Fotboll
Hem › Lag › Real Sociedad
Real Sociedad

Real Sociedad – lagets statistik och form

Spanien · grundad 1909 · Reale Arena

Real Sociedad: turneringar 2026/27

Real Sociedad: kommande matcher

sön 1/11 · 21:00Athletic ClubTipsReal SociedadLa Liga · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 18:45Real Sociedad–Lyon
Europa League · Inbördes möten (H2H)sön 8/11 · 16:15Real SociedadTipsRayo VallecanoLa Liga · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 17:00Racing Santander–Real Sociedad
La Liga
tors 26/11 · 21:00Crystal Palace–Real Sociedad
Europa League

Real Sociedad: senaste resultat

Form i liganVVVVF
25/10 26Real Sociedad2–1LevanteLa Liga22/10 26Lillestrøm0–6Real SociedadEuropa League18/10 26Málaga2–5Real SociedadLa Liga
15/10 26Union St. Gilloise1–1Real Sociedad
Europa League
11/10 26Real Sociedad3–2Deportivo La Coruña
La Liga
20/9 26Valencia2–3Real Sociedad
La Liga
17/9 26Real Sociedad1–2Bournemouth
Europa League
13/9 26Real Sociedad0–3Atlético Madrid
La Liga

Real Sociedad: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 21:00Athletic ClubTipsReal Sociedad
La Liga
tors 5/11 · 18:45Real Sociedad–Lyon
Europa League
sön 8/11 · 16:15Real SociedadTipsRayo Vallecano
La Liga
sön 22/11 · 17:00Racing Santander–Real Sociedad
La Liga
tors 26/11 · 21:00Crystal Palace–Real Sociedad
Europa League
sön 29/11 · 17:00Real Sociedad–Sevilla
La Liga
sön 6/12 · 17:00Villarreal–Real Sociedad
La Liga
tors 10/12 · 21:00Real Sociedad–Torreense
Europa League
sön 13/12 · 17:00Real Sociedad–Getafe
La Liga
sön 20/12 · 17:00Barcelona–Real Sociedad
La Liga
sön 3/1 · 17:00Real Sociedad–Osasuna
La Liga
sön 10/1 · 17:00Alavés–Real Sociedad
La Liga
sön 17/1 · 17:00Atlético Madrid–Real Sociedad
La Liga
tors 21/1 · 18:45Real Sociedad–Plzeň
Europa League
sön 24/1 · 17:00Real Sociedad–Málaga
La Liga
tors 28/1 · 21:00Juventus–Real Sociedad
Europa League
sön 31/1 · 17:00Levante–Real Sociedad
La Liga
tis 2/2 · 20:00Real Sociedad–Real Madrid
Super Cup
sön 7/2 · 17:00Real Sociedad–Real Madrid
La Liga
sön 14/2 · 17:00Real Sociedad–Real Betis
La Liga
sön 21/2 · 17:00Deportivo La Coruña–Real Sociedad
La Liga
sön 28/2 · 17:00Real Sociedad–Elche
La Liga
sön 7/3 · 17:00Sevilla–Real Sociedad
La Liga
sön 14/3 · 17:00Getafe–Real Sociedad
La Liga
sön 21/3 · 17:00Real Sociedad–Alavés
La Liga
sön 4/4 · 17:00Real Sociedad–Valencia
La Liga
sön 11/4 · 17:00Rayo Vallecano–Real Sociedad
La Liga
sön 18/4 · 17:00Real Sociedad–Racing Santander
La Liga
ons 21/4 · 17:00Espanyol–Real Sociedad
La Liga
sön 2/5 · 17:00Real Sociedad–Athletic Club
La Liga
sön 9/5 · 17:00Osasuna–Real Sociedad
La Liga
sön 16/5 · 17:00Real Sociedad–Barcelona
La Liga
sön 23/5 · 17:00Celta Vigo–Real Sociedad
La Liga
sön 30/5 · 17:00Real Sociedad–Villarreal
La Liga
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Real Sociedad2–1LevanteLa Liga22/10 26Lillestrøm0–6Real SociedadEuropa League18/10 26Málaga2–5Real SociedadLa Liga
15/10 26Union St. Gilloise1–1Real Sociedad
Europa League
11/10 26Real Sociedad3–2Deportivo La Coruña
La Liga
20/9 26Valencia2–3Real Sociedad
La Liga
17/9 26Real Sociedad1–2Bournemouth
Europa League
13/9 26Real Sociedad0–3Atlético Madrid
La Liga
7/9 26Elche2–3Real Sociedad
La Liga
3/9 26Real Sociedad0–0Celta Vigo
La Liga
29/8 26Real Sociedad2–1Espanyol
La Liga
26/8 26Real Madrid4–1Real Sociedad
La Liga
21/8 26Real Betis1–0Real Sociedad
La Liga

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Real Sociedad: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (25/10 26).

