Fotboll
Hem › Lag › Start
Start

Start – lagets statistik och form

Norge · grundad 1905 · Sparebanken Sør Arena

Start: turneringar 2026

Start: kommande matcher

sön 1/11 · 17:00StartTipsLillestrømEliteserien · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 18:00Rosenborg–Start
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 18:00Vålerenga–Start
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 17:00Start–Sarpsborg 08 FF
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)
sön 6/12 · 17:00Tromsø–Start
Eliteserien · Inbördes möten (H2H)

Start: senaste resultat

Form i liganVFFFV
25/10 26Start1–0SandefjordEliteserien18/10 26Molde6–1StartEliteserien
11/10 26Start2–4Ham-Kam
Eliteserien
20/9 26Sandefjord3–0Start
Eliteserien
13/9 26Start2–0Brann
Eliteserien
4/9 26Aalesund2–0Start
Eliteserien
30/8 26Start4–1KFUM Oslo
Eliteserien
8/8 26Start0–1Fredrikstad
Eliteserien

Start: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 17:00StartTipsLillestrøm
Eliteserien
lör 7/11 · 18:00Rosenborg–Start
Eliteserien
lör 21/11 · 18:00Vålerenga–Start
Eliteserien
sön 29/11 · 17:00Start–Sarpsborg 08 FF
Eliteserien
sön 6/12 · 17:00Tromsø–Start
Eliteserien
sön 13/12 · 17:00Start–Kristiansund BK
Eliteserien
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Start1–0SandefjordEliteserien18/10 26Molde6–1StartEliteserien
11/10 26Start2–4Ham-Kam
Eliteserien
20/9 26Sandefjord3–0Start
Eliteserien
13/9 26Start2–0Brann
Eliteserien
4/9 26Aalesund2–0Start
Eliteserien
30/8 26Start4–1KFUM Oslo
Eliteserien
8/8 26Start0–1Fredrikstad
Eliteserien
1/8 26Start0–3Viking
Eliteserien
25/7 26Kristiansund BK1–2Start
Eliteserien
18/7 26Start0–3Rosenborg
Eliteserien
12/7 26Brann2–1Start
Eliteserien
29/5 26Fredrikstad2–1Start
Eliteserien
25/5 26Start2–0Vålerenga
Eliteserien
20/5 26Start1–4Bodø/Glimt
Eliteserien
16/5 26Viking6–3Start
Eliteserien
3/5 26Start1–1Tromsø
Eliteserien
30/4 26Bodø/Glimt5–0Start
Eliteserien
26/4 26Ham-Kam2–1Start
Eliteserien
19/4 26Start1–1Molde
Eliteserien
11/4 26Lillestrøm3–1Start
Eliteserien
6/4 26Sarpsborg 08 FF1–1Start
Eliteserien
21/3 26Start1–1Aalesund
Eliteserien
15/3 26KFUM Oslo2–0Start
Eliteserien
27/8 25Eik-Tønsberg3–0Start
Norska cupen
13/8 25Vigør0–3Start
Norska cupen

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Start: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (25/10 26).

  • S. Griesbeckskada
  • J. Husebofotskada
  • F. Manojlovicfrånvaro
  • E. Segbergfrånvaro
  • K. Tonnesenfrånvaro

Start: tabellplacering – Eliteserien

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
14Aalesund245-9-1040:5324FVFVF
15Kristiansund BK245-5-1425:4920OFFFF
16Start245-4-1526:5419VFFFV

Start: säsongsstatistik (Eliteserien)

Gjorda mål per match1,1
Insläppta mål per match2,3
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,6
Borta: gjorda / insläppta0,9 / 2,9
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål7

Kort

Gula kort43
Gula kort per match1,8
Röda kort3

Mest använda formationer

5-3-2 (18×) · 3-4-1-2 (3×) · 3-5-2 (2×)

Start: spelarstatistik (Eliteserien)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. HusebøFÖ76210061007,09
J. NorheimFÖ18149520112207,04
E. SegbergMF22190734147406,96
K. TønnessenFÖ54440000106,90
M. UglandFÖ22160202174306,88
T. StrannegårdFÖ17150923115006,81
E. ReitanFÖ23196920136706,75
S. MvouéMF17116620122406,75
E. SchulzeMF19100914238306,73
M. DovlandMF1110000006,70
H. LorentzenAN241626432913006,68
S. GranheimFÖ54500140006,68
D. DashaevFÖ116001084206,66
O. ToureFÖ21138930114416,65
S. GriesbeckMF73050000106,63
M. SoometsMF114790010006,60
S. SamuyiwaMF51150000106,58
A. UjkaniFÖ127061032206,57
O. JebaliFÖ128200264106,55
N. KoutsakosAN736600144006,52
J. CorneliusAN231783524715206,47
A. GurendalAN5760000106,44
J. AmpofoAN1561300216106,42
Filip Strømland LienMF2170000006,40
L. GausdalMF82530000006,24
F. PålerudFÖ112050010105,61
N. JojićAN3460010004,92
M. NordalAN2220010004,53
J. MeyerFÖ4350000004,46

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Start: trupp

Målvakter

24S. Strand-KolbjørnsenNationalitetNorgeÅlder21 årLängd192 cmVikt81 kg
26M. SjøengNationalitetNorgeÅlder23 årLängd197 cmVikt84 kg
34Casper EastwoodÅlder16 år
39Cornelius Birkenes DennisNationalitetNorgeÅlder17 år
45F. ManojlovićNationalitetSerbienÅlder29 årLängd197 cmVikt82 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Start: övergångar

Nyförvärv

  • M. SjøengVålerenga · lån17/9 26
  • S. A. GranheimSogndal · övergång30/8 26
  • N. KoutsakosApoel Nicosia · övergång23/8 26
  • N. JojićStoke City · kontraktslös21/8 26
  • F. ManojlovićDjurgårdens IF · lån4/8 26
  • S. SamuyiwaReal Sociedad · kontraktslös22/7 26
  • S. Strand-KolbjørnsenAsane · åter från lån15/7 26
  • J. HusebøTromsø · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • J. AmpofoStromsgodset · åter från lån24/8 26
  • M. SoometsKolding IF · övergång19/8 26
  • T. StrannegårdFC Thun · övergång16/8 26
  • J. PrytsSarpsborg 08 FF · lån13/8 26
  • A. F. GurendalHønefoss · lån21/7 26
  • O. JebaliMoss · övergång20/7 26
  • F. EriksenUll/Kisa · lån19/7 26
  • S. Strand-KolbjørnsenAsane · lån11/6 26

Start: fakta

LandNorge
Grundad1905
ArenaSparebanken Sør Arena
Kapacitet14 563
Underlagkonstgräs
TurneringEliteserien
Tabellplacering16:e · 19 poäng

Start: vanliga frågor

Vilken arena spelar Start på?

Start spelar sina hemmamatcher på Sparebanken Sør Arena (Kristiansand), som tar 14 563 åskådare.

Var ligger Start i tabellen?

Start ligger på 16:e plats i Eliteserien med 19 poäng på 24 matcher (5 segrar, 4 oavgjorda, 15 förluster).

När spelar Start nästa gång?

Nästa match: Start – Lillestrøm, sön 1/11 · 17:00 (Eliteserien).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Start?

Senaste ligamatch: Start 1–0 Sandefjord (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Start?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Cornelius med 5 mål.

Start: spelschema, tabell och speltips

Start (Norge) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Eliteserien, Norska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Eliteserien finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.