Fotboll
Hem › Lag › Monaco
Monaco

Monaco – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 1919 · Stade Louis-II

Monaco: turneringar 2026/27

Monaco: kommande matcher

sön 1/11 · 17:15Paris FCTipsMonacoLigue 1 · Inbördes möten (H2H)
tors 5/11 · 21:00Monaco–FC Nordsjælland
Conference Leaguesön 8/11 · 17:15Le MansTipsMonacoLigue 1 · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 20:45Monaco–Auxerre
Ligue 1
tors 26/11 · 18:45Heart Of Midlothian–Monaco
Conference League

Monaco: senaste resultat

Form i liganOFOVO
25/10 26Monaco1–1LilleLigue 122/10 26Monaco3–0SC FreiburgConference League18/10 26Lorient1–0MonacoLigue 1
15/10 26CSKA Sofia1–2Monaco
Conference League
10/10 26Monaco2–2Toulouse
Ligue 1
18/9 26Monaco2–1Lens
Ligue 1
12/9 26Strasbourg1–1Monaco
Ligue 1
4/9 26Paris Saint Germain1–2Monaco
Ligue 1

Monaco: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 17:15Paris FCTipsMonaco
Ligue 1
tors 5/11 · 21:00Monaco–FC Nordsjælland
Conference League
sön 8/11 · 17:15Le MansTipsMonaco
Ligue 1
lör 21/11 · 20:45Monaco–Auxerre
Ligue 1
tors 26/11 · 18:45Heart Of Midlothian–Monaco
Conference League
sön 29/11 · 20:45Lyon–Monaco
Ligue 1
lör 5/12 · 20:45Monaco–Angers
Ligue 1
tors 10/12 · 21:00Brighton–Monaco
Conference League
sön 13/12 · 17:15Rennes–Monaco
Ligue 1
tors 17/12 · 21:00Monaco–Lincoln Red Imps FC
Conference League
lör 2/1 · 21:00Monaco–Nice
Ligue 1
sön 17/1 · 17:15Monaco–Stade Brestois 29
Ligue 1
fre 22/1 · 20:45Estac Troyes–Monaco
Ligue 1
lör 30/1 · 17:15Monaco–Paris Saint Germain
Ligue 1
lör 6/2 · 17:00Auxerre–Monaco
Ligue 1
lör 13/2 · 17:00Toulouse–Monaco
Ligue 1
lör 20/2 · 17:00Monaco–Le Mans
Ligue 1
lör 27/2 · 17:00Stade Brestois 29–Monaco
Ligue 1
lör 6/3 · 17:00Monaco–Lyon
Ligue 1
lör 13/3 · 17:00Marseille–Monaco
Ligue 1
lör 20/3 · 17:00Monaco–Le Havre
Ligue 1
lör 3/4 · 17:00Angers–Monaco
Ligue 1
lör 10/4 · 17:00Monaco–Rennes
Ligue 1
lör 17/4 · 17:00Monaco–Strasbourg
Ligue 1
lör 24/4 · 17:00Lille–Monaco
Ligue 1
lör 1/5 · 17:00Monaco–Lorient
Ligue 1
lör 8/5 · 17:00Lens–Monaco
Ligue 1
sön 16/5 · 17:00Monaco–Paris FC
Ligue 1
lör 22/5 · 17:00Nice–Monaco
Ligue 1
lör 29/5 · 21:00Monaco–Estac Troyes
Ligue 1
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Monaco1–1LilleLigue 122/10 26Monaco3–0SC FreiburgConference League18/10 26Lorient1–0MonacoLigue 1
15/10 26CSKA Sofia1–2Monaco
Conference League
10/10 26Monaco2–2Toulouse
Ligue 1
18/9 26Monaco2–1Lens
Ligue 1
12/9 26Strasbourg1–1Monaco
Ligue 1
4/9 26Paris Saint Germain1–2Monaco
Ligue 1
30/8 26Monaco2–0Marseille
Ligue 1
27/8 26Monaco4–1Górnik Zabrze
Conference League
23/8 26Le Havre0–1Monaco
Ligue 1
20/8 26Górnik Zabrze2–3Monaco
Conference League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Monaco: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (25/10 26).

