Fotboll
Hem › Lag › Stade Brestois 29
Stade Brestois 29

Stade Brestois 29 – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 1950 · Stade Francis-Le Blé

Stade Brestois 29: turneringar 2026/27

Stade Brestois 29: kommande matcher

lör 31/10 · 20:45LorientTipsStade Brestois 29Ligue 1 · Inbördes möten (H2H)sön 8/11 · 17:15Stade Brestois 29TipsLyonLigue 1 · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 20:45Strasbourg–Stade Brestois 29
Ligue 1
fre 27/11 · 20:45Stade Brestois 29–Paris FC
Ligue 1
sön 6/12 · 17:15Rennes–Stade Brestois 29
Ligue 1

Stade Brestois 29: senaste resultat

Form i liganFOVFF
23/10 26Stade Brestois 291–2NiceLigue 117/10 26Lille1–1Stade Brestois 29Ligue 1
10/10 26Stade Brestois 295–1Angers
Ligue 1
20/9 26Auxerre2–1Stade Brestois 29
Ligue 1
13/9 26Stade Brestois 290–1Paris Saint Germain
Ligue 1
5/9 26Le Havre1–2Stade Brestois 29
Ligue 1
29/8 26Stade Brestois 292–2Toulouse
Ligue 1
22/8 26Le Mans2–2Stade Brestois 29
Ligue 1

Stade Brestois 29: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 20:45LorientTipsStade Brestois 29
Ligue 1
sön 8/11 · 17:15Stade Brestois 29TipsLyon
Ligue 1
lör 21/11 · 20:45Strasbourg–Stade Brestois 29
Ligue 1
fre 27/11 · 20:45Stade Brestois 29–Paris FC
Ligue 1
sön 6/12 · 17:15Rennes–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 12/12 · 20:45Stade Brestois 29–Estac Troyes
Ligue 1
lör 2/1 · 17:00Stade Brestois 29–Marseille
Ligue 1
sön 17/1 · 17:15Monaco–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 23/1 · 20:45Lens–Stade Brestois 29
Ligue 1
fre 29/1 · 20:45Stade Brestois 29–Strasbourg
Ligue 1
lör 6/2 · 17:00Nice–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 13/2 · 17:00Stade Brestois 29–Rennes
Ligue 1
lör 20/2 · 17:00Paris Saint Germain–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 27/2 · 17:00Stade Brestois 29–Monaco
Ligue 1
lör 6/3 · 17:00Paris FC–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 13/3 · 17:00Stade Brestois 29–Lille
Ligue 1
lör 20/3 · 17:00Toulouse–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 3/4 · 17:00Stade Brestois 29–Lorient
Ligue 1
lör 10/4 · 17:00Marseille–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 17/4 · 17:00Stade Brestois 29–Le Mans
Ligue 1
lör 24/4 · 17:00Lyon–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 1/5 · 17:00Estac Troyes–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 8/5 · 17:00Stade Brestois 29–Auxerre
Ligue 1
sön 16/5 · 17:00Stade Brestois 29–Le Havre
Ligue 1
lör 22/5 · 17:00Angers–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 29/5 · 21:00Stade Brestois 29–Lens
Ligue 1
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Stade Brestois 291–2NiceLigue 117/10 26Lille1–1Stade Brestois 29Ligue 1
10/10 26Stade Brestois 295–1Angers
Ligue 1
20/9 26Auxerre2–1Stade Brestois 29
Ligue 1
13/9 26Stade Brestois 290–1Paris Saint Germain
Ligue 1
5/9 26Le Havre1–2Stade Brestois 29
Ligue 1
29/8 26Stade Brestois 292–2Toulouse
Ligue 1
22/8 26Le Mans2–2Stade Brestois 29
Ligue 1

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Stade Brestois 29: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (23/10 26).

