Fotboll
Hem › Lag › Sandefjord
Sandefjord

Sandefjord – lagets statistik och form

Norge · grundad 1998 · Jotun Arena

Sandefjord: turneringar 2026

Sandefjord: kommande matcher

lör 31/10 · 18:00AalesundTipsSandefjordEliteserien · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 17:00Sandefjord–Molde
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 17:00Kristiansund BK–Sandefjord
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 17:00Sandefjord–Tromsø
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)
sön 6/12 · 19:15Ham-Kam–Sandefjord
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)

Sandefjord: senaste resultat

Form i liganFFOVF
25/10 26Start1–0SandefjordEliteserien18/10 26Sandefjord0–2LillestrømEliteserien
10/10 26Rosenborg1–1Sandefjord
Eliteserien
20/9 26Sandefjord3–0Start
Eliteserien
14/9 26Bodø/Glimt3–2Sandefjord
Eliteserien
4/9 26Sandefjord1–1Viking
Eliteserien
30/8 26Sandefjord0–0Brann
Eliteserien
16/8 26Sarpsborg 08 FF1–2Sandefjord
Eliteserien

Sandefjord: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:00AalesundTipsSandefjord
Eliteserien
sön 8/11 · 17:00Sandefjord–Molde
Eliteserien
sön 22/11 · 17:00Kristiansund BK–Sandefjord
Eliteserien
sön 29/11 · 17:00Sandefjord–Tromsø
Eliteserien
sön 6/12 · 19:15Ham-Kam–Sandefjord
Eliteserien
sön 13/12 · 17:00Sandefjord–Vålerenga
Eliteserien
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Start1–0SandefjordEliteserien18/10 26Sandefjord0–2LillestrømEliteserien
10/10 26Rosenborg1–1Sandefjord
Eliteserien
20/9 26Sandefjord3–0Start
Eliteserien
14/9 26Bodø/Glimt3–2Sandefjord
Eliteserien
4/9 26Sandefjord1–1Viking
Eliteserien
30/8 26Sandefjord0–0Brann
Eliteserien
16/8 26Sarpsborg 08 FF1–2Sandefjord
Eliteserien
7/8 26Sandefjord0–1KFUM Oslo
Eliteserien
1/8 26Fredrikstad1–0Sandefjord
Eliteserien
26/7 26Sandefjord0–3Bodø/Glimt
Eliteserien
18/7 26Viking2–1Sandefjord
Eliteserien
12/7 26Sandefjord2–2Ham-Kam
Eliteserien
30/5 26Molde2–1Sandefjord
Eliteserien
25/5 26Sandefjord1–1Fredrikstad
Eliteserien
16/5 26Lillestrøm3–1Sandefjord
Eliteserien
10/5 26Sandefjord2–0Kristiansund BK
Eliteserien
3/5 26Sandefjord1–0Aalesund
Eliteserien
26/4 26Tromsø3–1Sandefjord
Eliteserien
18/4 26Sandefjord0–0Rosenborg
Eliteserien
12/4 26Brann0–1Sandefjord
Eliteserien
7/4 26KFUM Oslo1–2Sandefjord
Eliteserien
22/3 26Sandefjord0–2Sarpsborg 08 FF
Eliteserien
15/3 26Vålerenga1–0Sandefjord
Eliteserien
17/9 25Tromsdalen Uil6–1Sandefjord
Norska cupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Sandefjord: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • B. Berntsenfrånvaro
  • D. Koswalknäskada
  • F. Loftesnes-Bjunelårskada
  • M. Melchiorknäskada
  • N. Mollerfotledsskada
  • F. Apetorgborskada
  • X. Lambrixknäskada
  • M. Sauerskada

Sandefjord: tabellplacering – Eliteserien

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Fredrikstad248-5-1129:4129FFOOO
12Ham-Kam247-5-1233:5126FFVFF
13Sandefjord246-6-1222:3124FFOVF
14Aalesund245-9-1040:5324FVFVF
15Kristiansund BK245-5-1425:4920OFFFF

