Fotboll
Hem › Lag › Rangers
Rangers

Rangers – lagets statistik och form

Skottland · grundad 1873 · Ibrox Stadium

Rangers: turneringar 2026/27

Rangers: kommande matcher

lör 31/10 · 18:30Rangers–Aberdeen
Ligacupen · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 21:00ST MirrenTipsRangersScottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 21:00Motherwell–Rangers
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
tis 24/11 · 21:00Rangers–Aberdeen
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
lör 28/11 · 16:00Rangers–Falkirk
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)

Rangers: senaste resultat

Form i liganOVOVV
28/10 26Heart Of Midlothian2–2RangersScottish Premiership24/10 26Rangers4–0ST JohnstoneScottish Premiership
17/10 26Dundee2–2Rangers
Scottish Premiership
10/10 26Rangers3–1Kilmarnock
Scottish Premiership
20/9 26Celtic0–1Rangers
Scottish Premiership
13/9 26Rangers3–0Celtic
Ligacupen
9/9 26Rangers1–0ST Mirren
Scottish Premiership
5/9 26Rangers1–0Motherwell
Scottish Premiership

Rangers: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:30Rangers–Aberdeen
Ligacupen
lör 7/11 · 21:00ST MirrenTipsRangers
Scottish Premiership
lör 21/11 · 21:00Motherwell–Rangers
Scottish Premiership
tis 24/11 · 21:00Rangers–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 28/11 · 16:00Rangers–Falkirk
Scottish Premiership
ons 2/12 · 20:45Rangers–Dundee Utd
Scottish Premiership
mån 7/12 · 21:00Hibernian–Rangers
Scottish Premiership
sön 13/12 · 13:00ST Johnstone–Rangers
Scottish Premiership
sön 20/12 · 15:30Rangers–Heart Of Midlothian
Scottish Premiership
lör 26/12 · 18:45Kilmarnock–Rangers
Scottish Premiership
ons 30/12 · 20:45Rangers–Dundee
Scottish Premiership
sön 3/1 · 13:00Rangers–Celtic
Scottish Premiership
lör 9/1 · 16:00Dundee Utd–Rangers
Scottish Premiership
lör 23/1 · 16:00Rangers–ST Johnstone
Scottish Premiership
lör 30/1 · 16:00Aberdeen–Rangers
Scottish Premiership
ons 3/2 · 20:45Rangers–Kilmarnock
Scottish Premiership
lör 13/2 · 16:00Falkirk–Rangers
Scottish Premiership
lör 20/2 · 16:00Rangers–ST Mirren
Scottish Premiership
lör 27/2 · 16:00Celtic–Rangers
Scottish Premiership
lör 13/3 · 16:00Rangers–Motherwell
Scottish Premiership
lör 20/3 · 16:00Heart Of Midlothian–Rangers
Scottish Premiership
lör 3/4 · 16:00Rangers–Hibernian
Scottish Premiership
lör 10/4 · 16:00Dundee–Rangers
Scottish Premiership
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Heart Of Midlothian2–2RangersScottish Premiership24/10 26Rangers4–0ST JohnstoneScottish Premiership
17/10 26Dundee2–2Rangers
Scottish Premiership
10/10 26Rangers3–1Kilmarnock
Scottish Premiership
20/9 26Celtic0–1Rangers
Scottish Premiership
13/9 26Rangers3–0Celtic
Ligacupen
9/9 26Rangers1–0ST Mirren
Scottish Premiership
5/9 26Rangers1–0Motherwell
Scottish Premiership
2/9 26Falkirk1–2Rangers
Scottish Premiership
30/8 26Aberdeen0–1Rangers
Scottish Premiership
27/8 26FK Jablonec1–0Rangers
Conference League
20/8 26Rangers1–0FK Jablonec
Conference League
16/8 26Rangers5–1ST Mirren
Ligacupen
13/8 26Rangers1–1Jagiellonia
Europa League
9/8 26Rangers1–2Hibernian
Scottish Premiership
6/8 26Jagiellonia2–1Rangers
Europa League
31/7 26Dundee Utd1–1Rangers
Scottish Premiership

