Fotboll
Hem › Lag › Lecce
Lecce

Lecce – lagets statistik och form

Italien · grundad 1908 · Stadio Comunale Via del Mare

Lecce: turneringar 2026/27

Lecce: kommande matcher

sön 1/11 · 18:00LecceTipsGenoaSerie A · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 15:00Torino–Lecce
Serie A · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 15:00Lazio–Lecce
Serie A
sön 29/11 · 18:30Lecce–Atalanta
Serie A
sön 6/12 · 18:30Napoli–Lecce
Serie A

Lecce: senaste resultat

Form i liganFFVFF
29/10 26Frosinone5–1LecceSerie A25/10 26Lecce0–2JuventusSerie A18/10 26Udinese0–3LecceSerie A
11/10 26Lecce1–2Bologna
Serie A
20/9 26AC Milan3–0Lecce
Serie A
13/9 26Lecce3–2Monza
Serie A
7/9 26Cagliari1–0Lecce
Serie A
31/8 26Lecce0–4AS Roma
Serie A

Lecce: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 18:00LecceTipsGenoa
Serie A
lör 7/11 · 15:00Torino–Lecce
Serie A
lör 21/11 · 15:00Lazio–Lecce
Serie A
sön 29/11 · 18:30Lecce–Atalanta
Serie A
sön 6/12 · 18:30Napoli–Lecce
Serie A
sön 13/12 · 18:30Lecce–Sassuolo
Serie A
sön 20/12 · 18:30Lecce–Inter
Serie A
sön 3/1 · 18:30Como–Lecce
Serie A
ons 6/1 · 18:30Lecce–Parma
Serie A
sön 10/1 · 18:30Fiorentina–Lecce
Serie A
sön 17/1 · 18:30Lecce–Udinese
Serie A
sön 24/1 · 18:30Lecce–Torino
Serie A
sön 31/1 · 18:30Genoa–Lecce
Serie A
sön 7/2 · 18:30Lecce–Napoli
Serie A
sön 14/2 · 18:30Monza–Lecce
Serie A
sön 21/2 · 18:30Lecce–Frosinone
Serie A
sön 28/2 · 18:30Bologna–Lecce
Serie A
sön 7/3 · 18:30Lecce–Como
Serie A
sön 14/3 · 18:30Parma–Lecce
Serie A
sön 21/3 · 18:30AS Roma–Lecce
Serie A
sön 4/4 · 18:30Lecce–Lazio
Serie A
sön 11/4 · 18:30Juventus–Lecce
Serie A
sön 18/4 · 18:30Sassuolo–Lecce
Serie A
sön 25/4 · 18:30Lecce–AC Milan
Serie A
sön 2/5 · 18:30Lecce–Cagliari
Serie A
sön 9/5 · 18:30Inter–Lecce
Serie A
sön 16/5 · 18:30Lecce–Fiorentina
Serie A
sön 23/5 · 18:30Atalanta–Lecce
Serie A
sön 30/5 · 18:30Lecce–Venezia
Serie A
Spelade matcher den här säsongen
29/10 26Frosinone5–1LecceSerie A25/10 26Lecce0–2JuventusSerie A18/10 26Udinese0–3LecceSerie A
11/10 26Lecce1–2Bologna
Serie A
20/9 26AC Milan3–0Lecce
Serie A
13/9 26Lecce3–2Monza
Serie A
7/9 26Cagliari1–0Lecce
Serie A
31/8 26Lecce0–4AS Roma
Serie A
23/8 26Venezia0–2Lecce
Serie A
17/8 26Palermo2–0Lecce
Coppa Italia

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Lecce: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (29/10 26).

