Crewe mot Northampton
➜ Spela på matchen
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se
Crewe vs Northampton — inbördes statistik
Crewe1mot0Northampton
Crewe 1 U0 OavgjortNorthampton 0 U
1
Matcher
1.0
mål per match
0%
3+ mål
0%
båda gör mål
Hemma hos Crewe 1-0-0
Hemma hos Northampton 0-0-0
Största seger Crewe Crewe 1–0 Northampton
Crewe vs Northampton — tidigare resultat
| 22.08.26 | League Two | Crewe 1–0 Northampton | W |
Crewe & Northampton — senaste form
Crewe
WWDDDDDDWW
| 10.10 | Swindon Town 0–1 Crewe |
| 03.10 | Crewe 3–1 Bristol Rovers |
| 26.09 | Rotherham 1–1 Crewe |
| 19.09 | Crewe 1–1 Shrewsbury |
| 12.09 | Colchester 1–1 Crewe |
| 05.09 | Crewe 1–1 York |
| 01.09 | Crewe 2–2 Walsall |
| 29.08 | Port Vale 0–0 Crewe |
| 22.08 | Crewe 1–0 Northampton |
| 15.08 | Crawley Town 0–1 Crewe |
Gjort 1,2 · insläppta 0,7 per match
Northampton
DLDDWLLD
| 10.10 | York 1–1 Northampton |
| 19.09 | Northampton 0–1 Rotherham |
| 12.09 | Shrewsbury 2–0 Northampton |
| 05.09 | Northampton 1–0 Newport County |
| 01.09 | Northampton 1–1 Crawley Town |
| 29.08 | Gillingham 1–1 Northampton |
| 22.08 | Crewe 1–0 Northampton |
| 15.08 | Northampton 0–0 Swindon Town |
Gjort 0,5 · insläppta 0,9 per match
League Two — Tabell
| # | Lag | H | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Salford City | 10 | 15:10 | 19 |
| 2 | Barnet | 8 | 20:11 | 18 |
| 3 | Crewe | 10 | 12:7 | 18 |
| 4 | Gillingham | 10 | 15:10 | 16 |
| 5 | York | 9 | 17:11 | 15 |
| 21 | Oldham | 9 | 9:13 | 8 |
| 22 | Port Vale | 8 | 4:9 | 8 |
| 23 | Northampton | 8 | 4:7 | 7 |
| 24 | Crawley Town | 8 | 8:15 | 5 |
Crewe & Northampton — kommande matcher
Crewe
| 17.10 14:00 | Crewe – Rochdale |
| 20.10 18:45 | Exeter City – Crewe |
| 24.10 14:00 | Chesterfield – Crewe |
Northampton
| 26.09 14:00 | Port Vale – Northampton |
| 03.10 14:00 | Northampton – Oldham |
| 17.10 14:00 | Grimsby – Northampton |
Crewe vs Northampton — FAQ
Vem har vunnit flest matcher mellan Crewe och Northampton?
Crewe har vunnit flest, 1–0, med 0 oavgjorda
Hur många mål görs i genomsnitt?
1 mål per match; 0% av mötena hade 3 mål eller fler
Vad blev resultatet i den senaste matchen?
Crewe 1–0 Northampton den 22.08.2026
När är nästa match?
Northampton mot Crewe den 13.03.2027 15:00
Uppdaterad: 10.10.2026