  • B. Chardonnetvadskada
  • R. Le Guenbenbrott
  • G. Versinifrånvaro

Stade Brestois 29: tabellplacering – Ligue 1

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
11Toulouse82-4-212:1110OVOVO
12Auxerre83-1-412:1810OVFVV
13Stade Brestois 2982-3-314:129FOVFF
14Angers82-2-49:158OFFVO
15Le Mans81-4-311:167OFFVO

Stade Brestois 29: säsongsstatistik (Ligue 1)

Gjorda mål per match1,8
Insläppta mål per match1,5
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 1,5
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort12
Gula kort per match1,5
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (8×)

Stade Brestois 29: spelarstatistik (Ligue 1)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. ChotardMF86830262007,18
L. AjorqueAN871231177307,11
H. MagnettiMF75370262007,11
L. TousartFÖ84121065006,96
R. Del CastilloMF21381011006,90
K. DoumbiaMF864841106406,88
B. LockoFÖ87180030306,88
K. LalaFÖ86521063106,87
G. LlorisFÖ76110142006,74
Mama BaldéAN73072173006,73
P. MboupMF8629212112106,70
R. Le GuenFÖ54500090006,70
N. EdjoumaAN3540041006,64
M. DiambouMF51310152006,57
G. VersiniAN31490010006,57
J. Nonge BoendeMF82190000006,49
Ibrahim Yayiya KanteAN3360031006,48
L. C. Laine M.MF4320000006,45
A. CamblanMF1190010006,30
D. N´GuessanAN3360021004,88
L. ZogbeFÖ1680000003,10
J. BourgaultFÖ120000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Stade Brestois 29: trupp

Målvakter

1E. SelvikNationalitetNorgeÅlder28 årLängd187 cmVikt75 kg
30M. PatouilletNationalitetFrankrikeÅlder21 årLängd188 cmVikt75 kg
49R. CagnonNationalitetFrankrikeÅlder28 årLängd190 cmVikt87 kg
Noe PoillionÅlder18 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Stade Brestois 29: övergångar

Nyförvärv

  • G. VersiniPAU · övergång1/9 26
  • D. N'GuessanSaint-Étienne · lån31/8 26
  • E. MonchatreStade Briochin · kontraktslös31/8 26
  • N. EdjoumaLille · lån31/8 26
  • M. PatouilletAl-Hilal Saudi FC · kontraktslös25/8 26
  • R. CagnonLe Poiré sur Vie · kontraktslös18/8 26
  • M. DiambouRed Bull Salzburg · övergång12/8 26
  • E. SelvikWatford · lån12/8 26

Lämnat klubben

  • K. LalaLala Kenny · kontraktslös20/9 26
  • A. CamblanEstoril · övergång2/9 26
  • H. MakalouBastia · lån1/9 26
  • R. Del CastilloOsasuna · övergång31/8 26
  • G. CoudertBurnley · övergång18/8 26
  • N. JaunyFrancs Borains · övergång11/8 26
  • D. GuindoReims · kontraktslös30/6 26
  • Serigne DiopAB Copenhagen · kontraktslös30/6 26

Stade Brestois 29: fakta

LandFrankrike
Grundad1950
ArenaStade Francis-Le Blé
Kapacitet15 931
Underlagnaturgräs
TurneringLigue 1
Tabellplacering13:e · 9 poäng

Stade Brestois 29: vanliga frågor

Vilken arena spelar Stade Brestois 29 på?

Stade Brestois 29 spelar sina hemmamatcher på Stade Francis-Le Blé (Brest), som tar 15 931 åskådare.

Var ligger Stade Brestois 29 i tabellen?

Stade Brestois 29 ligger på 13:e plats i Ligue 1 med 9 poäng på 8 matcher (2 segrar, 3 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Stade Brestois 29 nästa gång?

Nästa match: Lorient – Stade Brestois 29, lör 31/10 · 20:45 (Ligue 1).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Stade Brestois 29?

Senaste ligamatch: Stade Brestois 29 1–2 Nice (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Stade Brestois 29?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är K. Doumbia med 4 mål.

Stade Brestois 29: spelschema, tabell och speltips

Stade Brestois 29 (Frankrike) spelar i följande turneringar den här säsongen: Ligue 1. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Ligue 1 finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.