  • L. Beitiafotledsskada
  • A. Odriozolaknäskada

Real Sociedad: tabellplacering – La Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
3Real Madrid108-0-225:1024VVVFV
4Real Betis106-2-216:1420OFVOV
5Real Sociedad106-1-319:1819VVVVF
6Sevilla105-2-316:1617VFOFV
7Alavés103-3-414:1112OFFOF

Real Sociedad: tabellplacering – Europa League

Hela tabellen
#LagMMålP
12Lyon35:66
13Rennes34:35
14Real Sociedad38:34
15Crystal Palace38:54
16Sparta Praha35:34

Real Sociedad: säsongsstatistik (La Liga)

Gjorda mål per match1,9
Insläppta mål per match1,8
Hemma: gjorda / insläppta1,4 / 1,4
Borta: gjorda / insläppta2,4 / 2,2
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort20
Gula kort per match2,0
Röda kort3

Mest använda formationer

4-4-2 (6×) · 4-2-3-1 (4×)

Real Sociedad: spelarstatistik (La Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Mikel OyarzabalAN1069222139107,10
Beñat TurrientesMF53291044107,08
Carlos SolerMF96291364007,02
L. SučićMF970330127206,98
BarrenetxeaAN94942173006,90
T. KuboMF62941121006,82
Y. HerreraMF95121052406,81
A. ZakharyanMF5901011006,80
M. SarrFÖ54180010106,78
Jon GorrotxategiMF73110000006,78
Gonçalo GuedesAN943721136006,77
Sergio GómezFÖ107900041106,72
O. ÓskarssonAN848230156106,70
Jon MartínFÖ97261142216,70
Jon PachecoFÖ1200000006,70
Héctor FortFÖ41410100006,68
J. AramburuFÖ86250042306,65
ZubeldiaFÖ74430010206,63
Luken BeitiaFÖ32700021106,57
Alex GarciaAN51120011006,52
J. OchiengMF72931352006,50
Aihen MuñozFÖ31100000006,37
Pablo MarínFÖ1660000015,20

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Real Sociedad: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Real Sociedad: övergångar

Nyförvärv

  • Héctor FortBarcelona · övergång28/8 26
  • M. SarrChelsea · lån27/8 26
  • K. KitaKyoto · övergång30/6 26
  • K. KitaKyoto Sanga · övergång30/6 26
  • Carlos FernándezMirandés · åter från lån29/6 26
  • Javi LópezOviedo · åter från lån29/6 26
  • Jon PachecoAlavés · åter från lån29/6 26
  • Mikel GotiCórdoba · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • David SilvaShatin · kontraktslös6/10 26
  • Mikel GotiOviedo · lån31/8 26
  • Luka PetrovicIF Brommapojkarna · övergång29/8 26
  • Jon KarrikaburuBurgos · kontraktslös27/8 26
  • Jon BaldaBalda Jon · kontraktslös19/8 26
  • Javi LópezFeyenoord · lån16/8 26
  • Carlos FernándezOviedo · kontraktslös24/7 26
  • S. SamuyiwaStart · kontraktslös22/7 26

Real Sociedad: fakta

LandSpanien
Grundad1909
ArenaReale Arena
Kapacitet40 000
Underlagnaturgräs
TurneringLa Liga
Tabellplacering5:e · 19 poäng

Real Sociedad: vanliga frågor

Vilken arena spelar Real Sociedad på?

Real Sociedad spelar sina hemmamatcher på Reale Arena (Donostia-San Sebastián), som tar 40 000 åskådare.

Var ligger Real Sociedad i tabellen?

Real Sociedad ligger på 5:e plats i La Liga med 19 poäng på 10 matcher (6 segrar, 1 oavgjord, 3 förluster).

När spelar Real Sociedad nästa gång?

Nästa match: Athletic Club – Real Sociedad, sön 1/11 · 21:00 (La Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Real Sociedad?

Senaste ligamatch: Real Sociedad 2–1 Levante (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Real Sociedad?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är L. Sučić med 5 mål.

Real Sociedad: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Real Sociedad (Spanien) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (La Liga, Europa League, Super Cup): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i La Liga finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.