Fotboll
Hem › Lag › Falkirk
Falkirk

Falkirk – lagets statistik och form

Skottland · grundad 1876 · Falkirk Community Stadium

Falkirk: turneringar 2026/27

Falkirk: kommande matcher

sön 1/11 · 14:00FalkirkTipsCelticScottish Premiership · Inbördes möten (H2H)sön 8/11 · 16:00Heart Of MidlothianTipsFalkirkScottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Falkirk–ST Johnstone
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
lör 28/11 · 16:00Rangers–Falkirk
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
ons 2/12 · 20:45Falkirk–Motherwell
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)

Falkirk: senaste resultat

Form i liganVVVFO
28/10 26Aberdeen0–1FalkirkScottish Premiership24/10 26Falkirk3–0KilmarnockScottish Premiership
17/10 26Hibernian1–2Falkirk
Scottish Premiership
10/10 26Falkirk1–2Dundee
Scottish Premiership
19/9 26ST Johnstone1–1Falkirk
Scottish Premiership
15/9 26Falkirk2–1Heart Of Midlothian
Scottish Premiership
5/9 26Dundee Utd1–1Falkirk
Scottish Premiership
2/9 26Falkirk1–2Rangers
Scottish Premiership

Falkirk: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 14:00FalkirkTipsCeltic
Scottish Premiership
sön 8/11 · 16:00Heart Of MidlothianTipsFalkirk
Scottish Premiership
lör 21/11 · 16:00Falkirk–ST Johnstone
Scottish Premiership
lör 28/11 · 16:00Rangers–Falkirk
Scottish Premiership
ons 2/12 · 20:45Falkirk–Motherwell
Scottish Premiership
lör 5/12 · 16:00Dundee–Falkirk
Scottish Premiership
lör 12/12 · 16:00Falkirk–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 19/12 · 16:00ST Mirren–Falkirk
Scottish Premiership
lör 26/12 · 16:00Falkirk–Dundee Utd
Scottish Premiership
ons 30/12 · 20:45Kilmarnock–Falkirk
Scottish Premiership
lör 2/1 · 16:00Falkirk–Hibernian
Scottish Premiership
lör 9/1 · 16:00ST Johnstone–Falkirk
Scottish Premiership
lör 23/1 · 16:00Falkirk–Heart Of Midlothian
Scottish Premiership
sön 31/1 · 16:00Celtic–Falkirk
Scottish Premiership
ons 3/2 · 20:45Aberdeen–Falkirk
Scottish Premiership
lör 13/2 · 16:00Falkirk–Rangers
Scottish Premiership
lör 20/2 · 16:00Falkirk–Dundee
Scottish Premiership
lör 27/2 · 16:00Motherwell–Falkirk
Scottish Premiership
lör 13/3 · 16:00Hibernian–Falkirk
Scottish Premiership
lör 20/3 · 16:00Falkirk–Kilmarnock
Scottish Premiership
lör 3/4 · 16:00Dundee Utd–Falkirk
Scottish Premiership
lör 10/4 · 16:00Falkirk–ST Mirren
Scottish Premiership
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Aberdeen0–1FalkirkScottish Premiership24/10 26Falkirk3–0KilmarnockScottish Premiership
17/10 26Hibernian1–2Falkirk
Scottish Premiership
10/10 26Falkirk1–2Dundee
Scottish Premiership
19/9 26ST Johnstone1–1Falkirk
Scottish Premiership
15/9 26Falkirk2–1Heart Of Midlothian
Scottish Premiership
5/9 26Dundee Utd1–1Falkirk
Scottish Premiership
2/9 26Falkirk1–2Rangers
Scottish Premiership
29/8 26Celtic2–1Falkirk
Scottish Premiership
9/8 26Motherwell0–0Falkirk
Scottish Premiership
1/8 26Falkirk0–2ST Mirren
Scottish Premiership
25/7 26Falkirk3–0Stranraer
Ligacupen
21/7 26Alloa Athletic1–1Falkirk
Ligacupen
14/7 26Falkirk0–1Ayr Utd
Ligacupen
11/7 26Edinburgh City0–5Falkirk
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Falkirk: tabellplacering – Scottish Premiership