Sandefjord: säsongsstatistik (Eliteserien)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta0,8 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,6
Hållna nollor6
Matcher utan gjort mål9

Kort

Gula kort49
Gula kort per match2,0
Röda kort4

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 4-1-4-1 (7×) · 4-3-3 (5×)

Sandefjord: spelarstatistik (Eliteserien)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Z. SmajlovićFÖ108970162107,56
R. HoltenFÖ107660010107,35
T. BørkeeietMF65011031307,32
M. SauerMF4711121007,18
S. MørkFÖ24210711175107,03
X. LambrixFÖ2320570131406,94
E. PatoulidisMF241571403215206,88
N. MöllerAN141057301913306,81
R. AlteMF965211116106,81
M. MelchiorMF117210062206,81
J. DunsbyMF181182103414406,80
J. HanstadMF2460000106,80
S. KristiansenFÖ72930000006,80
Bendik BerntsenAN2085811175406,78
O. KapskarmoAN746812104006,76
E. PettersenMF21152121208406,74
E. GigovićFÖ53431131206,70
R. DzabicMF9810020006,70
J. SwiftMF190000006,70
G. HøjbjergFÖ83000041006,68
F. PedersenFÖ2420000043206,63
F. Loftesnes-BjuneFÖ3410000006,63
M. HellanFÖ82240131006,55
S. MathisenAN2262720136106,48
A. FosterAN92401242406,43
V. EgeliFÖ22176412175206,41
H. KrogelienFÖ93000010005,91
J. VesterMF147731074225,69
D. SkaarudAN2210000002,20

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Sandefjord: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sandefjord: övergångar

Nyförvärv

  • E. GigovićHelsingborg · övergång24/8 26
  • T. BørkeeietRapid Vienna · kontraktslös12/8 26
  • O. KapskarmoEgersund · lån5/8 26
  • D. KoswalTelstar · kontraktslös13/7 26
  • D. SantosEik-Tønsberg · åter från lån29/6 26
  • R. AlteViking · lån30/3 26
  • G. HøjbjergB 93 · övergång29/3 26
  • N. MöllerDundee Utd · övergång26/2 26

Lämnat klubben

  • E. Gunnarsson LavlundEik-Tønsberg · kontraktslös23/8 26
  • D. SantosStabaek · övergång31/7 26
  • S. KristiansenLillestrøm · övergång18/7 26
  • R. AlteViking · åter från lån13/7 26
  • R. DzabicDegerfors IF · lån9/7 26
  • Z. SmajlovićOlympiakos Piraeus · övergång5/7 26
  • S. S. KvitvaerKvitvaer Sigurd Sletten · kontraktslös2/3 26
  • D. TibellHegelmann Litauen · kontraktslös16/2 26

Sandefjord: fakta

LandNorge
Grundad1998
ArenaJotun Arena
Kapacitet6 598
Underlagnaturgräs
TurneringEliteserien
Tabellplacering13:e · 24 poäng

Sandefjord: vanliga frågor

Vilken arena spelar Sandefjord på?

Sandefjord spelar sina hemmamatcher på Jotun Arena (Sandefjord), som tar 6 598 åskådare.

Var ligger Sandefjord i tabellen?

Sandefjord ligger på 13:e plats i Eliteserien med 24 poäng på 24 matcher (6 segrar, 6 oavgjorda, 12 förluster).

När spelar Sandefjord nästa gång?

Nästa match: Aalesund – Sandefjord, lör 31/10 · 18:00 (Eliteserien).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Sandefjord?

Senaste ligamatch: Start 1–0 Sandefjord (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Sandefjord?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är E. Patoulidis med 4 mål.

Sandefjord: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Sandefjord (Norge) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Eliteserien, Norska cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Eliteserien finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.