Fotboll
Hem › Lag › Levante
Levante

Levante – lagets statistik och form

Spanien · grundad 1909 · Estadio Ciudad de Valencia

Levante: turneringar 2026/27

Levante: kommande matcher

lör 31/10 · 14:00LevanteTipsAtlético MadridLa Liga · Inbördes möten (H2H)tors 5/11 · 19:00TarancónTipsLevanteCopa del Reysön 8/11 · 18:30Celta VigoTipsLevanteLa Liga · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 17:00Levante–Elche
La Liga
sön 29/11 · 17:00Levante–Racing Santander
La Liga

Levante: senaste resultat

Form i liganFVOOF
25/10 26Real Sociedad2–1LevanteLa Liga21/10 26Levante3–1Athletic ClubLa Liga16/10 26Deportivo La Coruña1–1LevanteLa Liga
12/10 26Levante3–3Sevilla
La Liga
20/9 26Villarreal3–1Levante
La Liga
13/9 26Levante2–4Barcelona
La Liga
6/9 26Málaga0–0Levante
La Liga
29/8 26Levante5–2Real Betis
La Liga

Levante: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 14:00LevanteTipsAtlético Madrid
La Liga
tors 5/11 · 19:00TarancónTipsLevante
Copa del Rey
sön 8/11 · 18:30Celta VigoTipsLevante
La Liga
sön 22/11 · 17:00Levante–Elche
La Liga
sön 29/11 · 17:00Levante–Racing Santander
La Liga
sön 6/12 · 17:00Rayo Vallecano–Levante
La Liga
sön 13/12 · 17:00Levante–Alavés
La Liga
sön 20/12 · 17:00Getafe–Levante
La Liga
sön 3/1 · 17:00Levante–Valencia
La Liga
sön 10/1 · 17:00Real Madrid–Levante
La Liga
sön 17/1 · 17:00Levante–Espanyol
La Liga
sön 24/1 · 17:00Athletic Club–Levante
La Liga
sön 31/1 · 17:00Levante–Real Sociedad
La Liga
sön 7/2 · 17:00Elche–Levante
La Liga
sön 14/2 · 17:00Levante–Málaga
La Liga
sön 21/2 · 17:00Barcelona–Levante
La Liga
sön 28/2 · 17:00Levante–Deportivo La Coruña
La Liga
sön 7/3 · 17:00Valencia–Levante
La Liga
sön 14/3 · 17:00Real Betis–Levante
La Liga
sön 21/3 · 17:00Levante–Osasuna
La Liga
sön 4/4 · 17:00Levante–Rayo Vallecano
La Liga
sön 11/4 · 17:00Atlético Madrid–Levante
La Liga
sön 18/4 · 17:00Levante–Villarreal
La Liga
ons 21/4 · 17:00Sevilla–Levante
La Liga
sön 2/5 · 17:00Levante–Real Madrid
La Liga
sön 9/5 · 17:00Alavés–Levante
La Liga
sön 16/5 · 17:00Levante–Getafe
La Liga
sön 23/5 · 17:00Racing Santander–Levante
La Liga
sön 30/5 · 17:00Levante–Celta Vigo
La Liga
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Real Sociedad2–1LevanteLa Liga21/10 26Levante3–1Athletic ClubLa Liga16/10 26Deportivo La Coruña1–1LevanteLa Liga
12/10 26Levante3–3Sevilla
La Liga
20/9 26Villarreal3–1Levante
La Liga
13/9 26Levante2–4Barcelona
La Liga
6/9 26Málaga0–0Levante
La Liga
29/8 26Levante5–2Real Betis
La Liga
24/8 26Osasuna0–0Levante
La Liga
16/8 26Espanyol3–0Levante
La Liga

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Levante: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • E. Bardelimuskelskada
  • Delafrånvaro

