Fotboll
Hem › Lag › AS Roma
AS Roma

AS Roma – lagets statistik och form

Italien · grundad 1927 · Stadio Olimpico

AS Roma: turneringar 2026/27

AS Roma: kommande matcher

lör 31/10 · 18:00UdineseTipsAS RomaSerie A · Inbördes möten (H2H)tis 3/11 · 21:00Manchester UnitedTipsAS RomaChampions League · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 20:45AS Roma–Sassuolo
Serie A · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 18:00Parma–AS Roma
Serie A
ons 25/11 · 21:00Paris Saint Germain–AS Roma
Champions League

AS Roma: senaste resultat

Form i liganVOVOO
27/10 26AS Roma4–2CagliariSerie A24/10 26Napoli3–3AS RomaSerie A20/10 26AS Roma4–0Slovan BratislavaChampions League17/10 26AS Roma2–0GenoaSerie A
14/10 26AS Roma3–4Real Madrid
Champions League
11/10 26Como0–0AS Roma
Serie A
19/9 26AS Roma2–2Inter
Serie A
14/9 26Torino0–2AS Roma
Serie A

AS Roma: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:00UdineseTipsAS Roma
Serie A
tis 3/11 · 21:00Manchester UnitedTipsAS Roma
Champions League
lör 7/11 · 20:45AS Roma–Sassuolo
Serie A
lör 21/11 · 18:00Parma–AS Roma
Serie A
ons 25/11 · 21:00Paris Saint Germain–AS Roma
Champions League
sön 29/11 · 18:30AS Roma–Monza
Serie A
ons 2/12 · 18:00AS Roma–Hellas Verona
Coppa Italia
sön 6/12 · 18:30Bologna–AS Roma
Serie A
tis 8/12 · 21:00AS Roma–Sporting CP
Champions League
sön 13/12 · 18:30Lazio–AS Roma
Serie A
sön 20/12 · 18:30AS Roma–Juventus
Serie A
sön 3/1 · 18:30AS Roma–Frosinone
Serie A
ons 6/1 · 18:30Venezia–AS Roma
Serie A
sön 10/1 · 18:30AS Roma–AC Milan
Serie A
sön 17/1 · 18:30Atalanta–AS Roma
Serie A
tis 19/1 · 21:00AEK Athens FC–AS Roma
Champions League
sön 24/1 · 18:30AS Roma–Udinese
Serie A
ons 27/1 · 21:00AS Roma–Lille
Champions League
sön 31/1 · 18:30Monza–AS Roma
Serie A
sön 7/2 · 18:30AS Roma–Torino
Serie A
sön 14/2 · 18:30AS Roma–Parma
Serie A
sön 21/2 · 18:30Sassuolo–AS Roma
Serie A
sön 28/2 · 18:30AS Roma–Venezia
Serie A
sön 7/3 · 18:30Juventus–AS Roma
Serie A
sön 14/3 · 18:30Genoa–AS Roma
Serie A
sön 21/3 · 18:30AS Roma–Lecce
Serie A
sön 4/4 · 18:30AS Roma–Bologna
Serie A
sön 11/4 · 18:30Inter–AS Roma
Serie A
sön 18/4 · 18:30AS Roma–Lazio
Serie A
sön 25/4 · 18:30Frosinone–AS Roma
Serie A
sön 2/5 · 18:30AS Roma–Napoli
Serie A
sön 9/5 · 18:30Fiorentina–AS Roma
Serie A
sön 16/5 · 18:30AC Milan–AS Roma
Serie A
sön 23/5 · 18:30AS Roma–Como
Serie A
sön 30/5 · 18:30Cagliari–AS Roma
Serie A
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26AS Roma4–2CagliariSerie A24/10 26Napoli3–3AS RomaSerie A20/10 26AS Roma4–0Slovan BratislavaChampions League17/10 26AS Roma2–0GenoaSerie A
14/10 26AS Roma3–4Real Madrid
Champions League
11/10 26Como0–0AS Roma
Serie A
19/9 26AS Roma2–2Inter
Serie A
14/9 26Torino0–2AS Roma
Serie A
10/9 26Fenerbahçe1–1AS Roma
Champions League
5/9 26AS Roma2–1Atalanta
Serie A
31/8 26Lecce0–4AS Roma
Serie A
24/8 26AS Roma4–0Fiorentina
Serie A

