Fotboll
Hem › Lag › Rayo Vallecano
Rayo Vallecano

Rayo Vallecano – lagets statistik och form

Spanien · grundad 1924 · Estadio de Vallecas

Rayo Vallecano: turneringar 2026/27

Rayo Vallecano: kommande matcher

lör 31/10 · 16:15Rayo VallecanoTipsCelta VigoLa Liga · Inbördes möten (H2H)sön 8/11 · 16:15Real SociedadTipsRayo VallecanoLa Liga · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 17:00Rayo Vallecano–Valencia
La Liga
sön 29/11 · 17:00Real Betis–Rayo Vallecano
La Liga
sön 6/12 · 17:00Rayo Vallecano–Levante
La Liga

Rayo Vallecano: senaste resultat

Form i liganFOOV
27/10 26Recreativo Huelva2–3Rayo VallecanoCopa del Rey24/10 26Rayo Vallecano0–3ElcheLa Liga19/10 26Getafe1–1Rayo VallecanoLa Liga
19/9 26Osasuna1–1Rayo Vallecano
La Liga
15/9 26Rayo Vallecano2–1Espanyol
La Liga
12/9 26Real Madrid4–1Rayo Vallecano
La Liga
5/9 26Rayo Vallecano3–2Racing Santander
La Liga
31/8 26Barcelona5–2Rayo Vallecano
La Liga

Rayo Vallecano: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 10/10 · 14:00Rayo Vallecano–Athletic Club
La Liga
lör 31/10 · 16:15Rayo VallecanoTipsCelta Vigo
La Liga
sön 8/11 · 16:15Real SociedadTipsRayo Vallecano
La Liga
sön 22/11 · 17:00Rayo Vallecano–Valencia
La Liga
sön 29/11 · 17:00Real Betis–Rayo Vallecano
La Liga
sön 6/12 · 17:00Rayo Vallecano–Levante
La Liga
sön 13/12 · 17:00Villarreal–Rayo Vallecano
La Liga
sön 20/12 · 17:00Rayo Vallecano–Málaga
La Liga
sön 3/1 · 17:00Rayo Vallecano–Atlético Madrid
La Liga
sön 10/1 · 17:00Deportivo La Coruña–Rayo Vallecano
La Liga
sön 17/1 · 17:00Rayo Vallecano–Sevilla
La Liga
sön 24/1 · 17:00Elche–Rayo Vallecano
La Liga
sön 31/1 · 17:00Rayo Vallecano–Real Madrid
La Liga
sön 7/2 · 17:00Espanyol–Rayo Vallecano
La Liga
sön 14/2 · 17:00Celta Vigo–Rayo Vallecano
La Liga
sön 21/2 · 17:00Rayo Vallecano–Getafe
La Liga
sön 28/2 · 17:00Racing Santander–Rayo Vallecano
La Liga
sön 7/3 · 17:00Rayo Vallecano–Osasuna
La Liga
sön 14/3 · 17:00Málaga–Rayo Vallecano
La Liga
sön 21/3 · 17:00Rayo Vallecano–Barcelona
La Liga
sön 4/4 · 17:00Levante–Rayo Vallecano
La Liga
sön 11/4 · 17:00Rayo Vallecano–Real Sociedad
La Liga
sön 18/4 · 17:00Alavés–Rayo Vallecano
La Liga
ons 21/4 · 17:00Valencia–Rayo Vallecano
La Liga
sön 2/5 · 17:00Rayo Vallecano–Villarreal
La Liga
sön 9/5 · 17:00Rayo Vallecano–Deportivo La Coruña
La Liga
sön 16/5 · 17:00Atlético Madrid–Rayo Vallecano
La Liga
sön 23/5 · 17:00Rayo Vallecano–Real Betis
La Liga
sön 30/5 · 17:00Athletic Club–Rayo Vallecano
La Liga
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Recreativo Huelva2–3Rayo VallecanoCopa del Rey24/10 26Rayo Vallecano0–3ElcheLa Liga19/10 26Getafe1–1Rayo VallecanoLa Liga
19/9 26Osasuna1–1Rayo Vallecano
La Liga
15/9 26Rayo Vallecano2–1Espanyol
La Liga
12/9 26Real Madrid4–1Rayo Vallecano
La Liga
5/9 26Rayo Vallecano3–2Racing Santander
La Liga
31/8 26Barcelona5–2Rayo Vallecano
La Liga
20/8 26Rayo Vallecano1–1Alavés
La Liga
15/8 26Sevilla2–1Rayo Vallecano
La Liga

