Crewe mot Shrewsbury
➜ Spela på matchen
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se
Crewe vs Shrewsbury — inbördes statistik
Crewe0mot0Shrewsbury
Crewe 0 U1 OavgjortShrewsbury 0 U
1
Matcher
2.0
mål per match
0%
3+ mål
100%
båda gör mål
Hemma hos Crewe 0-1-0
Hemma hos Shrewsbury 0-0-0
Crewe vs Shrewsbury — tidigare resultat
| 19.09.26 | League Two | Crewe 1–1 Shrewsbury | D |
Crewe & Shrewsbury — senaste form
Crewe
WWDDDDDDWW
| 10.10 | Swindon Town 0–1 Crewe |
| 03.10 | Crewe 3–1 Bristol Rovers |
| 26.09 | Rotherham 1–1 Crewe |
| 19.09 | Crewe 1–1 Shrewsbury |
| 12.09 | Colchester 1–1 Crewe |
| 05.09 | Crewe 1–1 York |
| 01.09 | Crewe 2–2 Walsall |
| 29.08 | Port Vale 0–0 Crewe |
| 22.08 | Crewe 1–0 Northampton |
| 15.08 | Crawley Town 0–1 Crewe |
Gjort 1,2 · insläppta 0,7 per match
Shrewsbury
LLWLLWDDWL
| 10.10 | Shrewsbury 0–1 Exeter City |
| 03.10 | Grimsby 1–2 Shrewsbury |
| 26.09 | Shrewsbury 2–2 Colchester |
| 19.09 | Crewe 1–1 Shrewsbury |
| 12.09 | Shrewsbury 2–0 Northampton |
| 05.09 | Fleetwood Town 2–0 Shrewsbury |
| 01.09 | Rochdale 3–0 Shrewsbury |
| 29.08 | Shrewsbury 1–0 Salford City |
| 22.08 | Shrewsbury 1–3 Barnet |
| 15.08 | Tranmere 2–0 Shrewsbury |
Gjort 0,9 · insläppta 1,5 per match
League Two — Tabell
| # | Lag | H | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Salford City | 10 | 15:10 | 19 |
| 2 | Barnet | 8 | 20:11 | 18 |
| 3 | Crewe | 10 | 12:7 | 18 |
| 4 | Gillingham | 10 | 15:10 | 16 |
| 5 | York | 9 | 17:11 | 15 |
| 16 | Fleetwood Town | 10 | 10:11 | 11 |
| 17 | Swindon Town | 10 | 9:14 | 11 |
| 18 | Shrewsbury | 10 | 9:15 | 11 |
| 19 | Colchester | 9 | 10:13 | 10 |
| 20 | Rotherham | 10 | 12:16 | 10 |
Crewe & Shrewsbury — kommande matcher
Crewe
| 17.10 14:00 | Crewe – Rochdale |
| 20.10 18:45 | Exeter City – Crewe |
| 24.10 14:00 | Chesterfield – Crewe |
Shrewsbury
| 17.10 11:30 | Shrewsbury – Bristol Rovers |
| 20.10 18:45 | Crawley Town – Shrewsbury |
| 24.10 14:00 | Rotherham – Shrewsbury |
Crewe vs Shrewsbury — FAQ
Vem har vunnit flest matcher mellan Crewe och Shrewsbury?
Det är jämnt: Crewe och Shrewsbury har 0 segrar var, med 1 oavgjorda
Hur många mål görs i genomsnitt?
2 mål per match; 0% av mötena hade 3 mål eller fler
Vad blev resultatet i den senaste matchen?
Crewe 1–1 Shrewsbury den 19.09.2026
När är nästa match?
Shrewsbury mot Crewe den 17.04.2027 14:00
Uppdaterad: 10.10.2026

