Fotboll
Hem › Lag › Celta Vigo
Celta Vigo

Celta Vigo – lagets statistik och form

Spanien · grundad 1923 · Estadio Abanca-Balaídos

Celta Vigo: turneringar 2026/27

Celta Vigo: kommande matcher

lör 31/10 · 16:15Rayo VallecanoTipsCelta VigoLa Liga · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 21:00Celta Vigo–Union St. Gilloise
Europa Leaguesön 8/11 · 18:30Celta VigoTipsLevanteLa Liga · Inbördes möten (H2H)fre 13/11 · 21:00Salamanca UDSTipsCelta VigoCopa del Rey · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 17:00Real Madrid–Celta Vigo
La Liga

Celta Vigo: senaste resultat

Form i liganOVOVO
25/10 26Celta Vigo0–0Real BetisLa Liga22/10 26Celtic1–2Celta VigoEuropa League18/10 26Celta Vigo2–1AlavésLa Liga
15/10 26Celta Vigo1–2Juventus
Europa League
11/10 26Elche0–0Celta Vigo
La Liga
19/9 26Celta Vigo5–0Racing Santander
La Liga
16/9 26Omonia Nicosia1–0Celta Vigo
Europa League
13/9 26Celta Vigo1–1Málaga
La Liga

Celta Vigo: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:15Rayo VallecanoTipsCelta Vigo
La Liga
tors 5/11 · 21:00Celta Vigo–Union St. Gilloise
Europa League
sön 8/11 · 18:30Celta VigoTipsLevante
La Liga
fre 13/11 · 21:00Salamanca UDS–Celta Vigo
Copa del Rey
sön 22/11 · 17:00Real Madrid–Celta Vigo
La Liga
tors 26/11 · 18:45Celta Vigo–Bournemouth
Europa League
sön 29/11 · 17:00Celta Vigo–Villarreal
La Liga
sön 6/12 · 17:00Barcelona–Celta Vigo
La Liga
tors 10/12 · 18:45Marseille–Celta Vigo
Europa League
sön 13/12 · 17:00Espanyol–Celta Vigo
La Liga
sön 20/12 · 17:00Celta Vigo–Atlético Madrid
La Liga
sön 3/1 · 17:00Celta Vigo–Deportivo La Coruña
La Liga
sön 10/1 · 17:00Sevilla–Celta Vigo
La Liga
sön 17/1 · 17:00Celta Vigo–Valencia
La Liga
tors 21/1 · 21:00Hapoel Beer Sheva–Celta Vigo
Europa League
sön 24/1 · 17:00Racing Santander–Celta Vigo
La Liga
tors 28/1 · 21:00Celta Vigo–Lillestrøm
Europa League
sön 31/1 · 17:00Celta Vigo–Getafe
La Liga
sön 7/2 · 17:00Alavés–Celta Vigo
La Liga
sön 14/2 · 17:00Celta Vigo–Rayo Vallecano
La Liga
sön 21/2 · 17:00Athletic Club–Celta Vigo
La Liga
sön 28/2 · 17:00Celta Vigo–Espanyol
La Liga
sön 7/3 · 17:00Atlético Madrid–Celta Vigo
La Liga
sön 14/3 · 17:00Osasuna–Celta Vigo
La Liga
sön 21/3 · 17:00Celta Vigo–Real Madrid
La Liga
sön 4/4 · 17:00Real Betis–Celta Vigo
La Liga
sön 11/4 · 17:00Celta Vigo–Elche
La Liga
sön 18/4 · 17:00Deportivo La Coruña–Celta Vigo
La Liga
ons 21/4 · 17:00Celta Vigo–Barcelona
La Liga
sön 2/5 · 17:00Celta Vigo–Sevilla
La Liga
sön 9/5 · 17:00Villarreal–Celta Vigo
La Liga
sön 16/5 · 17:00Málaga–Celta Vigo
La Liga
sön 23/5 · 17:00Celta Vigo–Real Sociedad
La Liga
sön 30/5 · 17:00Levante–Celta Vigo
La Liga
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Celta Vigo0–0Real BetisLa Liga22/10 26Celtic1–2Celta VigoEuropa League18/10 26Celta Vigo2–1AlavésLa Liga
15/10 26Celta Vigo1–2Juventus
Europa League
11/10 26Elche0–0Celta Vigo
La Liga
19/9 26Celta Vigo5–0Racing Santander
La Liga
16/9 26Omonia Nicosia1–0Celta Vigo
Europa League
13/9 26Celta Vigo1–1Málaga
La Liga
7/9 26Getafe1–1Celta Vigo
La Liga
3/9 26Real Sociedad0–0Celta Vigo
La Liga
30/8 26Celta Vigo0–2Athletic Club
La Liga
27/8 26Celta Vigo1–2Osasuna
La Liga
22/8 26Valencia0–0Celta Vigo
La Liga