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Rangers: tabellplacering – Scottish Premiership

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Celtic119-1-127:828OVVVF
2Rangers117-3-119:924OVOVV
3Heart Of Midlothian116-2-324:1720OVFVO
4Dundee115-2-417:1317VFOVV

Rangers: säsongsstatistik (Scottish Premiership)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match0,7
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 0,6
Borta: gjorda / insläppta1,4 / 0,8
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort16
Gula kort per match1,6
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (7×) · 4-4-2 (1×) · 4-4-1-1 (1×)

Rangers: spelarstatistik (Scottish Premiership)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
E. FernandezFÖ119890052207,39
T. AasgaardMF21121042007,25
R. NaderiMF10705532112007,23
D. SterlingFÖ97550031407,23
B. BouananiMF628211125307,22
O. MakhanyaFÖ109001021107,12
K. KelsyAN743040159007,07
N. RaskinMF977510104207,03
J. PenriceFÖ97510193107,01
D. NeilMF97280183106,99
D. GassamaMF1171903206006,98
Minsu KimAN9650002510106,81
D. YokotaMF41170020006,80
Youssef ChermitiAN2810032006,80
L. ShanklandAN53633097006,78
C. DevlinMF63350021106,78
R. McCrorieFÖ3690110106,70
M. DiomandéMF21350021006,65
Findlay CurtisMF104290083106,21
T. RommensFÖ42280021005,42
B. MiovskiAN5391011005,38
T. ChukwuaniMF6601011005,38
B. GodfreyFÖ6990000004,63
K. NedeljkovićFÖ31220010103,18
V. DragojevićMF1450020101,48

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Rangers: trupp

Målvakter

1I. PandurNationalitetKroatienÅlder25 årLängd185 cmVikt81 kg
31L. KellyNationalitetSkottlandÅlder29 årLängd184 cmVikt85 kg
51R. McGuireNationalitetSkottlandÅlder17 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Rangers: övergångar

Nyförvärv

  • B. BouananiVfB Stuttgart · lån2/9 26
  • K. KelsyPortland Timbers · övergång2/9 26
  • Minsu KimGirona · övergång26/8 26
  • K. NedeljkovićAston Villa · lån18/8 26
  • J. PenriceAEK Athens FC · lån14/8 26
  • D. YokotaHannover 96 · övergång4/8 26
  • O. MakhanyaPhiladelphia Union · övergång29/7 26
  • V. DragojevićFK Partizan · övergång22/7 26

Lämnat klubben

  • Z. HuttonQueen of the South · lån29/9 26
  • C. Nsiala-MakengoSharjah FC · övergång21/9 26
  • J. TavernierMaccabi Tel Aviv · kontraktslös5/9 26
  • T. AasgaardAnderlecht · lån1/9 26
  • C. BarronMiddlesbrough · lån31/8 26
  • L. CameronDundee Utd · lån31/8 26
  • J. GentlesAirdrie United · lån28/8 26
  • K. WrightHeart Of Midlothian · kontraktslös13/8 26

Rangers: fakta

LandSkottland
Grundad1873
ArenaIbrox Stadium
Kapacitet51 082
Underlagnaturgräs
Tabellplacering2:a · 24 poäng

Rangers: vanliga frågor

Vilken arena spelar Rangers på?

Rangers spelar sina hemmamatcher på Ibrox Stadium (Glasgow), som tar 51 082 åskådare.

Var ligger Rangers i tabellen?

Rangers ligger på 2:a plats i Scottish Premiership med 24 poäng på 11 matcher (7 segrar, 3 oavgjorda, 1 förlust).

När spelar Rangers nästa gång?

Nästa match: Rangers – Aberdeen, lör 31/10 · 18:30 (Ligacupen).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Rangers?

Senaste ligamatch: Heart Of Midlothian 2–2 Rangers (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i Rangers?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är R. Naderi med 6 mål.

Rangers: spelschema, tabell och speltips

Rangers (Skottland) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Scottish Premiership, Europa League, Conference League, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Scottish Premiership finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.