Fotboll
Hem › Lag › Viking
Viking

Viking – lagets statistik och form

Norge · grundad 1899 · Lyse Arena

Viking: turneringar 2026

Viking: kommande matcher

fre 30/10 · 19:00Bodø/GlimtTipsVikingEliteserien · Inbördes möten (H2H)
ons 4/11 · 21:00Viking–Sabah FA
Champions League
sön 8/11 · 17:00Viking–KFUM Oslo
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 14:00Tromsø–Viking
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)
ons 25/11 · 21:00Atlético Madrid–Viking
Champions League

Viking: senaste resultat

Form i liganVVVVV
25/10 26Viking3–1TromsøEliteserien21/10 26Aston Villa3–1VikingChampions League17/10 26Viking3–2FredrikstadEliteserien
13/10 26Viking3–3Bayern München
Champions League
9/10 26Brann0–2Viking
Eliteserien
20/9 26Viking3–0Lillestrøm
Eliteserien
13/9 26Viking8–1Kristiansund BK
Eliteserien
9/9 26VfB Stuttgart3–1Viking
Champions League

Viking: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 19:00Bodø/GlimtTipsViking
Eliteserien
ons 4/11 · 21:00Viking–Sabah FA
Champions League
sön 8/11 · 17:00Viking–KFUM Oslo
Eliteserien
lör 21/11 · 14:00Tromsø–Viking
Eliteserien
ons 25/11 · 21:00Atlético Madrid–Viking
Champions League
sön 29/11 · 19:15Viking–Vålerenga
Eliteserien
fre 4/12 · 19:00Molde–Viking
Eliteserien
tis 8/12 · 18:45Viking–Feyenoord
Champions League
sön 13/12 · 17:00Viking–Ham-Kam
Eliteserien
ons 20/1 · 21:00Viking–PSV Eindhoven
Champions League
ons 27/1 · 21:00Napoli–Viking
Champions League
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Viking3–1TromsøEliteserien21/10 26Aston Villa3–1VikingChampions League17/10 26Viking3–2FredrikstadEliteserien
13/10 26Viking3–3Bayern München
Champions League
9/10 26Brann0–2Viking
Eliteserien
20/9 26Viking3–0Lillestrøm
Eliteserien
13/9 26Viking8–1Kristiansund BK
Eliteserien
9/9 26VfB Stuttgart3–1Viking
Champions League
4/9 26Sandefjord1–1Viking
Eliteserien
30/8 26Viking2–1Aalesund
Eliteserien
26/8 26Viking3–1Dinamo Zagreb
Champions League
18/8 26Dinamo Zagreb2–2Viking
Champions League
14/8 26Rosenborg2–1Viking
Eliteserien
8/8 26Viking2–1Sarpsborg 08 FF
Eliteserien
1/8 26Start0–3Viking
Eliteserien
26/7 26Aalesund1–1Viking
Eliteserien
22/7 26Lillestrøm1–2Viking
Eliteserien
18/7 26Viking2–1Sandefjord
Eliteserien
12/7 26Sarpsborg 08 FF1–0Viking
Eliteserien
24/5 26Kristiansund BK1–2Viking
Eliteserien
16/5 26Viking6–3Start
Eliteserien
10/5 26KFUM Oslo0–2Viking
Eliteserien
1/5 26Viking3–0Rosenborg
Eliteserien
25/4 26Fredrikstad1–2Viking
Eliteserien
18/4 26Viking3–2Brann
Eliteserien
11/4 26Viking5–0Bodø/Glimt
Eliteserien
6/4 26Vålerenga0–1Viking
Eliteserien
21/3 26Viking4–1Molde
Eliteserien
18/3 26Viking1–2Aalesund
Norska cupen
14/3 26Ham-Kam2–1Viking
Eliteserien
7/3 26Bjarg0–3Viking
Norska cupen
24/9 25Eik-Tønsberg0–2Viking
Norska cupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Viking: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • A. Baertelsenfotskada
  • V. Berishalårskada
  • S. Bjorsholknäskada
  • M. Rosethknäskada