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Celta Vigo: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • J. El Abdellaouiknäskada
  • B. Iglesiasvadskada
  • A. Nunezljumskskada
  • M. Romanknäskada
  • C. Starfeltmuskelskada

Celta Vigo: tabellplacering – La Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
7Alavés103-3-414:1112OFFOF
8Athletic Club93-3-312:912VFOO
9Celta Vigo102-6-210:712OVOVO
10Villarreal103-3-415:1412VOFVV
11Deportivo La Coruña102-5-313:1311FOFOF

Celta Vigo: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
231899 Hoffenheim35:53
24AC Milan34:53
25Celta Vigo33:43
26OFI33:43
27Jagiellonia34:63

Celta Vigo: säsongsstatistik (La Liga)

Gjorda mål per match1,0
Insläppta mål per match0,7
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta0,3 / 0,3
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort17
Gula kort per match1,7
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-3 (10×)

Celta Vigo: spelarstatistik (La Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
S. CáceresFÖ32570010107,40
Miguel RománMF75791241007,36
C. StarfeltFÖ32181041107,13
Javi RodríguezFÖ64171122007,12
Hugo GonzálezMF52931297007,08
Álvaro NúñezFÖ43540032007,08
Marcos AlonsoFÖ86040020217,03
Sergio CarreiraFÖ105870031207,02
Yoel LagoFÖ108550010407,00
I. MoribaMF107171051106,92
Iago AspasAN82671152006,81
Javi GalánMF84030000006,80
Aleix FebasMF53760011106,78
W. SwedbergAN94060033006,69
Hugo ÁlvarezMF84970220006,68
H. BurcioMF51150021006,68
Pablo DuránAN73742075006,66
Javi RuedaMF105780020306,60
C. DriouechAN51520041106,60
Ferran JutglàAN1058820104006,59
Borja IglesiasAN3780020006,40
J. El AbdellaouiAN31530021006,27
A. FayeFÖ1450000006,20
Andrés AntañónMF2830010006,20

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Celta Vigo: trupp

Målvakter

1A. BayındırNationalitetTurkietÅlder27 årLängd198 cmVikt88 kg
1Coke CarrilloÅlder23 år13I. RaduNationalitetRumänienÅlder28 årLängd188 cmVikt70 kg
25Iván VillarNationalitetSpanienÅlder28 årLängd186 cmVikt76 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Celta Vigo: övergångar

Nyförvärv

  • S. CáceresClub America · övergång31/8 26
  • C. DriouechPSV Eindhoven · övergång24/8 26
  • A. BayındırManchester United · lån6/8 26
  • Vladimir SilvaPacos Ferreira · lån4/8 26
  • H. CuencaGenoa · lån3/8 26
  • A. FayeBayer Leverkusen · lån2/8 26
  • Javi GalánOsasuna · kontraktslös30/6 26
  • B. SomuahAsante Kotoko · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • I. ServerFelgueiras 1932 · övergång3/9 26
  • Carles PérezGirona · kontraktslös2/9 26
  • Marc VidalSabadell · kontraktslös31/8 26
  • Carles PérezPerez Carles · kontraktslös30/8 26
  • C. ArceoUD Ourense · lån23/8 26
  • M. RistićFK Crvena Zvezda · kontraktslös21/8 26
  • Manu FernándezCádiz · kontraktslös20/8 26
  • M. VecinoVecino Matias · kontraktslös20/8 26

Celta Vigo: fakta

LandSpanien
Grundad1923
ArenaEstadio Abanca-Balaídos
Kapacitet24 791
Underlagnaturgräs
TurneringLa Liga
Tabellplacering9:e · 12 poäng

Celta Vigo: vanliga frågor

Vilken arena spelar Celta Vigo på?

Celta Vigo spelar sina hemmamatcher på Estadio Abanca-Balaídos (Vigo), som tar 24 791 åskådare.

Var ligger Celta Vigo i tabellen?

Celta Vigo ligger på 9:e plats i La Liga med 12 poäng på 10 matcher (2 segrar, 6 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Celta Vigo nästa gång?

Nästa match: Rayo Vallecano – Celta Vigo, lör 31/10 · 16:15 (La Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Celta Vigo?

Senaste ligamatch: Celta Vigo 0–0 Real Betis (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Celta Vigo?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Javi Rodríguez med 3 mål.

Celta Vigo: spelschema, tabell och speltips

Celta Vigo (Spanien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (La Liga, Europa League, Copa del Rey), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i La Liga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.