Fotboll
Hem › Lag › Aberdeen
Aberdeen

Aberdeen – lagets statistik och form

Skottland · grundad 1903 · Pittodrie Stadium

Aberdeen: turneringar 2026/27

Scottish Premiership9:e plats, 11 poängNästa: Hibernian · lör 7/11 · 18:45
LigacupensemifinalNästa: Rangers · lör 31/10 · 18:30

Aberdeen: kommande matcher

lör 31/10 · 18:30Rangers–Aberdeen
Ligacupen · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 18:45AberdeenTipsHibernianScottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Kilmarnock–Aberdeen
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
tis 24/11 · 21:00Rangers–Aberdeen
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
lör 28/11 · 16:00Aberdeen–Dundee
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)

Aberdeen: senaste resultat

Form i liganFFVFO
28/10 26Aberdeen0–1FalkirkScottish Premiership24/10 26Dundee Utd3–2AberdeenScottish Premiership
17/10 26Aberdeen3–1ST Mirren
Scottish Premiership
11/10 26Aberdeen0–1ST Johnstone
Scottish Premiership
19/9 26Hibernian1–1Aberdeen
Scottish Premiership
15/9 26Motherwell0–4Aberdeen
Scottish Premiership
12/9 26Kilmarnock1–1Aberdeen
Ligacupen
5/9 26Aberdeen0–0Kilmarnock
Scottish Premiership

Aberdeen: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:30Rangers–Aberdeen
Ligacupen
lör 7/11 · 18:45AberdeenTipsHibernian
Scottish Premiership
lör 21/11 · 16:00Kilmarnock–Aberdeen
Scottish Premiership
tis 24/11 · 21:00Rangers–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 28/11 · 16:00Aberdeen–Dundee
Scottish Premiership
ons 2/12 · 20:45Heart Of Midlothian–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 5/12 · 16:00Aberdeen–Dundee Utd
Scottish Premiership
lör 12/12 · 16:00Falkirk–Aberdeen
Scottish Premiership
sön 20/12 · 13:00Aberdeen–Celtic
Scottish Premiership
lör 26/12 · 16:00ST Johnstone–Aberdeen
Scottish Premiership
ons 30/12 · 20:45Aberdeen–Motherwell
Scottish Premiership
sön 3/1 · 15:30ST Mirren–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 9/1 · 16:00Aberdeen–Heart Of Midlothian
Scottish Premiership
lör 23/1 · 16:00Dundee–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 30/1 · 16:00Aberdeen–Rangers
Scottish Premiership
ons 3/2 · 20:45Aberdeen–Falkirk
Scottish Premiership
lör 13/2 · 16:00Hibernian–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 20/2 · 16:00Dundee Utd–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 27/2 · 16:00Aberdeen–ST Johnstone
Scottish Premiership
lör 13/3 · 16:00Aberdeen–ST Mirren
Scottish Premiership
lör 20/3 · 16:00Celtic–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 3/4 · 16:00Motherwell–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 10/4 · 16:00Aberdeen–Kilmarnock
Scottish Premiership
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Aberdeen0–1FalkirkScottish Premiership24/10 26Dundee Utd3–2AberdeenScottish Premiership
17/10 26Aberdeen3–1ST Mirren
Scottish Premiership
11/10 26Aberdeen0–1ST Johnstone
Scottish Premiership
19/9 26Hibernian1–1Aberdeen
Scottish Premiership
15/9 26Motherwell0–4Aberdeen
Scottish Premiership
12/9 26Kilmarnock1–1Aberdeen
Ligacupen
5/9 26Aberdeen0–0Kilmarnock
Scottish Premiership
2/9 26Celtic3–0Aberdeen
Scottish Premiership
30/8 26Aberdeen0–1Rangers
Scottish Premiership
15/8 26Aberdeen3–0Dundee
Ligacupen
8/8 26Dundee2–0Aberdeen
Scottish Premiership
1/8 26Aberdeen2–1Heart Of Midlothian
Scottish Premiership
25/7 26Aberdeen3–0Kelty Hearts
Ligacupen
22/7 26Queen of the South1–4Aberdeen
Ligacupen
18/7 26Aberdeen2–1Queen's Park
Ligacupen
14/7 26Brora Rangers0–2Aberdeen
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Aberdeen: tabellplacering – Scottish Premiership

