Northampton mot Rotherham
➜ Spela på matchen
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se
Northampton vs Rotherham — inbördes statistik
Northampton0mot1Rotherham
Northampton 0 U0 OavgjortRotherham 1 U
1
Matcher
1.0
mål per match
0%
3+ mål
0%
båda gör mål
Hemma hos Northampton 0-0-1
Hemma hos Rotherham 0-0-0
Största seger Rotherham Northampton 0–1 Rotherham
Northampton vs Rotherham — tidigare resultat
| 19.09.26 | League Two | Northampton 0–1 Rotherham | L |
Northampton & Rotherham — senaste form
Northampton
DLDDWLLD
| 10.10 | York 1–1 Northampton |
| 19.09 | Northampton 0–1 Rotherham |
| 12.09 | Shrewsbury 2–0 Northampton |
| 05.09 | Northampton 1–0 Newport County |
| 01.09 | Northampton 1–1 Crawley Town |
| 29.08 | Gillingham 1–1 Northampton |
| 22.08 | Crewe 1–0 Northampton |
| 15.08 | Northampton 0–0 Swindon Town |
Gjort 0,5 · insläppta 0,9 per match
Rotherham
LDWDLDWDLL
| 10.10 | Rotherham 1–4 Gillingham |
| 03.10 | Exeter City 1–0 Rotherham |
| 26.09 | Rotherham 1–1 Crewe |
| 19.09 | Northampton 0–1 Rotherham |
| 12.09 | Rotherham 3–3 Salford City |
| 05.09 | Bristol Rovers 1–0 Rotherham |
| 01.09 | Tranmere 2–2 Rotherham |
| 29.08 | Rotherham 2–1 Chesterfield |
| 22.08 | Rotherham 1–1 York |
| 15.08 | Cheltenham 2–1 Rotherham |
Gjort 1,2 · insläppta 1,6 per match
League Two — Tabell
| # | Lag | H | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 18 | Shrewsbury | 10 | 9:15 | 11 |
| 19 | Colchester | 9 | 10:13 | 10 |
| 20 | Rotherham | 10 | 12:16 | 10 |
| 21 | Oldham | 9 | 9:13 | 8 |
| 22 | Port Vale | 8 | 4:9 | 8 |
| 23 | Northampton | 8 | 4:7 | 7 |
| 24 | Crawley Town | 8 | 8:15 | 5 |
Northampton & Rotherham — kommande matcher
Northampton
| 26.09 14:00 | Port Vale – Northampton |
| 03.10 14:00 | Northampton – Oldham |
| 17.10 14:00 | Grimsby – Northampton |
Rotherham
| 17.10 11:30 | Fleetwood Town – Rotherham |
| 20.10 18:45 | Rotherham – Newport County |
| 24.10 14:00 | Rotherham – Shrewsbury |
Northampton vs Rotherham — FAQ
Vem har vunnit flest matcher mellan Northampton och Rotherham?
Rotherham har vunnit flest, 1–0, med 0 oavgjorda
Hur många mål görs i genomsnitt?
1 mål per match; 0% av mötena hade 3 mål eller fler
Vad blev resultatet i den senaste matchen?
Northampton 0–1 Rotherham den 19.09.2026
När är nästa match?
Rotherham mot Northampton den 17.04.2027 14:00
Uppdaterad: 10.10.2026