  • M. Berishalårskada
  • L. Coulibalylårskada
  • K. Gasparrött kort
  • I. Iliclårskada
  • S. Pierottifotledsskada

Lecce: tabellplacering – Serie A

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
12Atalanta93-2-416:1711OOFVF
13Genoa93-1-58:1310VVFVF
14Lecce93-0-610:199FFVFF
15Sassuolo92-2-514:228FFFOF
16Monza92-1-616:227FFVFV

Lecce: säsongsstatistik (Serie A)

Gjorda mål per match1,1
Insläppta mål per match1,8
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 2,5
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 1,0
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort14
Gula kort per match1,8
Röda kort1

Mest använda formationer

4-3-3 (6×) · 3-5-2 (1×) · 4-2-3-1 (1×)

Lecce: spelarstatistik (Serie A)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Tiago GabrielFÖ74812152007,16
L. CoulibalyMF75812174007,09
Kialonda GasparFÖ65161044317,00
Danilo VeigaFÖ87200200306,98
A. Ahmed FatahAN72921052006,97
A. GalloFÖ75850110006,90
M. BerishaMF180011006,90
I. IlićMF52560220206,86
K. N’DriAN83921095106,80
J. SiebertFÖ85271021106,79
O. NgomMF84850053106,78
Olaf GorterMF21061011006,75
C. NdabaFÖ31650000006,67
Paco EstebanAN51620042106,64
O. GandelmanMF2120021006,60
Joël MonteiroMF62740031006,60
Y. MalehMF85040051106,50
M. KabaMF41240021006,48
S. PierottiAN74530032006,40
N. ŠtulićAN62700042006,35
W. GeubbelsAN529700104006,26

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Lecce: trupp

Målvakter

1M. BleveNationalitetItalienÅlder30 årLängd184 cmVikt84 kg
1P. PenevNationalitetBulgarienÅlder17 år
12C. LupoÅlder16 år
30W. FalconeNationalitetItalienÅlder30 årLängd195 cmVikt85 kg
32A. BorbeiNationalitetRumänienÅlder22 årLängd183 cmVikt70 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Lecce: övergångar

Nyförvärv

  • Joël MonteiroBSC Young Boys · övergång30/8 26
  • A. DembéléTorino · lån29/8 26
  • I. IlićTorino · lån26/8 26
  • A. Ahmed FatahEstac Troyes · övergång24/8 26
  • M. BleveCarrarese · övergång18/8 26
  • W. GeubbelsParis FC · övergång1/8 26
  • Ismael DaboBenfica · övergång31/7 26
  • A. ZovkoGais · övergång31/7 26

Lämnat klubben

  • M. JovićFK Vozdovac · lån17/9 26
  • Owen KouassiGrenoble · lån31/8 26
  • B. BasaricKarlberg · kontraktslös30/8 26
  • L. BandaAsswehly · övergång19/8 26
  • Haris KozaracDugopolje · kontraktslös19/8 26
  • J. SamoojaHJK Helsinki · lån13/8 26
  • M. PérezD. La Serena · lån12/8 26
  • C. FrüchtlRed Bull Salzburg · övergång4/8 26

Lecce: fakta

LandItalien
Grundad1908
ArenaStadio Comunale Via del Mare
Kapacitet33 876
Underlagnaturgräs
TurneringSerie A
Tabellplacering14:e · 9 poäng

Lecce: vanliga frågor

Vilken arena spelar Lecce på?

Lecce spelar sina hemmamatcher på Stadio Comunale Via del Mare (Lecce), som tar 33 876 åskådare.

Var ligger Lecce i tabellen?

Lecce ligger på 14:e plats i Serie A med 9 poäng på 9 matcher (3 segrar, 0 oavgjorda, 6 förluster).

När spelar Lecce nästa gång?

Nästa match: Lecce – Genoa, sön 1/11 · 18:00 (Serie A).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Lecce?

Senaste ligamatch: Frosinone 5–1 Lecce (29/10 26).

Vem är bäste målskytt i Lecce?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är L. Coulibaly med 2 mål.

Lecce: spelschema, tabell och speltips

Lecce (Italien) spelar i följande turneringar den här säsongen: Serie A, Coppa Italia. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Serie A finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.