Fotboll
Hem › Lag › KFUM Oslo
KFUM Oslo

KFUM Oslo – lagets statistik och form

Norge · grundad 1939 · KFUM Arena

KFUM Oslo: turneringar 2026

KFUM Oslo: kommande matcher

sön 1/11 · 17:00KFUM OsloTipsHam-KamEliteserien · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 17:00Viking–KFUM Oslo
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 17:00KFUM Oslo–Brann
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)
lör 28/11 · 16:00Bodø/Glimt–KFUM Oslo
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)
sön 6/12 · 17:00KFUM Oslo–Fredrikstad
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)

KFUM Oslo: senaste resultat

Form i liganOOVVV
25/10 26Kristiansund BK2–2KFUM OsloEliteserien18/10 26Tromsø1–1KFUM OsloEliteserien
12/10 26KFUM Oslo2–1Vålerenga
Eliteserien
18/9 26Sarpsborg 08 FF1–3KFUM Oslo
Eliteserien
13/9 26KFUM Oslo2–1Aalesund
Eliteserien
6/9 26Molde2–0KFUM Oslo
Eliteserien
30/8 26Start4–1KFUM Oslo
Eliteserien
15/8 26KFUM Oslo1–1Lillestrøm
Eliteserien

KFUM Oslo: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 17:00KFUM OsloTipsHam-Kam
Eliteserien
sön 8/11 · 17:00Viking–KFUM Oslo
Eliteserien
sön 22/11 · 17:00KFUM Oslo–Brann
Eliteserien
lör 28/11 · 16:00Bodø/Glimt–KFUM Oslo
Eliteserien
sön 6/12 · 17:00KFUM Oslo–Fredrikstad
Eliteserien
sön 13/12 · 17:00Rosenborg–KFUM Oslo
Eliteserien
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Kristiansund BK2–2KFUM OsloEliteserien18/10 26Tromsø1–1KFUM OsloEliteserien
12/10 26KFUM Oslo2–1Vålerenga
Eliteserien
18/9 26Sarpsborg 08 FF1–3KFUM Oslo
Eliteserien
13/9 26KFUM Oslo2–1Aalesund
Eliteserien
6/9 26Molde2–0KFUM Oslo
Eliteserien
30/8 26Start4–1KFUM Oslo
Eliteserien
15/8 26KFUM Oslo1–1Lillestrøm
Eliteserien
7/8 26Sandefjord0–1KFUM Oslo
Eliteserien
2/8 26KFUM Oslo2–1Kristiansund BK
Eliteserien
26/7 26KFUM Oslo2–4Molde
Eliteserien
18/7 26Lillestrøm2–1KFUM Oslo
Eliteserien
12/7 26KFUM Oslo0–2Bodø/Glimt
Eliteserien
29/5 26KFUM Oslo0–0Tromsø
Eliteserien
25/5 26KFUM Oslo2–0Rosenborg
Eliteserien
16/5 26Brann2–1KFUM Oslo
Eliteserien
10/5 26KFUM Oslo0–2Viking
Eliteserien
3/5 26Vålerenga2–2KFUM Oslo
Eliteserien
26/4 26KFUM Oslo1–0Sarpsborg 08 FF
Eliteserien
22/4 26Bodø/Glimt2–1KFUM Oslo
Norska cupen
19/4 26Ham-Kam4–0KFUM Oslo
Eliteserien
12/4 26Aalesund2–2KFUM Oslo
Eliteserien
7/4 26KFUM Oslo1–2Sandefjord
Eliteserien
22/3 26Fredrikstad3–1KFUM Oslo
Eliteserien
19/3 26KFUM Oslo3–2Fredrikstad
Norska cupen
15/3 26KFUM Oslo2–0Start
Eliteserien
7/3 26KFUM Oslo2–1Tromsø
Norska cupen
17/9 25Kongsvinger1–3KFUM Oslo
Norska cupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

KFUM Oslo: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (25/10 26).

