Fotboll
Hem › Lag › Atalanta
Atalanta

Atalanta – lagets statistik och form

Italien · grundad 1907 · Gewiss Stadium

Atalanta: turneringar 2026/27

Atalanta: kommande matcher

mån 2/11 · 20:45AtalantaTipsParmaSerie A · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 18:45Atalanta–Kairat Almaty
Conference League
sön 8/11 · 15:00Monza–Atalanta
Serie A · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 20:45Atalanta–Inter
Serie A
tors 26/11 · 21:00Borac Banja Luka–Atalanta
Conference League

Atalanta: senaste resultat

Form i liganOOFVF
29/10 26Fiorentina2–2AtalantaSerie A25/10 26Atalanta4–4FrosinoneSerie A22/10 26Ajax2–0AtalantaConference League18/10 26AC Milan3–2AtalantaSerie A
15/10 26Atalanta3–1Pafos
Conference League
12/10 26Atalanta3–1Venezia
Serie A
20/9 26Juventus2–0Atalanta
Serie A
12/9 26Atalanta1–2Cagliari
Serie A

Atalanta: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

mån 2/11 · 20:45AtalantaTipsParma
Serie A
tors 5/11 · 18:45Atalanta–Kairat Almaty
Conference League
sön 8/11 · 15:00Monza–Atalanta
Serie A
sön 22/11 · 20:45Atalanta–Inter
Serie A
tors 26/11 · 21:00Borac Banja Luka–Atalanta
Conference League
sön 29/11 · 18:30Lecce–Atalanta
Serie A
ons 2/12 · 18:00Udinese–Atalanta
Coppa Italia
sön 6/12 · 18:30Lazio–Atalanta
Serie A
tors 10/12 · 18:45Riga–Atalanta
Conference League
sön 13/12 · 18:30Atalanta–Genoa
Serie A
tors 17/12 · 21:00Atalanta–Mjällby AIF
Conference League
sön 20/12 · 18:30Atalanta–Napoli
Serie A
sön 3/1 · 18:30Udinese–Atalanta
Serie A
ons 6/1 · 18:30Atalanta–Como
Serie A
sön 10/1 · 18:30Torino–Atalanta
Serie A
sön 17/1 · 18:30Atalanta–AS Roma
Serie A
sön 24/1 · 18:30Bologna–Atalanta
Serie A
sön 31/1 · 18:30Atalanta–Fiorentina
Serie A
sön 7/2 · 18:30Atalanta–Lazio
Serie A
sön 14/2 · 18:30Genoa–Atalanta
Serie A
sön 21/2 · 18:30Atalanta–Monza
Serie A
sön 28/2 · 18:30Inter–Atalanta
Serie A
sön 7/3 · 18:30Atalanta–Torino
Serie A
sön 14/3 · 18:30Venezia–Atalanta
Serie A
sön 21/3 · 18:30Atalanta–AC Milan
Serie A
sön 4/4 · 18:30Sassuolo–Atalanta
Serie A
sön 11/4 · 18:30Cagliari–Atalanta
Serie A
sön 18/4 · 18:30Atalanta–Udinese
Serie A
sön 25/4 · 18:30Parma–Atalanta
Serie A
sön 2/5 · 18:30Atalanta–Juventus
Serie A
sön 9/5 · 18:30Frosinone–Atalanta
Serie A
sön 16/5 · 18:30Como–Atalanta
Serie A
sön 23/5 · 18:30Atalanta–Lecce
Serie A
sön 30/5 · 18:30Napoli–Atalanta
Serie A
Spelade matcher den här säsongen
29/10 26Fiorentina2–2AtalantaSerie A25/10 26Atalanta4–4FrosinoneSerie A22/10 26Ajax2–0AtalantaConference League18/10 26AC Milan3–2AtalantaSerie A
15/10 26Atalanta3–1Pafos
Conference League
12/10 26Atalanta3–1Venezia
Serie A
20/9 26Juventus2–0Atalanta
Serie A
12/9 26Atalanta1–2Cagliari
Serie A
5/9 26AS Roma2–1Atalanta
Serie A
31/8 26Atalanta1–0Bologna
Serie A
27/8 26Hapoel Tel Aviv0–1Atalanta
Conference League
23/8 26Atalanta2–1Sassuolo
Serie A
20/8 26Atalanta0–0Hapoel Tel Aviv
Conference League

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Atalanta: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (8/11 26).

