Crewe mot York
➜ Spela på matchen
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se
Crewe vs York — inbördes statistik
Crewe0mot0York
Crewe 0 U1 OavgjortYork 0 U
1
Matcher
2.0
mål per match
0%
3+ mål
100%
båda gör mål
Hemma hos Crewe 0-1-0
Hemma hos York 0-0-0
Crewe vs York — tidigare resultat
| 05.09.26 | League Two | Crewe 1–1 York | D |
Crewe & York — senaste form
Crewe
WWDDDDDDWW
| 10.10 | Swindon Town 0–1 Crewe |
| 03.10 | Crewe 3–1 Bristol Rovers |
| 26.09 | Rotherham 1–1 Crewe |
| 19.09 | Crewe 1–1 Shrewsbury |
| 12.09 | Colchester 1–1 Crewe |
| 05.09 | Crewe 1–1 York |
| 01.09 | Crewe 2–2 Walsall |
| 29.08 | Port Vale 0–0 Crewe |
| 22.08 | Crewe 1–0 Northampton |
| 15.08 | Crawley Town 0–1 Crewe |
Gjort 1,2 · insläppta 0,7 per match
York
WDWLDWLWD
| 10.10 | York 1–1 Northampton |
| 26.09 | York 3–0 Gillingham |
| 19.09 | Chesterfield 2–0 York |
| 12.09 | York 4–0 Swindon Town |
| 05.09 | Crewe 1–1 York |
| 01.09 | Cheltenham 3–2 York |
| 29.08 | York 2–1 Exeter City |
| 22.08 | Rotherham 1–1 York |
| 15.08 | York 3–2 Bristol Rovers |
Gjort 1,9 · insläppta 1,2 per match
League Two — Tabell
| # | Lag | H | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Salford City | 10 | 15:10 | 19 |
| 2 | Barnet | 8 | 20:11 | 18 |
| 3 | Crewe | 10 | 12:7 | 18 |
| 4 | Gillingham | 10 | 15:10 | 16 |
| 5 | York | 9 | 17:11 | 15 |
| 6 | Walsall | 9 | 12:6 | 15 |
| 7 | Chesterfield | 10 | 17:14 | 15 |
Crewe & York — kommande matcher
Crewe
| 17.10 14:00 | Crewe – Rochdale |
| 20.10 18:45 | Exeter City – Crewe |
| 24.10 14:00 | Chesterfield – Crewe |
York
| 03.10 14:00 | Barnet – York |
| 17.10 14:00 | Newport County – York |
| 20.10 18:45 | York – Accrington ST |
Crewe vs York — FAQ
Vem har vunnit flest matcher mellan Crewe och York?
Det är jämnt: Crewe och York har 0 segrar var, med 1 oavgjorda
Hur många mål görs i genomsnitt?
2 mål per match; 0% av mötena hade 3 mål eller fler
Vad blev resultatet i den senaste matchen?
Crewe 1–1 York den 05.09.2026
När är nästa match?
York mot Crewe den 13.02.2027 15:00
Uppdaterad: 10.10.2026

