Fotboll
Hem › Lag › Alverca
Alverca

Alverca – lagets statistik och form

Portugal · Complexo Desportivo FC Alverca

Alverca: turneringar 2026/27

Alverca: kommande matcher

mån 2/11 · 21:15BenficaTipsAlvercaPrimeira Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 19:00Alverca–Casa Pia
Primeira Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 28/11 · 19:00Académico Viseu–Alverca
Primeira Liga
sön 6/12 · 17:00Alverca–Moreirense
Primeira Liga
sön 13/12 · 17:00Vitória SC–Alverca
Primeira Liga

Alverca: senaste resultat

Form i liganFVVVF
24/10 26Alverca0–1AroucaPrimeira Liga
18/10 26Tondela2–0Alverca
Taça de Portugal
12/10 26Famalicão1–4Alverca
Primeira Liga
19/9 26Alverca1–0Rio Ave
Primeira Liga
12/9 26Nacional1–3Alverca
Primeira Liga
5/9 26Alverca1–2SC Braga
Primeira Liga
29/8 26Alverca1–1Santa Clara
Primeira Liga
22/8 26Sporting CP3–1Alverca
Primeira Liga

Alverca: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

mån 2/11 · 21:15BenficaTipsAlverca
Primeira Liga
lör 7/11 · 19:00Alverca–Casa Pia
Primeira Liga
lör 28/11 · 19:00Académico Viseu–Alverca
Primeira Liga
sön 6/12 · 17:00Alverca–Moreirense
Primeira Liga
sön 13/12 · 17:00Vitória SC–Alverca
Primeira Liga
sön 20/12 · 17:00Alverca–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 27/12 · 17:00Estoril–Alverca
Primeira Liga
sön 10/1 · 17:00Alverca–Marítimo
Primeira Liga
sön 17/1 · 17:00Alverca–FC Porto
Primeira Liga
sön 24/1 · 17:00Estrela–Alverca
Primeira Liga
sön 31/1 · 17:00Alverca–Sporting CP
Primeira Liga
sön 7/2 · 17:00Santa Clara–Alverca
Primeira Liga
sön 14/2 · 17:00SC Braga–Alverca
Primeira Liga
sön 21/2 · 17:00Alverca–Nacional
Primeira Liga
sön 28/2 · 17:00Rio Ave–Alverca
Primeira Liga
sön 7/3 · 17:00Alverca–Famalicão
Primeira Liga
sön 14/3 · 17:00Arouca–Alverca
Primeira Liga
sön 21/3 · 17:00Alverca–Benfica
Primeira Liga
sön 4/4 · 17:00Casa Pia–Alverca
Primeira Liga
sön 11/4 · 17:00Alverca–Académico Viseu
Primeira Liga
sön 18/4 · 17:00Moreirense–Alverca
Primeira Liga
sön 25/4 · 17:00Alverca–Vitória SC
Primeira Liga
sön 2/5 · 17:00GIL Vicente–Alverca
Primeira Liga
sön 9/5 · 17:00Alverca–Estoril
Primeira Liga
sön 16/5 · 17:00Marítimo–Alverca
Primeira Liga
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Alverca0–1AroucaPrimeira Liga
18/10 26Tondela2–0Alverca
Taça de Portugal
12/10 26Famalicão1–4Alverca
Primeira Liga
19/9 26Alverca1–0Rio Ave
Primeira Liga
12/9 26Nacional1–3Alverca
Primeira Liga
5/9 26Alverca1–2SC Braga
Primeira Liga
29/8 26Alverca1–1Santa Clara
Primeira Liga
22/8 26Sporting CP3–1Alverca
Primeira Liga
15/8 26Alverca2–2Estrela
Primeira Liga
9/8 26FC Porto2–0Alverca
Primeira Liga

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Alverca: tabellplacering – Primeira Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
6Académico Viseu95-2-213:1117VVVVV
7GIL Vicente94-2-38:714FVVOF
8Alverca93-2-413:1311FVVVF
9SC Braga93-2-49:1111FFFOV
10Moreirense93-2-411:1611VFOVF

