Fotboll
Hem › Lag › Lorient
Lorient

Lorient – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 1926 · Stade du Moustoir - Yves Allainmat

Lorient: turneringar 2026/27

Lorient: kommande matcher

lör 31/10 · 20:45LorientTipsStade Brestois 29Ligue 1 · Inbördes möten (H2H)sön 8/11 · 17:15Le HavreTipsLorientLigue 1 · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 17:15Lorient–Rennes
Ligue 1
lör 28/11 · 20:45Paris Saint Germain–Lorient
Ligue 1
lör 5/12 · 20:45Strasbourg–Lorient
Ligue 1

Lorient: senaste resultat

Form i liganOVVFO
25/10 26Angers0–0LorientLigue 118/10 26Lorient1–0MonacoLigue 1
10/10 26Lorient1–0Paris FC
Ligue 1
19/9 26Le Mans2–1Lorient
Ligue 1
12/9 26Lorient2–2Toulouse
Ligue 1
5/9 26Lens0–1Lorient
Ligue 1
29/8 26Lorient1–2Estac Troyes
Ligue 1
22/8 26Nice0–0Lorient
Ligue 1

Lorient: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 20:45LorientTipsStade Brestois 29
Ligue 1
sön 8/11 · 17:15Le HavreTipsLorient
Ligue 1
sön 22/11 · 17:15Lorient–Rennes
Ligue 1
lör 28/11 · 20:45Paris Saint Germain–Lorient
Ligue 1
lör 5/12 · 20:45Strasbourg–Lorient
Ligue 1
sön 13/12 · 15:00Lorient–Lille
Ligue 1
lör 2/1 · 21:00Lorient–Auxerre
Ligue 1
sön 17/1 · 20:45Lyon–Lorient
Ligue 1
sön 24/1 · 17:15Lorient–Marseille
Ligue 1
sön 31/1 · 15:00Rennes–Lorient
Ligue 1
lör 6/2 · 17:00Lorient–Le Mans
Ligue 1
lör 13/2 · 17:00Lorient–Le Havre
Ligue 1
lör 20/2 · 17:00Lille–Lorient
Ligue 1
lör 27/2 · 17:00Lorient–Angers
Ligue 1
lör 6/3 · 17:00Estac Troyes–Lorient
Ligue 1
lör 13/3 · 17:00Paris FC–Lorient
Ligue 1
lör 20/3 · 17:00Lorient–Nice
Ligue 1
lör 3/4 · 17:00Stade Brestois 29–Lorient
Ligue 1
lör 10/4 · 17:00Lorient–Lens
Ligue 1
lör 17/4 · 17:00Auxerre–Lorient
Ligue 1
lör 24/4 · 17:00Lorient–Paris Saint Germain
Ligue 1
lör 1/5 · 17:00Monaco–Lorient
Ligue 1
lör 8/5 · 17:00Lorient–Strasbourg
Ligue 1
sön 16/5 · 17:00Toulouse–Lorient
Ligue 1
lör 22/5 · 17:00Lorient–Lyon
Ligue 1
lör 29/5 · 21:00Marseille–Lorient
Ligue 1
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Angers0–0LorientLigue 118/10 26Lorient1–0MonacoLigue 1
10/10 26Lorient1–0Paris FC
Ligue 1
19/9 26Le Mans2–1Lorient
Ligue 1
12/9 26Lorient2–2Toulouse
Ligue 1
5/9 26Lens0–1Lorient
Ligue 1
29/8 26Lorient1–2Estac Troyes
Ligue 1
22/8 26Nice0–0Lorient
Ligue 1

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Lorient: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (25/10 26).

  • B. Fadigamuskelskada
  • P. Katserismuskelskada

Lorient: tabellplacering – Ligue 1

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
7Lens84-1-316:1213VVVFO
8Marseille84-0-418:1312VVVFF
9Lorient83-3-27:612OVVFO
10Nice83-2-38:1011VFVVF
11Toulouse82-4-212:1110OVOVO

Lorient: säsongsstatistik (Ligue 1)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match0,8
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta0,5 / 0,5
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort9
Gula kort per match1,1
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-2-1 (8×)

Lorient: spelarstatistik (Ligue 1)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
S. TouréFÖ32670041007,27
J. MakengoAN86861094107,20
D. SyllaFÖ87000011007,18
A. AvomMF85060040107,18
M. TalbiFÖ87200063107,16
N. AdjeiFÖ87050000207,16
P. KatserisFÖ51770311107,00
N. MbambaMF31451011006,93
N. CadiouMF87141081106,91
K. KouassiMF87200131206,90
I. JensenAN61541021006,83
G. BernardeauAN84671052006,78
I. BaldéAN63111051006,66
S. FayeAN51330020006,62
M. KoneAN836510117006,59
S. KuzmićFÖ120000006,50
T. Le BrisMF52730021005,60
A. GeorgenFÖ2960000004,67
N. ObaretinFÖ2250000004,40
A. TosinAN2440010004,30

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Lorient: trupp

Målvakter

1B. LeroyÅlder36 år
21B. KamaraNationalitetSenegalÅlder29 årLängd196 cmVikt92 kg
38Y. MvogoNationalitetSchweizÅlder31 årLängd190 cmVikt88 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Lorient: övergångar

Nyförvärv

  • I. BaldéRodez · lån31/8 26
  • S. KuzmićViborg · övergång30/8 26
  • N. ObaretinNapoli · lån24/8 26
  • I. JensenAZ Alkmaar · lån23/8 26
  • N. MbambaBayer Leverkusen · lån7/8 26
  • S. FayeSporting CP · lån1/8 26
  • G. BernardeauNice · övergång8/7 26
  • A. GeorgenDunkerque · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • J. HatchiMontpellier · lån31/8 26
  • E. GentonAmiens · lån24/8 26
  • B. DiengFK Crvena Zvezda · kontraktslös20/8 26
  • J. MvukaBodø/Glimt · övergång17/8 26
  • D. YongwaNorwich · kontraktslös3/8 26
  • I. MonnierBastia · lån29/7 26
  • P. PagisParis FC · övergång16/7 26
  • S. SoumanoReims · kontraktslös6/7 26

Lorient: fakta

LandFrankrike
Grundad1926
ArenaStade du Moustoir - Yves Allainmat
Kapacitet18 970
Underlagkonstgräs
TurneringLigue 1
Tabellplacering9:e · 12 poäng

Lorient: vanliga frågor

Vilken arena spelar Lorient på?

Lorient spelar sina hemmamatcher på Stade du Moustoir - Yves Allainmat (Lorient), som tar 18 970 åskådare.

Var ligger Lorient i tabellen?

Lorient ligger på 9:e plats i Ligue 1 med 12 poäng på 8 matcher (3 segrar, 3 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Lorient nästa gång?

Nästa match: Lorient – Stade Brestois 29, lör 31/10 · 20:45 (Ligue 1).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Lorient?

Senaste ligamatch: Angers 0–0 Lorient (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Lorient?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Makengo med 1 mål.

Lorient: spelschema, tabell och speltips

Lorient (Frankrike) spelar i följande turneringar den här säsongen: Ligue 1. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Ligue 1 finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.