  • A. Aleesamiljumskskada
  • M. Eikremskada
  • J. Flatenskada
  • J. Gonstadknäskada
  • P. Meligainte i truppen
  • A. Nouriskada

KFUM Oslo: tabellplacering – Eliteserien

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
6Lillestrøm2412-3-935:3339VVOFV
7Sarpsborg 08 FF248-7-930:3531VFVFO
8KFUM Oslo248-6-1030:3930OOVVV
9Brann249-2-1342:4029FFFVF
10Vålerenga248-5-1139:4629VVFOF

KFUM Oslo: säsongsstatistik (Eliteserien)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match1,6
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 2,1
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort44
Gula kort per match1,8
Röda kort5

Mest använda formationer

3-4-3 (21×) · 3-4-1-2 (2×) · 5-4-1 (1×)

KFUM Oslo: spelarstatistik (Eliteserien)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
R. RaschMF1910361384207,14
B. NjieAN181285712214106,99
E. SaunesFÖ2217420064306,91
M. EikremMF125142286006,90
T. SøråsMF127330070206,88
J. HjorthFÖ19144404114106,86
H. HosethMF22160743189106,80
F. BerglieFÖ1913981041116,78
T. HaltvikAN1054940129006,77
S. HestnesMF1192511106006,77
D. SchneiderFÖ2218861051606,77
O. VistedAN53410010106,75
M. GrødemAN1668420135306,71
I. SkovsgaardAN2300100006,65
Mostafa NajafzadehMF180000006,60
B. KristensenAN24100431139306,54
M. VinjorAN23148004155506,54
A. NouriFÖ81130000006,53
J. GonstadAN51801011006,48
B. SkaretFÖ1512270140306,45
Momodou NjieFÖ61900000206,45
R. VingeAN2097330199206,43
H. RøstenFÖ85070000006,40
J. FlatenMF31960010206,33
S. SjøkvistMF199320164116,22
D. HicksonAN144730142205,75
B. TobiassenMF3450000003,98

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

KFUM Oslo: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

KFUM Oslo: övergångar

Nyförvärv

  • P. MeligaVålerenga · övergång1/9 26
  • J. GonstadHam-Kam · övergång11/8 26
  • H. RøstenRosenborg · övergång11/8 26
  • B. TobiassenStabaek · övergång13/7 26
  • J. Prent-EckboArendal · åter från lån29/6 26
  • J. Prent-EckboBrattvåg · åter från lån26/4 26
  • M. GrødemYverdon Sport · kontraktslös18/2 26
  • T. SøråsHam-Kam · kontraktslös17/2 26

Lämnat klubben

  • Momodou NjieMoss · lån1/9 26
  • J. Prent-EckboUll/Kisa · lån31/7 26
  • T. HaltvikSønderjyske · övergång29/7 26
  • M. SinyanKÍ Klaksvík · lån13/7 26
  • S. HestnesBK Häcken · kontraktslös30/6 26
  • K. BąkowskiLech Poznań · åter från lån29/6 26
  • J. Prent-EckboArendal · lån11/6 26
  • Y. Sa'AdRana · kontraktslös30/3 26

KFUM Oslo: fakta

LandNorge
Grundad1939
ArenaKFUM Arena
Kapacitet3 300
Underlagkonstgräs
TurneringEliteserien
Tabellplacering8:e · 30 poäng

KFUM Oslo: vanliga frågor

Vilken arena spelar KFUM Oslo på?

KFUM Oslo spelar sina hemmamatcher på KFUM Arena (Oslo), som tar 3 300 åskådare.

Var ligger KFUM Oslo i tabellen?

KFUM Oslo ligger på 8:e plats i Eliteserien med 30 poäng på 24 matcher (8 segrar, 6 oavgjorda, 10 förluster).

När spelar KFUM Oslo nästa gång?

Nästa match: KFUM Oslo – Ham-Kam, sön 1/11 · 17:00 (Eliteserien).

Hur slutade den senaste ligamatchen för KFUM Oslo?

Senaste ligamatch: Kristiansund BK 2–2 KFUM Oslo (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i KFUM Oslo?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är B. Njie med 7 mål.

KFUM Oslo: spelschema, tabell och speltips

KFUM Oslo (Norge) spelar i följande turneringar den här säsongen: Eliteserien, Norska cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Eliteserien finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.