellAN2130000006,35
M. HoedemakersMF1100000006,30
D. AnyembeFÖ83350000106,03
GiulioAN3391021105,07
V. Lunddal FriðrikssonFÖ3381011004,75
L. CoulibalyMF2690000004,37
Frederik DamkjerMF4280000003,24
E. MonradFÖ110000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Viborg: trupp

Målvakter

1L. LundNationalitetDanmarkÅlder25 årLängd195 cmVikt85 kg
20K. KiilerichNationalitetDanmarkÅlder20 årLängd198 cmVikt78 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Viborg: övergångar

Nyförvärv

  • L. CoulibalyAuxerre · lån1/9 26
  • Roald MitchellNew York Red Bulls · lån1/9 26
  • R. AlteViking · lån31/8 26
  • GiulioCeara · övergång24/8 26
  • V. Lunddal FriðrikssonFortuna Düsseldorf · kontraktslös11/8 26
  • M. RiahiStade Tunisien · övergång5/7 26
  • Mohamed RiahiStade Tunisien · övergång5/7 26
  • K. KiilerichAarhus Fremad · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • O. AddoHelsingborg · lån31/8 26
  • S. KuzmićLorient · övergång30/8 26
  • B. BrahimiPAU · övergång30/8 26
  • T. JørgensenToulouse · övergång18/8 26
  • M. HoedemakersAlmere City FC · lån3/8 26
  • Oliver OstergaardVSK Århus · kontraktslös29/7 26
  • F. ĐukićHvidovre · övergång14/7 26
  • S. RadićMTK Budapest · övergång7/7 26

Viborg: fakta

LandDanmark
Grundad1896
ArenaEnergi Viborg Arena
Kapacitet9 566
Underlagnaturgräs
TurneringSuperligaen
Tabellplacering3:e · 20 poäng

Viborg: vanliga frågor

Vilken arena spelar Viborg på?

Viborg spelar sina hemmamatcher på Energi Viborg Arena (Viborg), som tar 9 566 åskådare.

Var ligger Viborg i tabellen?

Viborg ligger på 3:e plats i Superligaen med 20 poäng på 12 matcher (6 segrar, 2 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Viborg nästa gång?

Nästa match: Viborg – AC Horsens, sön 1/11 · 14:00 (Superligaen).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Viborg?

Senaste ligamatch: Aarhus 2–1 Viborg (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Viborg?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Dorian Hanza med 5 mål.

Viborg: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Viborg (Danmark) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Superligaen, Danska cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Superligaen finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.