Fotboll
Hem › Lag › Paris FC
Paris FC

Paris FC – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 1969 · Stade Charléty

Paris FC: turneringar 2026/27

Paris FC: kommande matcher

sön 1/11 · 17:15Paris FCTipsMonacoLigue 1 · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 17:15AuxerreTipsParis FCLigue 1 · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 15:00Paris FC–Angers
Ligue 1
fre 27/11 · 20:45Stade Brestois 29–Paris FC
Ligue 1
lör 5/12 · 20:45Paris FC–Le Mans
Ligue 1

Paris FC: senaste resultat

Form i liganFVFVO
24/10 26Lens2–1Paris FCLigue 118/10 26Paris FC4–3RennesLigue 1
10/10 26Lorient1–0Paris FC
Ligue 1
19/9 26Paris FC2–1Strasbourg
Ligue 1
12/9 26Paris FC0–0Lyon
Ligue 1
6/9 26Marseille2–3Paris FC
Ligue 1
30/8 26Paris FC3–0Nice
Ligue 1
22/8 26Estac Troyes0–0Paris FC
Ligue 1

Paris FC: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 17:15Paris FCTipsMonaco
Ligue 1
lör 7/11 · 17:15AuxerreTipsParis FC
Ligue 1
sön 22/11 · 15:00Paris FC–Angers
Ligue 1
fre 27/11 · 20:45Stade Brestois 29–Paris FC
Ligue 1
lör 5/12 · 20:45Paris FC–Le Mans
Ligue 1
lör 12/12 · 17:15Paris Saint Germain–Paris FC
Ligue 1
lör 2/1 · 21:00Paris FC–Le Havre
Ligue 1
sön 17/1 · 15:00Paris FC–Toulouse
Ligue 1
lör 23/1 · 17:15Lille–Paris FC
Ligue 1
lör 30/1 · 20:45Paris FC–Auxerre
Ligue 1
lör 6/2 · 17:00Strasbourg–Paris FC
Ligue 1
lör 13/2 · 17:00Paris FC–Estac Troyes
Ligue 1
lör 20/2 · 17:00Angers–Paris FC
Ligue 1
lör 27/2 · 17:00Le Mans–Paris FC
Ligue 1
lör 6/3 · 17:00Paris FC–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 13/3 · 17:00Paris FC–Lorient
Ligue 1
lör 20/3 · 17:00Rennes–Paris FC
Ligue 1
lör 3/4 · 17:00Paris FC–Paris Saint Germain
Ligue 1
lör 10/4 · 17:00Nice–Paris FC
Ligue 1
lör 17/4 · 17:00Toulouse–Paris FC
Ligue 1
lör 24/4 · 17:00Paris FC–Lens
Ligue 1
lör 1/5 · 17:00Le Havre–Paris FC
Ligue 1
lör 8/5 · 17:00Paris FC–Lille
Ligue 1
sön 16/5 · 17:00Monaco–Paris FC
Ligue 1
lör 22/5 · 17:00Paris FC–Marseille
Ligue 1
lör 29/5 · 21:00Lyon–Paris FC
Ligue 1
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Lens2–1Paris FCLigue 118/10 26Paris FC4–3RennesLigue 1
10/10 26Lorient1–0Paris FC
Ligue 1
19/9 26Paris FC2–1Strasbourg
Ligue 1
12/9 26Paris FC0–0Lyon
Ligue 1
6/9 26Marseille2–3Paris FC
Ligue 1
30/8 26Paris FC3–0Nice
Ligue 1
22/8 26Estac Troyes0–0Paris FC
Ligue 1

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Paris FC: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (24/10 26).

  • J. Ikonelårskada
  • N. Sanguimuskelskada

Paris FC: tabellplacering – Ligue 1

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
4Monaco84-3-111:715OFOVO
5Lyon84-2-213:714FVFVO
6Paris FC84-2-213:914FVFVO
7Lens84-1-316:1213VVVFO
8Marseille84-0-418:1312VVVFF

Paris FC: säsongsstatistik (Ligue 1)

Gjorda mål per match1,6
Insläppta mål per match1,1
Hemma: gjorda / insläppta2,3 / 1,0
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,3
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort19
Gula kort per match2,4
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 3-4-2-1 (1×)

Paris FC: spelarstatistik (Ligue 1)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
L. SinayokoAN8701641712207,50
M. LopezMF86522153207,32
P. Lees-MelouMF87080050107,20
I. KebbalMF862511116107,15
V. MarchettiMF2231011006,90
P. PagisMF85911192006,89
D. CoppolaFÖ87200000106,84
H. TraoréFÖ64150011306,80
M. MbowFÖ52840000106,77
A. CamaraFÖ86720042006,75
L. KoleoshoMF751211115106,69
S. CherguiFÖ54221011206,66
OtávioFÖ52980010206,66
M. SimonAN61660021006,64
R. MatondoMF82080022106,48
T. De SmetFÖ2450000106,45
E. ZabiMF6890120106,38
J. IkonéAN2250000006,30
E. MbembaFÖ2580000006,27
O. SissokoAN3240010004,43
J. KrassoAN1110000003,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Paris FC: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Paris FC: övergångar

Nyförvärv

  • A. KvirikadzeDinamo Tbilisi · övergång29/7 26
  • L. KoleoshoBurnley · övergång28/7 26
  • L. SinayokoAuxerre · övergång20/7 26
  • P. PagisLorient · övergång16/7 26
  • D. CoppolaBrighton · övergång15/7 26
  • E. MbembaParis Saint Germain · kontraktslös15/7 26
  • E. ZabiReims · övergång30/6 26
  • L. DoucetDunkerque · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • T. OllilaGuingamp · övergång26/8 26
  • E. H. RaheriniainaNancy · lån26/8 26
  • C. ImmobileImmobile Ciro · avslutad karriär12/8 26
  • A. GoryAbha · övergång3/8 26
  • W. GeubbelsLecce · övergång1/8 26
  • M. TourrainePAU · övergång29/7 26
  • M. CafaroNantes · övergång17/7 26
  • L. DoucetVitória SC · övergång13/7 26

Paris FC: fakta

LandFrankrike
Grundad1969
ArenaStade Charléty
Kapacitet20 000
Underlagnaturgräs
TurneringLigue 1
Tabellplacering6:e · 14 poäng

Paris FC: vanliga frågor

Vilken arena spelar Paris FC på?

Paris FC spelar sina hemmamatcher på Stade Charléty (Paris), som tar 20 000 åskådare.

Var ligger Paris FC i tabellen?

Paris FC ligger på 6:e plats i Ligue 1 med 14 poäng på 8 matcher (4 segrar, 2 oavgjorda, 2 förluster).

När spelar Paris FC nästa gång?

Nästa match: Paris FC – Monaco, sön 1/11 · 17:15 (Ligue 1).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Paris FC?

Senaste ligamatch: Lens 2–1 Paris FC (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Paris FC?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är L. Sinayoko med 6 mål.

Paris FC: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Paris FC (Frankrike) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Ligue 1): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Ligue 1 finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.