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Rayo Vallecano: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • A. Batallafrånvaro
  • P. Cissfrånvaro
  • Luiz Felipeknäskada
  • A. Ratiumuskelskada

Rayo Vallecano: tabellplacering – La Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
14Levante102-4-416:1910FVOOF
15Elche102-4-414:1710VOOVF
16Rayo Vallecano92-3-412:209FOOV
17Getafe102-3-55:159FOFVF
18Espanyol102-2-612:148FFOFF

Rayo Vallecano: säsongsstatistik (La Liga)

Gjorda mål per match1,3
Insläppta mål per match2,2
Hemma: gjorda / insläppta1,5 / 1,8
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 2,6
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort23
Gula kort per match2,6
Röda kort2

Mest använda formationer

4-2-3-1 (6×) · 4-3-3 (2×) · 4-1-4-1 (1×)

Rayo Vallecano: spelarstatistik (La Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Sergio CamelloAN10650712012307,36
Unai LópezMF107710373207,01
P. CissFÖ108550020606,77
Álvaro GarcíaMF1074532115206,70
Rayane BelidAN1230000006,70
Mujaid SadickFÖ63910011006,66
Jorge de FrutosMF85280233016,66
Pedro DíazMF945800154006,65
Adrià PedrosaFÖ85931173206,64
A. RațiuFÖ65401052006,62
I. BalliuFÖ94090000106,50
F. LejeuneFÖ1085500133106,47
Pelayo FernándezFÖ2670000006,20
Óscar ValentínMF84030000106,04
AlemãoAN81760032205,79
G. BouareMF62100032105,76
G. TsitaishviliAN62710062105,56
Fran PérezAN61520010115,41
Isi PalazónMF41700010005,20
R. NtekaAN31530021004,85
J. VertrouwdFÖ31520000004,68

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Rayo Vallecano: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Rayo Vallecano: övergångar

Nyförvärv

  • Rayane BelidAtlético Madrid · övergång2/9 26
  • Mujaid SadickGenk · lån31/8 26
  • E. AuderoComo · lån31/8 26
  • G. BouareReal Betis · övergång26/8 26
  • Adrià PedrosaSevilla · lån26/8 26
  • G. TsitaishviliDynamo Kyiv · kontraktslös12/8 26
  • M. KumbullaAS Roma · lån6/8 26
  • N. MendyReal Betis · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • Miguel Ángel MorroMorro Miguel · kontraktslös1/9 26
  • E. Eto'oRacing Ferrol · lån31/8 26
  • A. MuminGirona · kontraktslös17/8 26
  • Pep ChavarríaChelsea · övergång11/8 26
  • N. MendyHull City · övergång11/8 26
  • A. EspinoRacing Club · kontraktslös1/7 26
  • Unai Sabroso LorenzoCórdoba · kontraktslös30/6 26
  • Ó. TrejoTrejo Oscar · avslutad karriär29/6 26

Rayo Vallecano: fakta

LandSpanien
Grundad1924
ArenaEstadio de Vallecas
Kapacitet15 500
Underlagnaturgräs
TurneringLa Liga
Tabellplacering16:e · 9 poäng

Rayo Vallecano: vanliga frågor

Vilken arena spelar Rayo Vallecano på?

Rayo Vallecano spelar sina hemmamatcher på Estadio de Vallecas (Madrid), som tar 15 500 åskådare.

Var ligger Rayo Vallecano i tabellen?

Rayo Vallecano ligger på 16:e plats i La Liga med 9 poäng på 9 matcher (2 segrar, 3 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Rayo Vallecano nästa gång?

Nästa match: Rayo Vallecano – Celta Vigo, lör 31/10 · 16:15 (La Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Rayo Vallecano?

Senaste ligamatch: Rayo Vallecano 0–3 Elche (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Rayo Vallecano?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Sergio Camello med 7 mål.

Rayo Vallecano: spelschema, tabell och speltips

Rayo Vallecano (Spanien) spelar i följande turneringar den här säsongen: La Liga, Copa del Rey. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i La Liga finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.