Fotboll
Hem › Lag › Hibernian
Hibernian

Hibernian – lagets statistik och form

Skottland · grundad 1875 · Easter Road Stadium

Hibernian: turneringar 2026/27

Hibernian: kommande matcher

sön 1/11 · 16:00Heart Of Midlothian–Hibernian
Ligacupen · Inbördes möten (H2H)lör 7/11 · 18:45AberdeenTipsHibernianScottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Hibernian–Dundee Utd
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
tis 24/11 · 20:45Hibernian–Dundee
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)
lör 28/11 · 18:45Motherwell–Hibernian
Scottish Premiership · Inbördes möten (H2H)

Hibernian: senaste resultat

Form i liganOFFFO
28/10 26ST Mirren1–1HibernianScottish Premiership25/10 26Hibernian1–2CelticScottish Premiership
17/10 26Hibernian1–2Falkirk
Scottish Premiership
10/10 26Dundee Utd1–0Hibernian
Scottish Premiership
19/9 26Hibernian1–1Aberdeen
Scottish Premiership
15/9 26Hibernian0–1Kilmarnock
Scottish Premiership
12/9 26Ross County0–3Hibernian
Ligacupen
6/9 26ST Johnstone2–1Hibernian
Scottish Premiership

Hibernian: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 16:00Heart Of Midlothian–Hibernian
Ligacupen
lör 7/11 · 18:45AberdeenTipsHibernian
Scottish Premiership
lör 21/11 · 16:00Hibernian–Dundee Utd
Scottish Premiership
tis 24/11 · 20:45Hibernian–Dundee
Scottish Premiership
lör 28/11 · 18:45Motherwell–Hibernian
Scottish Premiership
ons 2/12 · 20:45Kilmarnock–Hibernian
Scottish Premiership
mån 7/12 · 21:00Hibernian–Rangers
Scottish Premiership
sön 13/12 · 16:00Celtic–Hibernian
Scottish Premiership
lör 19/12 · 16:00Hibernian–ST Johnstone
Scottish Premiership
sön 27/12 · 13:00Heart Of Midlothian–Hibernian
Scottish Premiership
ons 30/12 · 20:45Hibernian–ST Mirren
Scottish Premiership
lör 2/1 · 16:00Falkirk–Hibernian
Scottish Premiership
lör 9/1 · 16:00Hibernian–Motherwell
Scottish Premiership
lör 23/1 · 16:00Hibernian–Kilmarnock
Scottish Premiership
lör 30/1 · 16:00Dundee–Hibernian
Scottish Premiership
ons 3/2 · 20:45Dundee Utd–Hibernian
Scottish Premiership
lör 13/2 · 16:00Hibernian–Aberdeen
Scottish Premiership
lör 20/2 · 16:00Hibernian–Celtic
Scottish Premiership
lör 27/2 · 16:00ST Mirren–Hibernian
Scottish Premiership
lör 13/3 · 16:00Hibernian–Falkirk
Scottish Premiership
lör 20/3 · 16:00ST Johnstone–Hibernian
Scottish Premiership
lör 3/4 · 16:00Rangers–Hibernian
Scottish Premiership
lör 10/4 · 16:00Hibernian–Heart Of Midlothian
Scottish Premiership
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26ST Mirren1–1HibernianScottish Premiership25/10 26Hibernian1–2CelticScottish Premiership
17/10 26Hibernian1–2Falkirk
Scottish Premiership
10/10 26Dundee Utd1–0Hibernian
Scottish Premiership
19/9 26Hibernian1–1Aberdeen
Scottish Premiership
15/9 26Hibernian0–1Kilmarnock
Scottish Premiership
12/9 26Ross County0–3Hibernian
Ligacupen
6/9 26ST Johnstone2–1Hibernian
Scottish Premiership
3/9 26Hibernian1–3Heart Of Midlothian
Scottish Premiership
30/8 26Dundee1–2Hibernian
Scottish Premiership
27/8 26Hibernian2–3Gent
Conference League
20/8 26Gent0–0Hibernian
Conference League
16/8 26Hibernian1–0Partick
Ligacupen
13/8 26Shkëndija0–0Hibernian
Conference League
9/8 26Rangers1–2Hibernian
Scottish Premiership
6/8 26Hibernian2–1Shkëndija
Conference League
2/8 26Hibernian1–2Motherwell
Scottish Premiership
30/7 26Hibernian4–1Malisheva
Conference League
23/7 26Malisheva2–0Hibernian
Conference League