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
7ST Mirren114-2-512:1914OVFFF
8ST Johnstone113-4-413:1713OFOVO
9Aberdeen113-2-612:1411FFVFO
10Motherwell112-3-613:209OFFFF
11Hibernian112-2-711:178OFFFO

Aberdeen: säsongsstatistik (Scottish Premiership)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 0,8
Borta: gjorda / insläppta1,4 / 1,8
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål5

Kort

Gula kort26
Gula kort per match2,6
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (3×) · 5-3-2 (3×) · 4-3-3 (1×)

Aberdeen: spelarstatistik (Scottish Premiership)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
B. LyonsMF43151082207,19
K. NisbetAN10809432312207,12
C. RonanMF85362262107,08
N. Guinness-WalkerFÖ108551062007,08
M. KnoesterFÖ64830000107,08
D. HappeFÖ63820052107,00
S. ArmstrongMF105340031206,92
L. MayoFÖ75601031506,87
G. MolloyFÖ74741141006,85
A. MoulouaAN103202074206,81
A. AremuMF106320140306,81
F. MarshallMF62650030006,72
Tony YoganeMF62840031006,68
L. SmithAN73270061006,59
J. MilneFÖ63380052206,59
C. CaddenFÖ108820041206,53
Lewis SmithAN1450110006,27
H. MahouAN2360020006,22
T. OlusanyaMF95990030106,21
A. BriedlMF51630000105,45
M. NteloAN31530011004,83
A. FasanyaAN180000003,35
E. GyamfiFÖ100000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Aberdeen: trupp

Målvakter

21R. VītolsÅlder18 år
27M. MüllerNationalitetTysklandÅlder32 årLängd192 cmVikt92 kg
30D. KleinNationalitetTysklandÅlder24 årLängd191 cmVikt84 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Aberdeen: övergångar

Nyförvärv

  • H. MahouFC Lugano · kontraktslös8/9 26
  • Sam McLeanElgin City · åter från lån3/9 26
  • D. KleinFC Augsburg · kontraktslös3/9 26
  • M. NteloYverdon Sport · övergång7/8 26
  • C. CaddenHibernian · övergång30/7 26
  • M. MüllerVfL Wolfsburg · övergång15/7 26
  • N. Guinness-WalkerNorthampton · kontraktslös7/7 26
  • T. OlusanyaHouston Dynamo · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • V. BesuijenFC Eindhoven · kontraktslös14/10 26
  • N. SumanRoss County · lån27/9 26
  • K. BilalovicŽilina · lån3/9 26
  • Sam McLeanHuntly · lån3/9 26
  • K. YengiSanfrecce Hiroshima · lån30/8 26
  • Noah McDonnellLarne · kontraktslös25/8 26
  • J. MercerCove Rangers · lån20/8 26
  • P. AmbroseNeuchatel Xamax FC · övergång17/8 26

Aberdeen: fakta

LandSkottland
Grundad1903
ArenaPittodrie Stadium
Kapacitet22 199
Underlagnaturgräs
Tabellplacering9:e · 11 poäng

Aberdeen: vanliga frågor

Vilken arena spelar Aberdeen på?

Aberdeen spelar sina hemmamatcher på Pittodrie Stadium (Aberdeen), som tar 22 199 åskådare.

Var ligger Aberdeen i tabellen?

Aberdeen ligger på 9:e plats i Scottish Premiership med 11 poäng på 11 matcher (3 segrar, 2 oavgjorda, 6 förluster).

När spelar Aberdeen nästa gång?

Nästa match: Rangers – Aberdeen, lör 31/10 · 18:30 (Ligacupen).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Aberdeen?

Senaste ligamatch: Aberdeen 0–1 Falkirk (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i Aberdeen?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är K. Nisbet med 4 mål.

Aberdeen: spelschema, tabell och speltips

Aberdeen (Skottland) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Scottish Premiership, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Scottish Premiership finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.