Shrewsbury mot Tranmere
➜ Spela på matchen
18+ · Spela ansvarsfullt · stodlinjen.se
Shrewsbury vs Tranmere — inbördes statistik
Shrewsbury0mot1Tranmere
Shrewsbury 0 U0 OavgjortTranmere 1 U
1
Matcher
2.0
mål per match
0%
3+ mål
0%
båda gör mål
Hemma hos Shrewsbury 0-0-0
Hemma hos Tranmere 1-0-0
Största seger Tranmere Tranmere 2–0 Shrewsbury
Shrewsbury vs Tranmere — tidigare resultat
| 15.08.26 | League Two | Tranmere 2–0 Shrewsbury | L |
Shrewsbury & Tranmere — senaste form
Shrewsbury
LLWLLWDDWL
| 10.10 | Shrewsbury 0–1 Exeter City |
| 03.10 | Grimsby 1–2 Shrewsbury |
| 26.09 | Shrewsbury 2–2 Colchester |
| 19.09 | Crewe 1–1 Shrewsbury |
| 12.09 | Shrewsbury 2–0 Northampton |
| 05.09 | Fleetwood Town 2–0 Shrewsbury |
| 01.09 | Rochdale 3–0 Shrewsbury |
| 29.08 | Shrewsbury 1–0 Salford City |
| 22.08 | Shrewsbury 1–3 Barnet |
| 15.08 | Tranmere 2–0 Shrewsbury |
Gjort 0,9 · insläppta 1,5 per match
Tranmere
WDDDWLDDLD
| 10.10 | Tranmere 1–1 Rochdale |
| 03.10 | Chesterfield 4–2 Tranmere |
| 26.09 | Tranmere 1–1 Walsall |
| 19.09 | Exeter City 0–0 Tranmere |
| 12.09 | Gillingham 2–0 Tranmere |
| 05.09 | Tranmere 2–0 Oldham |
| 01.09 | Tranmere 2–2 Rotherham |
| 29.08 | Newport County 2–2 Tranmere |
| 22.08 | Port Vale 1–1 Tranmere |
| 15.08 | Tranmere 2–0 Shrewsbury |
Gjort 1,3 · insläppta 1,3 per match
League Two — Tabell
| # | Lag | H | Mål | P |
|---|---|---|---|---|
| 12 | Newport County | 10 | 13:12 | 13 |
| 13 | Exeter City | 10 | 6:6 | 12 |
| 14 | Tranmere | 10 | 13:13 | 12 |
| 15 | Accrington ST | 10 | 13:14 | 11 |
| 16 | Fleetwood Town | 10 | 10:11 | 11 |
| 17 | Swindon Town | 10 | 9:14 | 11 |
| 18 | Shrewsbury | 10 | 9:15 | 11 |
| 19 | Colchester | 9 | 10:13 | 10 |
| 20 | Rotherham | 10 | 12:16 | 10 |
Shrewsbury & Tranmere — kommande matcher
Shrewsbury
| 17.10 11:30 | Shrewsbury – Bristol Rovers |
| 20.10 18:45 | Crawley Town – Shrewsbury |
| 24.10 14:00 | Rotherham – Shrewsbury |
Tranmere
| 17.10 14:00 | Tranmere – Barnet |
| 20.10 18:45 | Northampton – Tranmere |
| 24.10 14:00 | Crawley Town – Tranmere |
Shrewsbury vs Tranmere — FAQ
Vem har vunnit flest matcher mellan Shrewsbury och Tranmere?
Tranmere har vunnit flest, 1–0, med 0 oavgjorda
Hur många mål görs i genomsnitt?
2 mål per match; 0% av mötena hade 3 mål eller fler
Vad blev resultatet i den senaste matchen?
Tranmere 2–0 Shrewsbury den 15.08.2026
När är nästa match?
Shrewsbury mot Tranmere den 06.03.2027 15:00
Uppdaterad: 10.10.2026

