Fotboll
Hem › Lag › Dundee Utd
Dundee Utd

Dundee Utd – lagets statistik och form

Skottland · grundad 1909 · Tannadice Park

Dundee Utd: turneringar 2026/27

Dundee Utd: kommande matcher

lör 7/11 · 16:00Dundee UtdTipsMotherwellScottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Hibernian–Dundee Utd
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
lör 28/11 · 16:00Dundee Utd–ST Johnstone
Scottish Premiership
ons 2/12 · 20:45Rangers–Dundee Utd
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
lör 5/12 · 16:00Aberdeen–Dundee Utd
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)

Dundee Utd: senaste resultat

Form i liganOVOVV
28/10 26Celtic2–2Dundee UtdScottish Premiership24/10 26Dundee Utd3–2AberdeenScottish Premiership
17/10 26ST Johnstone1–1Dundee Utd
Scottish Premiership
10/10 26Dundee Utd1–0Hibernian
Scottish Premiership
19/9 26ST Mirren0–3Dundee Utd
Scottish Premiership
5/9 26Dundee Utd1–1Falkirk
Scottish Premiership
2/9 26Motherwell3–0Dundee Utd
Scottish Premiership
29/8 26Kilmarnock0–4Dundee Utd
Scottish Premiership

Dundee Utd: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:00Dundee UtdTipsHeart Of Midlothian
Scottish Premiership
lör 7/11 · 16:00Dundee UtdTipsMotherwell
Scottish Premiership
lör 21/11 · 16:00Hibernian–Dundee Utd
Scottish Premiership
lör 28/11 · 16:00Dundee Utd–ST Johnstone
Scottish Premiership
ons 2/12 · 20:45Rangers–Dundee Utd
Scottish Premiership
lör 5/12 · 16:00Aberdeen–Dundee Utd
Scottish Premiership
lör 12/12 · 16:00Dundee Utd–ST Mirren
Scottish Premiership
lör 19/12 · 16:00Dundee Utd–Kilmarnock
Scottish Premiership
lör 26/12 · 16:00Falkirk–Dundee Utd
Scottish Premiership
ons 30/12 · 20:45Dundee Utd–Celtic
Scottish Premiership
lör 2/1 · 13:30Dundee–Dundee Utd
Scottish Premiership
lör 9/1 · 16:00Dundee Utd–Rangers
Scottish Premiership
lör 23/1 · 16:00Motherwell–Dundee Utd
Scottish Premiership
lör 30/1 · 16:00ST Johnstone–Dundee Utd
Scottish Premiership
ons 3/2 · 20:45Dundee Utd–Hibernian
Scottish Premiership
lör 13/2 · 16:00Kilmarnock–Dundee Utd
Scottish Premiership
lör 20/2 · 16:00Dundee Utd–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 27/2 · 16:00Heart Of Midlothian–Dundee Utd
Scottish Premiership
lör 13/3 · 16:00Dundee Utd–Dundee
Scottish Premiership
lör 20/3 · 16:00ST Mirren–Dundee Utd
Scottish Premiership
lör 3/4 · 16:00Dundee Utd–Falkirk
Scottish Premiership
lör 10/4 · 16:00Celtic–Dundee Utd
Scottish Premiership
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Celtic2–2Dundee UtdScottish Premiership24/10 26Dundee Utd3–2AberdeenScottish Premiership
17/10 26ST Johnstone1–1Dundee Utd
Scottish Premiership
10/10 26Dundee Utd1–0Hibernian
Scottish Premiership
19/9 26ST Mirren0–3Dundee Utd
Scottish Premiership
5/9 26Dundee Utd1–1Falkirk
Scottish Premiership
2/9 26Motherwell3–0Dundee Utd
Scottish Premiership
29/8 26Kilmarnock0–4Dundee Utd
Scottish Premiership
22/8 26Dundee Utd0–2Dundee
Scottish Premiership
15/8 26Dundee Utd0–4Celtic
Ligacupen
9/8 26Heart Of Midlothian4–0Dundee Utd
Scottish Premiership
31/7 26Dundee Utd1–1Rangers
Scottish Premiership
21/7 26Dundee Utd4–0Spartans
Ligacupen
18/7 26Dundee Utd3–0Arbroath
Ligacupen
14/7 26Montrose1–0Dundee Utd
Ligacupen
11/7 26Stirling Albion0–1Dundee Utd
Ligacupen

