Fotboll
Hem › Lag › Racing Santander
Racing Santander

Racing Santander – lagets statistik och form

Spanien · grundad 1913 · Campos de Sport de El Sardinero

Racing Santander: turneringar 2026/27

Racing Santander: kommande matcher

sön 1/11 · 16:15Racing SantanderTipsReal MadridLa Liga · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 14:00MálagaTipsRacing SantanderLa Liga · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 17:00Racing Santander–Real Sociedad
La Liga
sön 29/11 · 17:00Levante–Racing Santander
La Liga
sön 6/12 · 17:00Racing Santander–Deportivo La Coruña
La Liga

Racing Santander: senaste resultat

Form i liganVFOFF
29/10 26Ribadesella CF0–2Racing SantanderCopa del Rey24/10 26Racing Santander2–1EspanyolLa Liga18/10 26Osasuna2–0Racing SantanderLa Liga
11/10 26Racing Santander2–2Valencia
La Liga
19/9 26Celta Vigo5–0Racing Santander
La Liga
16/9 26Barcelona7–2Racing Santander
La Liga
12/9 26Racing Santander2–1Alavés
La Liga
5/9 26Rayo Vallecano3–2Racing Santander
La Liga

Racing Santander: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 16:15Racing SantanderTipsReal Madrid
La Liga
lör 7/11 · 14:00MálagaTipsRacing Santander
La Liga
sön 22/11 · 17:00Racing Santander–Real Sociedad
La Liga
sön 29/11 · 17:00Levante–Racing Santander
La Liga
sön 6/12 · 17:00Racing Santander–Deportivo La Coruña
La Liga
sön 13/12 · 17:00Real Betis–Racing Santander
La Liga
sön 20/12 · 17:00Sevilla–Racing Santander
La Liga
sön 3/1 · 17:00Racing Santander–Athletic Club
La Liga
sön 10/1 · 17:00Atlético Madrid–Racing Santander
La Liga
sön 17/1 · 17:00Racing Santander–Osasuna
La Liga
sön 24/1 · 17:00Racing Santander–Celta Vigo
La Liga
sön 31/1 · 17:00Villarreal–Racing Santander
La Liga
sön 7/2 · 17:00Valencia–Racing Santander
La Liga
sön 14/2 · 17:00Racing Santander–Getafe
La Liga
sön 21/2 · 17:00Alavés–Racing Santander
La Liga
sön 28/2 · 17:00Racing Santander–Rayo Vallecano
La Liga
sön 7/3 · 17:00Espanyol–Racing Santander
La Liga
sön 14/3 · 17:00Racing Santander–Atlético Madrid
La Liga
sön 21/3 · 17:00Racing Santander–Real Betis
La Liga
sön 4/4 · 17:00Athletic Club–Racing Santander
La Liga
sön 11/4 · 17:00Racing Santander–Barcelona
La Liga
sön 18/4 · 17:00Real Sociedad–Racing Santander
La Liga
ons 21/4 · 17:00Racing Santander–Málaga
La Liga
sön 2/5 · 17:00Deportivo La Coruña–Racing Santander
La Liga
sön 9/5 · 17:00Racing Santander–Sevilla
La Liga
sön 16/5 · 17:00Real Madrid–Racing Santander
La Liga
sön 23/5 · 17:00Racing Santander–Levante
La Liga
sön 30/5 · 17:00Elche–Racing Santander
La Liga
Spelade matcher den här säsongen
29/10 26Ribadesella CF0–2Racing SantanderCopa del Rey24/10 26Racing Santander2–1EspanyolLa Liga18/10 26Osasuna2–0Racing SantanderLa Liga
11/10 26Racing Santander2–2Valencia
La Liga
19/9 26Celta Vigo5–0Racing Santander
La Liga
16/9 26Barcelona7–2Racing Santander
La Liga
12/9 26Racing Santander2–1Alavés
La Liga
5/9 26Rayo Vallecano3–2Racing Santander
La Liga
28/8 26Racing Santander3–2Elche
La Liga
23/8 26Getafe1–0Racing Santander
La Liga
16/8 26Racing Santander2–2Villarreal
La Liga

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Racing Santander: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (24/10 26).