  • I. Hienfrånvaro

Atalanta: tabellplacering – Serie A

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
10Cagliari94-1-48:1313FFFOV
11Bologna93-2-412:1211VVFVO
12Atalanta93-2-416:1711OOFVF
13Genoa93-1-58:1310VVFVF
14Lecce93-0-610:199FFVFF

Atalanta: säsongsstatistik (Serie A)

Gjorda mål per match1,8
Insläppta mål per match1,9
Hemma: gjorda / insläppta2,2 / 1,6
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 2,3
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort7
Gula kort per match0,9
Röda kort2

Mest använda formationer

4-3-3 (6×) · 4-2-3-1 (2×)

Atalanta: spelarstatistik (Serie A)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
N. KrstovićAN8448621910107,33
C. De KetelaereAN85820252007,19
G. RaspadoriAN41791041007,10
F. KessiéMF42451053106,98
N. ZalewskiAN61920222006,97
J. RoweAN53710073006,96
G. ScalviniFÖ65170010006,95
O. KossounouFÖ43600010006,90
L. SamardžićMF83751081006,88
G. GaetanoMF73951122016,87
ÉdersonMF86872097206,83
R. BellanovaFÖ74680110106,83
S. KolašinacFÖ62810010006,80
E. ElmasMF62971133016,75
T. KristensenFÖ43600041106,75
D. ZappacostaFÖ63920152006,70
G. ScamaccaAN72871064006,63
Mario PasalicMF62710000006,58
L. BernasconiFÖ63420010006,55
R. ObrićFÖ21600000105,95

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Atalanta: trupp

Målvakter

1P. PardelÅlder20 år
22T. PompeiÅlder19 år
29M. CarnesecchiNationalitetItalienÅlder25 årLängd191 cmVikt83 kg
31F. RossiÅlder34 år
51M. SonzogniÅlder16 år
57M. SportielloNationalitetItalienÅlder33 årLängd192 cmVikt87 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Atalanta: övergångar

Nyförvärv

  • T. PompeiCosenza · övergång31/8 26
  • J. RoweBologna · lån31/8 26
  • F. KessiéAl-Ahli Jeddah · kontraktslös28/8 26
  • E. ElmasRB Leipzig · lån21/8 26
  • T. KristensenUdinese · lån12/8 26
  • G. GaetanoCagliari · övergång8/7 26
  • Jacopo MirraAS Roma · kontraktslös30/6 26
  • V. VlahovićSpezia · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • M. BakkerNEC Nijmegen · kontraktslös7/10 26
  • P. VismaraJuve Stabia · övergång1/9 26
  • F. CassaBologna · övergång1/9 26
  • I. SulemanaSassuolo · lån31/8 26
  • H. AhanorCrystal Palace · lån31/8 26
  • M. BakkerBakker Mitchel · kontraktslös30/8 26
  • M. de RoonAS Roma · kontraktslös29/8 26
  • I. RegonesiBrusaporto · övergång27/8 26

Atalanta: fakta

LandItalien
Grundad1907
ArenaGewiss Stadium
Kapacitet21 300
Underlagnaturgräs
TurneringSerie A
Tabellplacering12:e · 11 poäng

Atalanta: vanliga frågor

Vilken arena spelar Atalanta på?

Atalanta spelar sina hemmamatcher på Gewiss Stadium (Bergamo), som tar 21 300 åskådare.

Var ligger Atalanta i tabellen?

Atalanta ligger på 12:e plats i Serie A med 11 poäng på 9 matcher (3 segrar, 2 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Atalanta nästa gång?

Nästa match: Atalanta – Parma, mån 2/11 · 20:45 (Serie A).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Atalanta?

Senaste ligamatch: Fiorentina 2–2 Atalanta (29/10 26).

Vem är bäste målskytt i Atalanta?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är N. Krstović med 6 mål.

Atalanta: spelschema, tabell och speltips

Atalanta (Italien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Serie A, Conference League, Coppa Italia), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Serie A finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.