Levante: tabellplacering – La Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
12Osasuna103-2-510:2011FVFOF
13Racing Santander103-2-515:2611VFOFF
14Levante102-4-416:1910FVOOF
15Elche102-4-414:1710VOOVF
16Rayo Vallecano92-3-412:209FOOV

Levante: säsongsstatistik (La Liga)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match1,9
Hemma: gjorda / insläppta3,3 / 2,5
Borta: gjorda / insläppta0,5 / 1,5
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort16
Gula kort per match1,6
Röda kort0

Mest använda formationer

4-4-2 (4×) · 4-1-4-1 (3×) · 4-3-3 (2×)

Levante: spelarstatistik (La Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
DelaFÖ870120136307,13
Iván RomeroAN10693301711207,06
BruguiMF974151178007,01
T. FernándezMF85780182006,99
Jon Ander OlasagastiMF107951183006,87
A. MandiFÖ86930010306,86
Nacho PérezFÖ94921043006,80
Ifeanyi NdukweFÖ64061011006,80
Manu SánchezFÖ108810021106,74
E. BardeliMF74491132006,71
Hugo SoteloMF4990000106,70
A. TapeMF1280000006,70
Oriol ReyMF96280010006,69
Etta EyongAN51101142106,68
RequeMF73991153106,59
Yanis MusuayiAN41230010106,55
J. ToljanFÖ94500120206,51
Víctor GarcíaMF93430010106,51
Carlos ÁlvarezMF1450000006,50
K. TundeAN1140000006,50
M. SantosFÖ1260000006,50
P. RatkovAN62590110006,48
Paco CortésMF61110021006,47

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Levante: trupp

Målvakter

1Pablo CuñatNationalitetSpanienÅlder23 årLängd188 cmVikt78 kg
13M. RyanNationalitetAustralienÅlder33 årLängd184 cmVikt83 kg
32PrimoNationalitetSpanienÅlder21 årLängd187 cmVikt74 kg
36I. GaldinÅlder16 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Levante: övergångar

Nyförvärv

  • P. RatkovLazio · lån31/8 26
  • G. BiladiAnderlecht U18 · övergång30/8 26
  • A. TapeBayer Leverkusen · lån29/8 26
  • Ifeanyi NdukweLiverpool · lån21/8 26
  • T. FernándezVillarreal · lån10/8 26
  • Yanis MusuayiClub Brugge KV · övergång1/8 26
  • Hugo SoteloCelta Vigo · lån19/7 26
  • RequeVillarreal · lån16/7 26

Lämnat klubben

  • José Luis MoralesOviedo · kontraktslös3/10 26
  • XaviAcademica · kontraktslös3/9 26
  • Carlos ÁlvarezClub America · övergång1/9 26
  • Dani MartínValladolid · lån31/8 26
  • T. AbedValladolid · lån31/8 26
  • M. KrugJuventud Torremolinos · lån31/8 26
  • K. TundeWest Brom · övergång26/8 26
  • Pablo MartínezMálaga · kontraktslös20/8 26

Levante: fakta

LandSpanien
Grundad1909
ArenaEstadio Ciudad de Valencia
Kapacitet25 534
Underlagnaturgräs
TurneringLa Liga
Tabellplacering14:e · 10 poäng

Levante: vanliga frågor

Vilken arena spelar Levante på?

Levante spelar sina hemmamatcher på Estadio Ciudad de Valencia (Valencia), som tar 25 534 åskådare.

Var ligger Levante i tabellen?

Levante ligger på 14:e plats i La Liga med 10 poäng på 10 matcher (2 segrar, 4 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Levante nästa gång?

Nästa match: Levante – Atlético Madrid, lör 31/10 · 14:00 (La Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Levante?

Senaste ligamatch: Real Sociedad 2–1 Levante (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Levante?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Brugui med 5 mål.

Levante: spelschema, tabell och speltips

Levante (Spanien) spelar i följande turneringar den här säsongen: La Liga, Copa del Rey. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i La Liga finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.