Alverca: säsongsstatistik (Primeira Liga)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match1,4
Hemma: gjorda / insläppta1,0 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta2,0 / 1,8
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort20
Gula kort per match2,2
Röda kort3

Mest använda formationer

3-4-3 (6×) · 3-4-2-1 (3×)

Alverca: spelarstatistik (Primeira Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
ChiquinhoAN755722145117,38
FigueiredoAN970320125207,09
Matheus FrançaAN4850042006,82
I. JamesMF97740221006,78
D. CamaraAN53053096106,70
D. GuiMF85710082306,70
M. Essimi AtebaAN4640010106,62
RayanMF84600140006,62
M. JemideFÖ1100000006,60
Francisco ChissumbaFÖ84591031106,57
Y. BojangFÖ86030021306,57
S. BaseyaFÖ86360021016,56
Zé RafaelMF3510000006,54
Z. KassaryMF3500021006,48
B. MeupiyouFÖ21730000006,44
ZoubdiMF53060041106,43
Ian LuccasMF75011092106,36
Diogo Filipe Spencer MarquesFÖ54290321306,07
Vivaldo SemedoAN83823074106,02
Sergi GómezFÖ64580010005,67
André VidigalAN62921041115,51
S. MerhegAN4940000005,22
Vasco MoreiraMF3560100003,96
C. NuozziAN2240010003,35
Toni TamaritAN1900000003,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Alverca: trupp

Målvakter

1Mateus OliveiraÅlder24 år
23André PauloNationalitetPortugalÅlder29 årLängd188 cmVikt76 kg
31Matheus MendesNationalitetBrasilienÅlder27 årLängd190 cmVikt89 kg
91JhonatanNationalitetBrasilienÅlder35 årLängd190 cmVikt82 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Alverca: övergångar

Nyförvärv

  • Matheus FrançaCrystal Palace · lån3/9 26
  • D. CamaraGirona · övergång31/8 26
  • G. da Silva SinfronioAthletic Club · övergång24/8 26
  • Zé RafaelSantos · kontraktslös23/8 26
  • André VidigalWycombe · kontraktslös20/8 26
  • M. JemideCrystal Palace · övergång19/8 26
  • SararáSanta Clara · övergång1/8 26
  • JhonatanAthletic Club · övergång22/7 26

Lämnat klubben

  • S. DiarraUnião Santarém · lån10/9 26
  • M. Essimi AtebaRodez · övergång1/9 26
  • A. SoumareUnião Santarém · övergång31/8 26
  • F. MoraisImisli FK · övergång27/8 26
  • M. NdiayeLe Havre · övergång25/8 26
  • J. MendesChaves · övergång18/8 26
  • Léo ChúAvai · lån3/8 26
  • SararáTondela · kontraktslös2/8 26

Alverca: fakta

LandPortugal
ArenaComplexo Desportivo FC Alverca
Kapacitet7 705
Underlagnaturgräs
TurneringPrimeira Liga
Tabellplacering8:e · 11 poäng

Alverca: vanliga frågor

Vilken arena spelar Alverca på?

Alverca spelar sina hemmamatcher på Complexo Desportivo FC Alverca (Alverca do Ribatejo), som tar 7 705 åskådare.

Var ligger Alverca i tabellen?

Alverca ligger på 8:e plats i Primeira Liga med 11 poäng på 9 matcher (3 segrar, 2 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Alverca nästa gång?

Nästa match: Benfica – Alverca, mån 2/11 · 21:15 (Primeira Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Alverca?

Senaste ligamatch: Alverca 0–1 Arouca (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Alverca?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är D. Camara med 3 mål.

Alverca: spelschema, tabell och speltips

Alverca (Portugal) spelar i följande turneringar den här säsongen: Primeira Liga, Taça de Portugal. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Primeira Liga finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.