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Hibernian: tabellplacering – Scottish Premiership

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
9Aberdeen113-2-612:1411FFVFO
10Motherwell112-3-613:209OFFFF
11Hibernian112-2-711:178OFFFO
12Kilmarnock112-2-711:268FFVFO

Hibernian: säsongsstatistik (Scottish Premiership)

Gjorda mål per match1,0
Insläppta mål per match1,6
Hemma: gjorda / insläppta0,8 / 1,8
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 1,3
Hållna nollor0
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort13
Gula kort per match1,3
Röda kort2

Mest använda formationer

4-2-3-1 (5×) · 3-4-3 (1×) · 3-1-4-2 (1×)

Hibernian: spelarstatistik (Scottish Premiership)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
K. MegwaFÖ31130011007,33
J. KerrFÖ109000073007,17
C. WrightMF74102065007,10
F. PasslackMF108240231107,03
J. CampbellMF1571011007,00
G. HanleyFÖ64210110106,98
M. BoyleAN850430116106,95
O. EldingAN74342074106,87
A. MayorMF86301062106,83
W. O'HoraFÖ21800000006,80
J. NewellMF3970100006,71
J. MulliganMF1088501116106,65
Rudi Allan MolotnikovMF1300000006,60
J. ObitaFÖ42990000006,58
J. McGrathMF64000083006,48
R. MatondoMF3880030006,47
M. ChaiwaMF106550161206,45
A. ŠutoAN103090051106,42
N. LoweAN84361194006,41
A. AbdulaiMF3910020006,30
M. IvezićFÖ32700010106,23
T. KlidjeAN83450072106,22
J. DevaneyMF52610010016,22
J. IredaleFÖ42910010105,20
N. CaddenMF3410000005,05

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Hibernian: trupp

Målvakter

1R. SallingerNationalitetÖsterrikeÅlder30 årLängd196 cmVikt85 kg
13J. SmithNationalitetEnglandÅlder31 årLängd183 cm
35F. OwensNationalitetSkottlandÅlder20 år

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Hibernian: övergångar

Nyförvärv

  • R. MatondoBrann · kontraktslös6/10 26
  • Alex WilliamsWest Brom · lån2/9 26
  • M. IvezićHolstein Kiel · övergång1/9 26
  • J. DevaneyManchester United · lån22/8 26
  • A. MayorMillwall · övergång13/7 26
  • N. LoweStoke City · lån13/7 26
  • A. AbdulaiLeyton Orient · övergång3/7 26
  • C. WrightPlymouth · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • J. MacIntyreArbroath · lån10/9 26
  • J. CampbellST Johnstone · lån2/9 26
  • W. O'HoraLeicester · övergång31/8 26
  • A. MannehKolding IF · kontraktslös24/8 26
  • Joseph McGrathAlloa Athletic · lån31/7 26
  • C. CaddenAberdeen · övergång30/7 26
  • M. JohnsonShelbourne · lån21/7 26
  • É. YouanWisla Krakow · kontraktslös9/7 26

Hibernian: fakta

LandSkottland
Grundad1875
ArenaEaster Road Stadium
Kapacitet20 421
Underlagnaturgräs
Tabellplacering11:e · 8 poäng

Hibernian: vanliga frågor

Vilken arena spelar Hibernian på?

Hibernian spelar sina hemmamatcher på Easter Road Stadium (Edinburgh), som tar 20 421 åskådare.

Var ligger Hibernian i tabellen?

Hibernian ligger på 11:e plats i Scottish Premiership med 8 poäng på 11 matcher (2 segrar, 2 oavgjorda, 7 förluster).

När spelar Hibernian nästa gång?

Nästa match: Heart Of Midlothian – Hibernian, sön 1/11 · 16:00 (Ligacupen).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Hibernian?

Senaste ligamatch: ST Mirren 1–1 Hibernian (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i Hibernian?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är M. Boyle med 3 mål.

Hibernian: spelschema, tabell och speltips

Hibernian (Skottland) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Scottish Premiership, Conference League, Ligacupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Scottish Premiership finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.