Uppdaterad: 29 oktober 2026

AS Roma: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • M. Bahknäskada
  • P. Dybalavadskada
  • M. Konemuskelskada
  • L. Pellegrinilårskada
  • M. Svilarfrånvaro

AS Roma: tabellplacering – Serie A

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Inter98-1-025:1025VVVVO
2Lazio98-1-022:725VVVVV
3AS Roma96-3-023:821VOVOO
4Como96-2-117:820VVVOF
5AC Milan95-3-118:1118FVVOV

AS Roma: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
13Borussia Dortmund35:46
14Bayern München310:55
15AS Roma38:54
16Atlético Madrid34:34
17Shakhtar Donetsk34:34

AS Roma: säsongsstatistik (Serie A)

Gjorda mål per match2,6
Insläppta mål per match0,9
Hemma: gjorda / insläppta2,8 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta2,3 / 0,8
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort17
Gula kort per match1,9
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-2-1 (6×) · 3-5-2 (2×) · 3-4-1-2 (1×)

AS Roma: spelarstatistik (Serie A)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
P. DybalaAN649604196007,88
M. SouléAN9594311912207,51
D. MalenAN8516712412117,39
M. KonéMF64112063207,38
E. LulliMF74852142007,19
B. CristanteMF76040081107,16
WesleyMF85670210007,11
Rodrigo MoraAN728020105007,07
N. MolinaFÖ73750241007,05
M. de RoonMF63640000207,01
N. PisilliMF83993054206,81
E. NdickaFÖ75470040106,81
G. ManciniFÖ86480253006,78
K. KoulierakisFÖ41840030106,72
D. GhilardiFÖ61640100106,67
D. RenschFÖ62060000106,61
L. PellegriniMF2720010006,60
N. El AynaouiMF1110000006,60
HermosoFÖ85641021206,53
S. CastroAN728311122006,39
L. BalerdiFÖ63312042106,26
A. Di NunzioMF12000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

AS Roma: trupp

Målvakter

32D. VásquezNationalitetColombiaÅlder27 årLängd195 cmVikt93 kg
70G. De MarziNationalitetUSAÅlder18 årLängd182 cmVikt72 kg
95P. GolliniNationalitetItalienÅlder30 årLängd194 cmVikt94 kg99M. SvilarNationalitetSerbienÅlder26 årLängd189 cmVikt77 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

AS Roma: övergångar

Nyförvärv

  • L. ParaticiPRO Vercelli · lån31/8 26
  • M. de RoonAtalanta · kontraktslös29/8 26
  • L. BalerdiMarseille · lån29/8 26
  • Rodrigo MoraFC Porto · övergång18/8 26
  • N. MolinaAtlético Madrid · övergång11/8 26
  • K. KoulierakisVfL Wolfsburg · övergång31/7 26
  • S. CastroBologna · övergång29/7 26
  • D. MalenAston Villa · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • A. Salah-EddinePanathinaikos · lån13/9 26
  • S. El ShaarawyGenoa · kontraktslös1/9 26
  • N. El AynaouiRB Leipzig · lån31/8 26
  • Mattia ManniniBenevento · lån31/8 26
  • R. VazHull City · lån31/8 26
  • F. NardinPescara · lån31/8 26
  • J. ZiółkowskiMonza · lån30/8 26
  • F. RealeCarrarese · lån18/8 26

AS Roma: fakta

LandItalien
Grundad1927
ArenaStadio Olimpico
Kapacitet68 530
Underlagnaturgräs
TurneringSerie A
Tabellplacering3:e · 21 poäng

AS Roma: vanliga frågor

Vilken arena spelar AS Roma på?

AS Roma spelar sina hemmamatcher på Stadio Olimpico (Roma), som tar 68 530 åskådare.

Var ligger AS Roma i tabellen?

AS Roma ligger på 3:e plats i Serie A med 21 poäng på 9 matcher (6 segrar, 3 oavgjorda, 0 förluster).

När spelar AS Roma nästa gång?

Nästa match: Udinese – AS Roma, lör 31/10 · 18:00 (Serie A).

Hur slutade den senaste ligamatchen för AS Roma?

Senaste ligamatch: AS Roma 4–2 Cagliari (27/10 26).

Vem är bäste målskytt i AS Roma?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är D. Malen med 10 mål.

AS Roma: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över AS Roma (Italien) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Serie A, Champions League, Coppa Italia): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Serie A finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.