Fotboll
Hem › Lag › Nice
Nice

Nice – lagets statistik och form

Frankrike · grundad 1904 · Allianz Riviera

Nice: turneringar 2026/27

Nice: kommande matcher

fre 30/10 · 19:00NiceTipsRennesLigue 1 · Inbördes möten (H2H)sön 8/11 · 17:15AngersTipsNiceLigue 1 · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 17:15Nice–Paris Saint Germain
Ligue 1
lör 28/11 · 20:45Nice–Estac Troyes
Ligue 1
sön 6/12 · 20:45Marseille–Nice
Ligue 1

Nice: senaste resultat

Form i liganVFVVF
23/10 26Stade Brestois 291–2NiceLigue 118/10 26Lyon2–1NiceLigue 1
11/10 26Nice2–1Strasbourg
Ligue 1
20/9 26Nice2–1Lille
Ligue 1
12/9 26Auxerre1–0Nice
Ligue 1
5/9 26Nice1–1Le Mans
Ligue 1
30/8 26Paris FC3–0Nice
Ligue 1
22/8 26Nice0–0Lorient
Ligue 1

Nice: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 19:00NiceTipsRennes
Ligue 1
sön 8/11 · 17:15AngersTipsNice
Ligue 1
lör 21/11 · 17:15Nice–Paris Saint Germain
Ligue 1
lör 28/11 · 20:45Nice–Estac Troyes
Ligue 1
sön 6/12 · 20:45Marseille–Nice
Ligue 1
lör 12/12 · 20:45Nice–Lens
Ligue 1
lör 2/1 · 21:00Monaco–Nice
Ligue 1
lör 16/1 · 20:45Nice–Le Havre
Ligue 1
lör 23/1 · 20:45Toulouse–Nice
Ligue 1
lör 30/1 · 20:45Le Mans–Nice
Ligue 1
lör 6/2 · 17:00Nice–Stade Brestois 29
Ligue 1
lör 13/2 · 17:00Lille–Nice
Ligue 1
lör 20/2 · 17:00Nice–Auxerre
Ligue 1
lör 27/2 · 17:00Estac Troyes–Nice
Ligue 1
lör 6/3 · 17:00Le Havre–Nice
Ligue 1
lör 13/3 · 17:00Nice–Toulouse
Ligue 1
lör 20/3 · 17:00Lorient–Nice
Ligue 1
lör 3/4 · 17:00Nice–Lyon
Ligue 1
lör 10/4 · 17:00Nice–Paris FC
Ligue 1
lör 17/4 · 17:00Lens–Nice
Ligue 1
lör 24/4 · 17:00Nice–Angers
Ligue 1
lör 1/5 · 17:00Rennes–Nice
Ligue 1
lör 8/5 · 17:00Nice–Marseille
Ligue 1
sön 16/5 · 17:00Paris Saint Germain–Nice
Ligue 1
lör 22/5 · 17:00Nice–Monaco
Ligue 1
lör 29/5 · 21:00Strasbourg–Nice
Ligue 1
Spelade matcher den här säsongen
23/10 26Stade Brestois 291–2NiceLigue 118/10 26Lyon2–1NiceLigue 1
11/10 26Nice2–1Strasbourg
Ligue 1
20/9 26Nice2–1Lille
Ligue 1
12/9 26Auxerre1–0Nice
Ligue 1
5/9 26Nice1–1Le Mans
Ligue 1
30/8 26Paris FC3–0Nice
Ligue 1
22/8 26Nice0–0Lorient
Ligue 1

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Nice: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • L. Abergelknäskada
  • M. Bombitofrånvaro
  • A. Mendyknäskada
  • A. Seidufrånvaro
  • A. Abdimuskelskada

Nice: tabellplacering – Ligue 1

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
8Marseille84-0-418:1312VVVFF
9Lorient83-3-27:612OVVFO
10Nice83-2-38:1011VFVVF
11Toulouse82-4-212:1110OVOVO
12Auxerre83-1-412:1810OVFVV

Nice: säsongsstatistik (Ligue 1)

Gjorda mål per match1,0
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 0,8
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 1,8
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort19
Gula kort per match2,4
Röda kort0

Mest använda formationer

3-4-2-1 (8×)

Nice: spelarstatistik (Ligue 1)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. ClaussMF866211136007,20
E. WahiAN753031116307,02
Mohamed AbdelmonemFÖ86020020207,01
M. AmouraAN644411103206,95
G. HeinAN86210142006,94
N. NkounkouMF64930032206,93
M. BardMF21720010006,90
A. CamaraMF1100000006,90
H. BoudaouiMF42430010006,84
S. DiopAN83151253106,80
Y. NdayishimiyeFÖ86880010206,76
E. PereiraMF31150000006,73
A. MendyFÖ31240010006,70
A. SeiduFÖ31310020006,66
A. WitselMF75710062006,60
D. CoulibalyMF74840032106,51
I. JanssonAN5580021106,50
A. AbdiFÖ3470000006,37
M. ChoAN1300000006,30
Z. DialloAN1600010106,20
H. KoutouneFÖ3530010106,14
X. Mandza TsiendiFÖ76250041105,90
N. NgoumouAN51600020005,40
M. SansonMF190000003,15
D. MoranaAN180000003,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Nice: trupp

Målvakter

23Y. DioufNationalitetFrankrikeÅlder26 årLängd188 cmVikt74 kg
77T. BoulhendiNationalitetAlgerietÅlder24 årLängd185 cmVikt82 kg
Martin PonsotÅlder17 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Nice: övergångar

Nyförvärv

  • A. SeiduRennes · lån17/9 26
  • N. NkounkouEintracht Frankfurt · lån31/8 26
  • M. AmouraVfL Wolfsburg · lån30/8 26
  • E. WahiEintracht Frankfurt · lån23/8 26
  • A. WitselGirona · kontraktslös17/8 26
  • N. NgoumouBorussia Mönchengladbach · kontraktslös16/8 26
  • G. HeinMetz · övergång3/8 26
  • L. AbergelLorient · kontraktslös1/7 26

Lämnat klubben

  • B. ŻelazowskiDunav Ruse · kontraktslös6/10 26
  • Brad-Hamilton MantsoungaExcelsior Virton · lån2/9 26
  • V. OrakpoGençlerbirliği S.K. · lån2/9 26
  • M. BardLeeds · lån31/8 26
  • K. Peprah OppongFenerbahçe · övergång27/8 26
  • M. ChoHull City · övergång26/8 26
  • T. MoffiHamburger SV · övergång23/8 26
  • Kevin CarlosCagliari · lån9/8 26

Nice: fakta

LandFrankrike
Grundad1904
ArenaAllianz Riviera
Kapacitet35 624
Underlagnaturgräs
TurneringLigue 1
Tabellplacering10:e · 11 poäng

Nice: vanliga frågor

Vilken arena spelar Nice på?

Nice spelar sina hemmamatcher på Allianz Riviera (Nice), som tar 35 624 åskådare.

Var ligger Nice i tabellen?

Nice ligger på 10:e plats i Ligue 1 med 11 poäng på 8 matcher (3 segrar, 2 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Nice nästa gång?

Nästa match: Nice – Rennes, fre 30/10 · 19:00 (Ligue 1).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Nice?

Senaste ligamatch: Stade Brestois 29 1–2 Nice (23/10 26).

Vem är bäste målskytt i Nice?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är E. Wahi med 3 mål.

Nice: spelschema, tabell och speltips

Nice (Frankrike) spelar i följande turneringar den här säsongen: Ligue 1. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Ligue 1 finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.