Rochdale mot Shrewsbury
➜ Spela på matchen
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se
Rochdale vs Shrewsbury — inbördes statistik
Rochdale1mot0Shrewsbury
Rochdale 1 U0 OavgjortShrewsbury 0 U
1
Matcher
3.0
mål per match
100%
3+ mål
0%
båda gör mål
Hemma hos Rochdale 1-0-0
Hemma hos Shrewsbury 0-0-0
Största seger Rochdale Rochdale 3–0 Shrewsbury
Rochdale vs Shrewsbury — tidigare resultat
| 01.09.26 | League Two | Rochdale 3–0 Shrewsbury | W |
Rochdale & Shrewsbury — senaste form
Rochdale
LLLWLDWWWD
| 10.10 | Tranmere 1–1 Rochdale |
| 03.10 | Rochdale 1–0 Swindon Town |
| 26.09 | Fleetwood Town 1–2 Rochdale |
| 19.09 | Rochdale 2–0 Oldham |
| 12.09 | Walsall 0–0 Rochdale |
| 05.09 | Rochdale 1–4 Gillingham |
| 01.09 | Rochdale 3–0 Shrewsbury |
| 29.08 | Colchester 1–0 Rochdale |
| 22.08 | Rochdale 1–2 Crawley Town |
| 15.08 | Newport County 3–0 Rochdale |
Gjort 1,1 · insläppta 1,2 per match
Shrewsbury
LLWLLWDDWL
| 10.10 | Shrewsbury 0–1 Exeter City |
| 03.10 | Grimsby 1–2 Shrewsbury |
| 26.09 | Shrewsbury 2–2 Colchester |
| 19.09 | Crewe 1–1 Shrewsbury |
| 12.09 | Shrewsbury 2–0 Northampton |
| 05.09 | Fleetwood Town 2–0 Shrewsbury |
| 01.09 | Rochdale 3–0 Shrewsbury |
| 29.08 | Shrewsbury 1–0 Salford City |
| 22.08 | Shrewsbury 1–3 Barnet |
| 15.08 | Tranmere 2–0 Shrewsbury |
Gjort 0,9 · insläppta 1,5 per match
League Two — Tabell
| # | Lag | H | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 8 | Cheltenham | 10 | 16:16 | 15 |
| 9 | Bristol Rovers | 10 | 15:17 | 15 |
| 10 | Rochdale | 10 | 11:12 | 14 |
| 11 | Grimsby | 10 | 13:11 | 13 |
| 12 | Newport County | 10 | 13:12 | 13 |
| 16 | Fleetwood Town | 10 | 10:11 | 11 |
| 17 | Swindon Town | 10 | 9:14 | 11 |
| 18 | Shrewsbury | 10 | 9:15 | 11 |
| 19 | Colchester | 9 | 10:13 | 10 |
| 20 | Rotherham | 10 | 12:16 | 10 |
Rochdale & Shrewsbury — kommande matcher
Rochdale
| 17.10 14:00 | Crewe – Rochdale |
| 20.10 18:45 | Rochdale – Grimsby |
| 24.10 14:00 | Rochdale – Accrington ST |
Shrewsbury
| 17.10 11:30 | Shrewsbury – Bristol Rovers |
| 20.10 18:45 | Crawley Town – Shrewsbury |
| 24.10 14:00 | Rotherham – Shrewsbury |
Rochdale vs Shrewsbury — FAQ
Vem har vunnit flest matcher mellan Rochdale och Shrewsbury?
Rochdale har vunnit flest, 1–0, med 0 oavgjorda
Hur många mål görs i genomsnitt?
3 mål per match; 100% av mötena hade 3 mål eller fler
Vad blev resultatet i den senaste matchen?
Rochdale 3–0 Shrewsbury den 01.09.2026
När är nästa match?
Shrewsbury mot Rochdale den 09.02.2027 19:45
Uppdaterad: 10.10.2026