Viking: tabellplacering – Eliteserien

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Viking2419-2-362:2359VVVVV
2Bodø/Glimt2418-2-458:2156FVVFV
3Molde2413-4-757:3643VVOFV

Viking: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
31Fenerbahçe33:92
32Slavia Praha34:71
33Viking35:91
34FC Porto32:60
35Lille34:100

Viking: säsongsstatistik (Eliteserien)

Gjorda mål per match2,6
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta3,7 / 1,1
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 0,8
Hållna nollor7
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort49
Gula kort per match2,0
Röda kort2

Mest använda formationer

4-1-4-1 (9×) · 4-4-2 (7×) · 4-3-3 (7×)

Viking: spelarstatistik (Eliteserien)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Z. TripićMF2318526192713708,01
H. BjørdalMF64272284107,56
H. FalchenerFÖ17136421123207,35
P. ChristiansenAN2319631575129207,33
H. HeggheimFÖ231775731812407,30
G. StensnessFÖ221890402311507,28
V. VevatneFÖ51260000007,25
K. AskildsenMF21169951289717,20
S. Kvia-EgeskogMF241655931913207,02
K. HaugenFÖ18144833136107,01
E. BotheimAN640331198106,99
S. BjørsholFÖ124131032206,97
A. BærtelsenFÖ115130063106,97
F. BotnenFÖ180000006,90
E. AustböAN1166721134206,86
J. BellMF1812130161306,85
R. AlteMF41760021106,68
T. MoiMF1710080084406,66
H. HaugenFÖ195400052106,62
J. DalandFÖ52410021016,51
Vetle AuklendFÖ167050100106,49
O. VistedMF122610033106,46
H. MikaelssonAN3870020006,40
N. FuglestadMF19770321810006,36
V. BerishaAN180000006,20
J. HansenMF112190020006,00
R. PostemaAN6980140005,57
A. CosicAN41130041005,40

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Viking: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Viking: övergångar

Nyförvärv

  • E. BasseyPSV Eindhoven · övergång1/9 26
  • H. BjørdalVålerenga · övergång1/9 26
  • E. BotheimMalmö FF · övergång1/9 26
  • F. BotnenSandnes ULF · åter från lån30/7 26
  • R. AlteSandefjord · åter från lån13/7 26
  • A. CosicKR Reykjavik · övergång13/7 26
  • R. PostemaGroningen · övergång13/7 26
  • E. JacobsenBrodd · övergång13/7 26

Lämnat klubben

  • R. AlteViborg · lån31/8 26
  • E. AustböWest Ham · övergång30/8 26
  • F. BotnenSandnes ULF · lån9/8 26
  • H. MikaelssonSigma Olomouc · övergång30/6 26
  • R. AlteSandefjord · lån30/3 26
  • L. H. HelgelandMadla · kontraktslös28/2 26
  • Y. de LanlaySandnes ULF · kontraktslös25/2 26
  • M. Rugland ReeBryne · kontraktslös22/2 26

Viking: fakta

LandNorge
Grundad1899
ArenaLyse Arena
Kapacitet16 508
Underlagkonstgräs
TurneringEliteserien
Tabellplacering1:a · 59 poäng

Viking: vanliga frågor

Vilken arena spelar Viking på?

Viking spelar sina hemmamatcher på Lyse Arena (Stavanger), som tar 16 508 åskådare.

Var ligger Viking i tabellen?

Viking ligger på 1:a plats i Eliteserien med 59 poäng på 24 matcher (19 segrar, 2 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Viking nästa gång?

Nästa match: Bodø/Glimt – Viking, fre 30/10 · 19:00 (Eliteserien).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Viking?

Senaste ligamatch: Viking 3–1 Tromsø (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Viking?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är P. Christiansen med 18 mål.

Viking: spelschema, tabell och speltips

Viking (Norge) spelar i följande turneringar den här säsongen: Eliteserien, Champions League, Norska cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Eliteserien finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.