  • E. Diermuskelskada
  • S. Idumboljumskskada

Monaco: tabellplacering – Ligue 1

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
2Rennes85-1-218:1416VFVFV
3Lille84-3-111:615OOVFV
4Monaco84-3-111:715OFOVO
5Lyon84-2-213:714FVFVO
6Paris FC84-2-213:914FVFVO

Monaco: säsongsstatistik (Ligue 1)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match0,9
Hemma: gjorda / insläppta1,8 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 0,8
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort18
Gula kort per match2,3
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 4-4-2 (1×)

Monaco: spelarstatistik (Ligue 1)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
L. CamaraMF87200141207,44
E. DierFÖ65401141007,37
Paris Josua BrunnerAN648040169007,33
E. DiopMF42032142007,26
VandersonFÖ86660042207,25
S. Idumbo-MuzamboMF53571093007,20
Pape CabralMF1140000007,20
J. TezeFÖ31430210107,19
Sadibou SanéFÖ87200010007,06
A. GolovinMF87080375306,92
D. ZakariaMF85980074206,85
M. AblineAN736411134006,83
Flávio NazinhoFÖ87101131306,83
M. BierethAN3580000006,67
A. SoubeirMF4810021006,60
M. DetourbetAN62130031106,56
M. CoulibalyMF42560000106,54
O. KonateAN190000006,50
S. BenzahraMF2480000006,45
Ansu FatiAN3960021006,22
F. BalogunAN4710032004,80
C. Mawissa ElebiFÖ2330000104,40
M. SalisuFÖ2670000103,60
T. MinaminoMF1520000003,45
I. TouréMF1100000003,30
T. KehrerFÖ11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Monaco: trupp

Målvakter

1L. HrádeckýNationalitetFinlandÅlder36 årLängd192 cmVikt83 kg
16P. KöhnNationalitetSchweizÅlder27 årLängd190 cmVikt80 kg
40J. StawieckiNationalitetFrankrikeÅlder18 årLängd186 cmVikt80 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Monaco: övergångar

Nyförvärv

  • M. AblineNantes · övergång29/7 26
  • Sadibou SanéMetz · övergång6/7 26
  • A. AssabPSG U19 · kontraktslös5/7 26
  • M. DetourbetManchester City · lån1/7 26
  • Ansu FatiBarcelona · övergång30/6 26
  • Flávio NazinhoCercle Brugge · övergång30/6 26
  • R. MajeckiStade Brestois 29 · åter från lån29/6 26
  • V. KonatéCercle Brugge · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • K. DiattaWatford · kontraktslös30/9 26
  • Y. LienardCercle Brugge · lån2/9 26
  • T. KehrerAjax · lån1/9 26
  • P. PogbaPogba Paul · kontraktslös17/8 26
  • M. AklioucheParis Saint Germain · övergång5/8 26
  • L. MichalCercle Brugge · lån30/7 26
  • J. TincresLe Havre · övergång29/7 26
  • R. ValmeAubagne · kontraktslös28/7 26

Monaco: fakta

LandFrankrike
Grundad1919
ArenaStade Louis-II
Kapacitet18 523
Underlagnaturgräs
TurneringLigue 1
Tabellplacering4:e · 15 poäng

Monaco: vanliga frågor

Vilken arena spelar Monaco på?

Monaco spelar sina hemmamatcher på Stade Louis-II (Monaco), som tar 18 523 åskådare.

Var ligger Monaco i tabellen?

Monaco ligger på 4:e plats i Ligue 1 med 15 poäng på 8 matcher (4 segrar, 3 oavgjorda, 1 förlust).

När spelar Monaco nästa gång?

Nästa match: Paris FC – Monaco, sön 1/11 · 17:15 (Ligue 1).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Monaco?

Senaste ligamatch: Monaco 1–1 Lille (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Monaco?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Paris Josua Brunner med 8 mål.

Monaco: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Monaco (Frankrike) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Ligue 1, Conference League): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Ligue 1 finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.