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Dundee Utd: tabellplacering – Scottish Premiership

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
3Heart Of Midlothian116-2-324:1720OVFVO
4Dundee115-2-417:1317VFOVV
5Dundee Utd114-4-316:1616OVOVV
6Falkirk114-3-413:1215VVVFO
7ST Mirren114-2-512:1914OVFFF

Dundee Utd: säsongsstatistik (Scottish Premiership)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match1,4
Hemma: gjorda / insläppta1,2 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,6 / 1,6
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort23
Gula kort per match2,3
Röda kort1

Mest använda formationer

4-3-3 (10×)

Dundee Utd: spelarstatistik (Scottish Premiership)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
L. CameronMF53882196107,62
M. ForbesFÖ109001091107,28
D. TaitMF976312115407,26
W. FerryFÖ64411121207,23
Zidane IqbalMF53861054207,21
J. RandallAN1068423138007,13
B. EsselinkFÖ108720042107,00
V. ŠeveljMF32400021206,93
M. MerghemAN52170240006,90
K. CiubotaruFÖ64761196006,81
J. RawlinsFÖ97910000006,71
Z. SapsfordAN947720115206,65
Abdoulaye YoroMF82580133206,65
D. BennieAN1056811175306,56
L. RoseAN103231084206,44
E. AgyeiMF42391021016,23
N. FarrugiaAN91690051105,77
I. MetsokoAN63100133005,60
Panutche CamaráMF73660010005,37
D. NaamoFÖ2300000003,30
I. IovuFÖ1280000002,20

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Dundee Utd: trupp

Målvakter

1J. WaltonNationalitetEnglandÅlder27 årLängd184 cmVikt75 kg
30J. AmissahNationalitetGhanaÅlder24 årLängd197 cm

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Dundee Utd: övergångar

Nyförvärv

  • Zidane IqbalUtrecht · övergång2/9 26
  • L. CameronRangers · lån31/8 26
  • Abdoulaye YoroBaşakşehir · lån11/8 26
  • K. CiubotaruAFC Hermannstadt · kontraktslös6/8 26
  • D. BennieQPR · lån28/7 26
  • M. MerghemBastia · kontraktslös11/7 26
  • I. MetsokoPlzeň · lån5/7 26
  • J. WaltonPreston · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • M. ThomsonStenhousemuir · lån30/9 26
  • V. ŠeveljNeftchi Baku · övergång30/8 26
  • J. EskesenKuPS · övergång23/8 26
  • C. DewarArbroath · lån6/8 26
  • D. RichardsKidderminster Harriers · kontraktslös31/7 26
  • A. Maynard-BrewerSheffield Wednesday · kontraktslös30/7 26
  • J. ForrestClyde · lån28/7 26
  • J. AndersonClyde · lån28/7 26

Dundee Utd: fakta

LandSkottland
Grundad1909
ArenaTannadice Park
Kapacitet14 209
Underlagnaturgräs
Tabellplacering5:e · 16 poäng

Dundee Utd: vanliga frågor

Vilken arena spelar Dundee Utd på?

Dundee Utd spelar sina hemmamatcher på Tannadice Park (Dundee), som tar 14 209 åskådare.

Var ligger Dundee Utd i tabellen?

Dundee Utd ligger på 5:e plats i Scottish Premiership med 16 poäng på 11 matcher (4 segrar, 4 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar Dundee Utd nästa gång?

Nästa match: Dundee Utd – Motherwell, lör 7/11 · 16:00 (Scottish Premiership).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Dundee Utd?

Senaste ligamatch: Celtic 2–2 Dundee Utd (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i Dundee Utd?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Randall med 2 mål.

Dundee Utd: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Dundee Utd (Skottland) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Scottish Premiership, Ligacupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Scottish Premiership finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.