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
4Dundee115-2-417:1317VFOVV
5Dundee Utd114-4-316:1616OVOVV
6Falkirk114-3-413:1215VVVFO
7ST Mirren114-2-512:1914OVFFF
8ST Johnstone113-4-413:1713OFOVO

Falkirk: säsongsstatistik (Scottish Premiership)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match1,2
Hemma: gjorda / insläppta1,4 / 1,4
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,0
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort17
Gula kort per match1,7
Röda kort0

Mest använda formationer

4-2-3-1 (10×)

Falkirk: spelarstatistik (Scottish Premiership)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Owen EamesMF649611105107,08
B. SpencerMF87080030207,04
J. MurrellAN8553502414007,03
R. StrainFÖ108990463207,02
E. RossAN107291174106,97
L. NeilsonFÖ87200010106,91
L. HendersonFÖ108670042006,84
B. KrauhausMF86031043206,83
Finley Frank BarbrookMF97610062206,77
F. YeatsMF51690042106,60
D. MeļņiksFÖ83590011006,59
L. McCannFÖ107550020106,56
C. FodreyAN72030042106,56
C. McLeodMF170000006,53
A. DohertyAN62030010106,47
Ben ParkinsonAN72120020106,40
Joseph Charles GardnerMF2840010006,30
C. McLeodMF2220000106,30
P. McGovernAN2330000006,25
E. LaidlawMF1790000006,20
C. SibbaldMF61820000005,65
R. MacIverAN51470010005,48
J. McMillanMF5900010004,98
S. TanserFÖ31450000004,80

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Falkirk: trupp

Målvakter

1N. HogarthNationalitetSkottlandÅlder24 årLängd182 cm
19S. BainNationalitetSkottlandÅlder34 årLängd183 cmVikt75 kg
33J. HastingsÅlder16 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Falkirk: övergångar

Nyförvärv

  • Owen EamesDerby · lån2/9 26
  • C. FodreyAustin · lån25/8 26
  • C. McLeodWolves · lån23/8 26
  • J. MurrellDC United · övergång20/8 26
  • Finley Frank BarbrookIpswich · lån6/8 26
  • Joseph Charles GardnerNottingham Forest · övergång27/7 26
  • A. DohertyBlackburn · lån24/7 26
  • B. KrauhausBrentford · lån12/7 26

Lämnat klubben

  • A. AgyemanZabbar St. Patrick · kontraktslös15/9 26
  • T. LangDumbarton · kontraktslös14/9 26
  • T. LangLang Tom · kontraktslös30/8 26
  • G. OliverMontrose · kontraktslös15/7 26
  • D. TaitDundee Utd · kontraktslös30/6 26
  • C. MillerHeart Of Midlothian · övergång30/6 26
  • B. GrahamRoss County · kontraktslös30/6 26
  • B. StewartWest Brom · övergång30/6 26

Falkirk: fakta

LandSkottland
Grundad1876
ArenaFalkirk Community Stadium
Kapacitet9 008
Underlagkonstgräs
Tabellplacering6:e · 15 poäng

Falkirk: vanliga frågor

Vilken arena spelar Falkirk på?

Falkirk spelar sina hemmamatcher på Falkirk Community Stadium (Falkirk), som tar 9 008 åskådare.

Var ligger Falkirk i tabellen?

Falkirk ligger på 6:e plats i Scottish Premiership med 15 poäng på 11 matcher (4 segrar, 3 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Falkirk nästa gång?

Nästa match: Falkirk – Celtic, sön 1/11 · 14:00 (Scottish Premiership).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Falkirk?

Senaste ligamatch: Aberdeen 0–1 Falkirk (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i Falkirk?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Murrell med 5 mål.

Falkirk: spelschema, tabell och speltips

Falkirk (Skottland) spelar i följande turneringar den här säsongen: Scottish Premiership, Ligacupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Scottish Premiership finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.