  • S. Erikssonaxelskada

Racing Santander: tabellplacering – La Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Deportivo La Coruña102-5-313:1311FOFOF
12Osasuna103-2-510:2011FVFOF
13Racing Santander103-2-515:2611VFOFF
14Levante102-4-416:1910FVOOF
15Elche102-4-414:1710VOOVF

Racing Santander: säsongsstatistik (La Liga)

Gjorda mål per match1,5
Insläppta mål per match2,6
Hemma: gjorda / insläppta2,2 / 1,6
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 3,6
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort27
Gula kort per match2,7
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 4-1-4-1 (2×) · 4-1-3-2 (1×)

Racing Santander: spelarstatistik (La Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
M. ZabiriAN10652801713407,27
Iñigo VicenteMF108120353307,26
Sergio MartínezMF21141011007,20
Iván MartínMF86621021207,10
G. PuertaMF32680000107,07
André AlmeidaMF62360042016,80
Pablo RamónFÖ86150021406,80
Andrés MartínMF638010126006,76
M. PratiMF75040020006,72
Jorge SalinasFÖ108110173506,62
Sergio CanalesMF1073311168106,60
Asier VillalibreAN82700131006,55
M. GueyeMF71771021006,54
Pablo GarcíaMF627610105006,52
J. BelocianFÖ64851053106,51
D. DiazMF1130000006,50
Álvaro MantillaFÖ97820110306,41
Pedro FelipeFÖ4840000106,17
Aarón MartínFÖ51570000005,75
Manu HernandoFÖ53970030105,25
Facundo GonzálezFÖ52530000105,25
Iker LuqueAN41600011005,24
G. GuliashviliAN5640010005,14
Íñigo Sainz-MazaMF2880000004,27
Juan Carlos AranaAN3690010004,27

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Racing Santander: trupp

Målvakter

1S. ErikssonNationalitetSverigeÅlder19 år
13Julen AgirrezabalaNationalitetSpanienÅlder25 årLängd187 cmVikt80 kg
31Laro GómezNationalitetSpanienÅlder19 årLängd185 cmVikt74 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Racing Santander: övergångar

Nyförvärv

  • Aarón MartínGenoa · övergång31/8 26
  • Pablo GarcíaReal Betis · övergång31/8 26
  • J. BelocianBayer Leverkusen · lån31/8 26
  • André AlmeidaValencia · lån31/8 26
  • I. LuqueAtlético Madrid · övergång30/8 26
  • M. PratiCagliari · lån25/8 26
  • Iván MartínGirona · övergång19/8 26
  • Julen AgirrezabalaAthletic Club · övergång9/8 26

Lämnat klubben

  • N. CelorioRayo Majadahonda · kontraktslös1/9 26
  • Marco SangalliZaragoza · kontraktslös31/8 26
  • G. PuertaOlympiakos Piraeus · övergång31/8 26
  • D. DiazFC Andorra · lån31/8 26
  • S. FrancoReal Avilés · kontraktslös13/8 26
  • Yeray CabanzónValladolid · kontraktslös23/7 26
  • Mario GarcíaWidzew Łódź · övergång9/7 26
  • Aritz AldasoroOviedo · lån8/7 26

Racing Santander: fakta

LandSpanien
Grundad1913
ArenaCampos de Sport de El Sardinero
Kapacitet22 271
Underlagnaturgräs
TurneringLa Liga
Tabellplacering13:e · 11 poäng

Racing Santander: vanliga frågor

Vilken arena spelar Racing Santander på?

Racing Santander spelar sina hemmamatcher på Campos de Sport de El Sardinero (Santander), som tar 22 271 åskådare.

Var ligger Racing Santander i tabellen?

Racing Santander ligger på 13:e plats i La Liga med 11 poäng på 10 matcher (3 segrar, 2 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar Racing Santander nästa gång?

Nästa match: Racing Santander – Real Madrid, sön 1/11 · 16:15 (La Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Racing Santander?

Senaste ligamatch: Racing Santander 2–1 Espanyol (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Racing Santander?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Zabiri med 8 mål.

Racing Santander: spelschema, tabell och speltips

Racing Santander (Spanien) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (La Liga, Copa del Rey), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i La Liga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.