Fotboll
Hem › Lag › Genoa
Genoa

Genoa – lagets statistik och form

Italien · grundad 1893 · Stadio Comunale Luigi Ferraris

Genoa: turneringar 2026/27

Genoa: kommande matcher

sön 1/11 · 18:00LecceTipsGenoaSerie A · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 15:00Genoa–AC Milan
Serie A · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 12:30Sassuolo–Genoa
Serie A
sön 29/11 · 18:30Inter–Genoa
Serie A
ons 2/12 · 18:00Inter–Genoa
Coppa Italia

Genoa: senaste resultat

Form i liganVVFVF
28/10 26Genoa2–0JuventusSerie A25/10 26Genoa1–0VeneziaSerie A17/10 26AS Roma2–0GenoaSerie A
10/10 26Genoa2–1Fiorentina
Serie A
20/9 26Parma2–1Genoa
Serie A
15/9 26Genoa1–0Südtirol
Coppa Italia
12/9 26Genoa1–1Frosinone
Serie A
4/9 26Genoa1–4Como
Serie A

Genoa: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 18:00LecceTipsGenoa
Serie A
sön 8/11 · 15:00Genoa–AC Milan
Serie A
sön 22/11 · 12:30Sassuolo–Genoa
Serie A
sön 29/11 · 18:30Inter–Genoa
Serie A
ons 2/12 · 18:00Inter–Genoa
Coppa Italia
sön 6/12 · 18:30Genoa–Torino
Serie A
sön 13/12 · 18:30Atalanta–Genoa
Serie A
sön 20/12 · 18:30Genoa–Udinese
Serie A
sön 3/1 · 18:30Cagliari–Genoa
Serie A
ons 6/1 · 18:30Genoa–Monza
Serie A
sön 10/1 · 18:30Bologna–Genoa
Serie A
sön 17/1 · 18:30Juventus–Genoa
Serie A
sön 24/1 · 18:30Genoa–Parma
Serie A
sön 31/1 · 18:30Genoa–Lecce
Serie A
sön 7/2 · 18:30Venezia–Genoa
Serie A
sön 14/2 · 18:30Genoa–Atalanta
Serie A
sön 21/2 · 18:30AC Milan–Genoa
Serie A
sön 28/2 · 18:30Genoa–Lazio
Serie A
sön 7/3 · 18:30Monza–Genoa
Serie A
sön 14/3 · 18:30Genoa–AS Roma
Serie A
sön 21/3 · 18:30Fiorentina–Genoa
Serie A
sön 4/4 · 18:30Genoa–Inter
Serie A
sön 11/4 · 18:30Frosinone–Genoa
Serie A
sön 18/4 · 18:30Torino–Genoa
Serie A
sön 25/4 · 18:30Genoa–Sassuolo
Serie A
sön 2/5 · 18:30Udinese–Genoa
Serie A
sön 9/5 · 18:30Genoa–Cagliari
Serie A
sön 16/5 · 18:30Napoli–Genoa
Serie A
sön 23/5 · 18:30Genoa–Bologna
Serie A
sön 30/5 · 18:30Como–Genoa
Serie A
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Genoa2–0JuventusSerie A25/10 26Genoa1–0VeneziaSerie A17/10 26AS Roma2–0GenoaSerie A
10/10 26Genoa2–1Fiorentina
Serie A
20/9 26Parma2–1Genoa
Serie A
15/9 26Genoa1–0Südtirol
Coppa Italia
12/9 26Genoa1–1Frosinone
Serie A
4/9 26Genoa1–4Como
Serie A
30/8 26Lazio1–0Genoa
Serie A
22/8 26Genoa0–2Napoli
Serie A
16/8 26Genoa4–1Ascoli
Coppa Italia

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Genoa: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (29/11 26).

  • L. Venturinofrånvaro

Genoa: tabellplacering – Serie A

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Bologna93-2-412:1211VVFVO
12Atalanta93-2-416:1711OOFVF
13Genoa93-1-58:1310VVFVF
14Lecce93-0-610:199FFVFF
15Sassuolo92-2-514:228FFFOF

Genoa: säsongsstatistik (Serie A)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match1,4
Hemma: gjorda / insläppta1,2 / 1,3
Borta: gjorda / insläppta0,3 / 1,7
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort21
Gula kort per match2,3
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-2-1 (6×) · 3-4-1-2 (1×) · 3-5-2 (1×)

Genoa: spelarstatistik (Serie A)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Junior MessiasAN84121084007,25
M. MitajFÖ1810010007,20
H. TraorèMF31910010107,12
L. ØstigårdFÖ86960053407,08
S. El ShaarawyAN52440142006,94
M. OsmajićAN75673194006,93
Alexsandro AmorimMF72150022106,80
M. FrendrupMF86510021006,79
M. EllertssonMF87011121206,75
D. SowMF53110110106,74
B. Norton-CuffyMF21800010006,60
K. EhizibueFÖ42250010106,53
J. VásquezFÖ76111041306,50
A. ŽulevičAN190000006,50
S. WiafeMF42120000106,48
A. MarcandalliFÖ96650020106,45
L. ColomboAN63490252006,41
T. BaldanziAN63931162005,98
VítinhaAN83770083105,76
E. MeichtryMF5680010005,46
D. PuczkaFÖ41380010005,31
S. OtoaFÖ42200000205,31
S. SabelliFÖ2540000204,30
Nikita SolodchenkoAN1110000003,35

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Genoa: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Genoa: övergångar

Nyförvärv

  • K. EhizibueUdinese · kontraktslös2/9 26
  • S. El ShaarawyAS Roma · kontraktslös1/9 26
  • C. DramehHull City · övergång31/8 26
  • Nikita SolodchenkoSantos · lån31/8 26
  • M. OsmajićPreston · övergång23/8 26
  • N. TondiLecco · lån20/8 26
  • D. SowSevilla · övergång5/8 26
  • G. LauricellaEmpoli · övergång31/7 26

Lämnat klubben

  • C. EkubanHellas Verona · kontraktslös31/8 26
  • Aarón MartínRacing Santander · övergång31/8 26
  • B. Norton-CuffyHull City · övergång31/8 26
  • E. LysionokDolomiti Bellunesi · lån29/8 26
  • A. MatturroShakhtar Donetsk · övergång25/8 26
  • C. B. DoumbiaRapid · lån17/8 26
  • K. MeolaTernana · lån12/8 26
  • M. RomanoNovara · lån11/8 26

Genoa: fakta

LandItalien
Grundad1893
ArenaStadio Comunale Luigi Ferraris
Kapacitet36 703
Underlagnaturgräs
TurneringSerie A
Tabellplacering13:e · 10 poäng

Genoa: vanliga frågor

Vilken arena spelar Genoa på?

Genoa spelar sina hemmamatcher på Stadio Comunale Luigi Ferraris (Genova), som tar 36 703 åskådare.

Var ligger Genoa i tabellen?

Genoa ligger på 13:e plats i Serie A med 10 poäng på 9 matcher (3 segrar, 1 oavgjord, 5 förluster).

När spelar Genoa nästa gång?

Nästa match: Lecce – Genoa, sön 1/11 · 18:00 (Serie A).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Genoa?

Senaste ligamatch: Genoa 2–0 Juventus (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i Genoa?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Osmajić med 3 mål.

Genoa: spelschema, tabell och speltips

Genoa (Italien) spelar i följande turneringar den här säsongen: Serie A, Coppa Italia. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Serie A finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.