Fotboll
Hem › Lag › Casa Pia
Casa Pia

Casa Pia – lagets statistik och form

Portugal · grundad 1920 · Estádio Nacional

Casa Pia: turneringar 2026/27

Primeira Liga16:e plats, 7 poängNästa: Sporting CP · fre 30/10 · 21:15
Taça de PortugalsextondelsfinalNästa: Atlético CP · lör 21/11 · 16:00

Casa Pia: kommande matcher

fre 30/10 · 21:15Casa PiaTipsSporting CPPrimeira Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 19:00Alverca–Casa Pia
Primeira Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Atlético CP–Casa Pia
Taça de Portugal
mån 30/11 · 21:15Casa Pia–SC Braga
Primeira Liga
sön 6/12 · 17:00Rio Ave–Casa Pia
Primeira Liga

Casa Pia: senaste resultat

Form i liganVFVFO
24/10 26Estrela0–2Casa PiaPrimeira Liga
18/10 26Alpendorada0–1Casa Pia
Taça de Portugal
10/10 26Casa Pia0–1Santa Clara
Primeira Liga
20/9 26Estoril1–2Casa Pia
Primeira Liga
12/9 26Casa Pia1–4FC Porto
Primeira Liga
6/9 26Vitória SC0–0Casa Pia
Primeira Liga
30/8 26Casa Pia0–1Moreirense
Primeira Liga
24/8 26GIL Vicente2–0Casa Pia
Primeira Liga

Casa Pia: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

fre 30/10 · 21:15Casa PiaTipsSporting CP
Primeira Liga
lör 7/11 · 19:00Alverca–Casa Pia
Primeira Liga
lör 21/11 · 16:00Atlético CP–Casa Pia
Taça de Portugal
mån 30/11 · 21:15Casa Pia–SC Braga
Primeira Liga
sön 6/12 · 17:00Rio Ave–Casa Pia
Primeira Liga
sön 13/12 · 17:00Casa Pia–Nacional
Primeira Liga
sön 20/12 · 17:00Arouca–Casa Pia
Primeira Liga
sön 27/12 · 17:00Casa Pia–Famalicão
Primeira Liga
sön 10/1 · 17:00Académico Viseu–Casa Pia
Primeira Liga
sön 17/1 · 17:00Casa Pia–Marítimo
Primeira Liga
sön 24/1 · 17:00Benfica–Casa Pia
Primeira Liga
sön 31/1 · 17:00Casa Pia–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 7/2 · 17:00Moreirense–Casa Pia
Primeira Liga
sön 14/2 · 17:00Casa Pia–Vitória SC
Primeira Liga
sön 21/2 · 17:00FC Porto–Casa Pia
Primeira Liga
sön 28/2 · 17:00Casa Pia–Estoril
Primeira Liga
sön 7/3 · 17:00Santa Clara–Casa Pia
Primeira Liga
sön 14/3 · 17:00Casa Pia–Estrela
Primeira Liga
sön 21/3 · 17:00Sporting CP–Casa Pia
Primeira Liga
sön 4/4 · 17:00Casa Pia–Alverca
Primeira Liga
sön 11/4 · 17:00SC Braga–Casa Pia
Primeira Liga
sön 18/4 · 17:00Casa Pia–Rio Ave
Primeira Liga
sön 25/4 · 17:00Nacional–Casa Pia
Primeira Liga
sön 2/5 · 17:00Casa Pia–Arouca
Primeira Liga
sön 9/5 · 17:00Famalicão–Casa Pia
Primeira Liga
sön 16/5 · 17:00Casa Pia–Académico Viseu
Primeira Liga
Spelade matcher den här säsongen
24/10 26Estrela0–2Casa PiaPrimeira Liga
18/10 26Alpendorada0–1Casa Pia
Taça de Portugal
10/10 26Casa Pia0–1Santa Clara
Primeira Liga
20/9 26Estoril1–2Casa Pia
Primeira Liga
12/9 26Casa Pia1–4FC Porto
Primeira Liga
6/9 26Vitória SC0–0Casa Pia
Primeira Liga
30/8 26Casa Pia0–1Moreirense
Primeira Liga
24/8 26GIL Vicente2–0Casa Pia
Primeira Liga
17/8 26Casa Pia0–7Benfica
Primeira Liga
8/8 26Marítimo1–0Casa Pia
Primeira Liga

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Casa Pia: tabellplacering – Primeira Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
14Marítimo92-2-59:198FFOFF
15Nacional92-1-610:187VFFFF
16Casa Pia92-1-65:177VFVFO
17Rio Ave92-1-68:217FVFOF
18Estoril90-2-75:152FFFFO

Casa Pia: säsongsstatistik (Primeira Liga)

Gjorda mål per match0,6
Insläppta mål per match1,9
Hemma: gjorda / insläppta0,3 / 3,3
Borta: gjorda / insläppta0,8 / 0,8
Hållna nollor2
Matcher utan gjort mål6

Kort

Gula kort20
Gula kort per match2,2
Röda kort2

Mest använda formationer

4-2-3-1 (6×) · 4-3-3 (2×) · 4-1-4-1 (1×)

Casa Pia: spelarstatistik (Primeira Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
João Pedro Seno Luís RêgoMF65111083007,37
SilviMF95601063007,17
J. LivolantAN1300011007,02
B. PauwelsAN63251032006,87
David SousaFÖ97720072316,82
KalyFÖ74550000206,77
Pedro RosasFÖ95730030206,75
M. El BoukammiriAN53110161006,72
L. OforiMF97921162006,69
K. PrietoAN51960010006,69
RochinhaAN42890072006,60
S. PérezMF63200121206,58
GeraldesFÖ98100010206,51
ClaudioAN1210021006,50
Gabi PereiraMF51870021106,50
CassianoAN41350022006,49
Abdu DafeMF3690020006,43
Henrique AraújoAN947511133106,36
João Trevisol1450000106,29
K. OsundinaAN2970000006,25
Abdu ContéFÖ32330010006,23
A. ZouinAN2130000006,20
João GoulartFÖ63870000005,66
A. JattaAN62920010205,57
JPMF31260010105,08
E. MaurinAN3570011004,83
Felipe SilvaFÖ1360000003,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Casa Pia: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Casa Pia: övergångar

Nyförvärv

  • M. El BoukammiriLommel United · övergång3/9 26
  • Felipe SilvaFC Porto B · lån3/9 26
  • E. MaurinGrenoble · övergång28/8 26
  • B. PauwelsLeganés · lån27/8 26
  • João Pedro Seno Luís RêgoBenfica · lån21/8 26
  • A. ZouinParma · lån20/8 26
  • JPVasco DA Gama · övergång18/8 26
  • A. JattaNotts County · övergång28/7 26

Lämnat klubben

  • K. OsundinaMuğlaspor · lån3/9 26
  • ClaudioPenafiel · lån2/9 26
  • Raúl BlancoRacing Ferrol · kontraktslös31/8 26
  • K. NsonaRodez · övergång31/8 26
  • I. MohamedPortsmouth · övergång26/8 26
  • Ricardo BatistaLusitano Évora 1911 · lån16/8 26
  • Max SvenssonPenafiel · övergång31/7 26
  • M. NevesNeves Miguel · kontraktslös30/7 26

Casa Pia: fakta

LandPortugal
Grundad1920
ArenaEstádio Nacional
Kapacitet38 000
Underlagnaturgräs
TurneringPrimeira Liga
Tabellplacering16:e · 7 poäng

Casa Pia: vanliga frågor

Vilken arena spelar Casa Pia på?

Casa Pia spelar sina hemmamatcher på Estádio Nacional (Jamor, Oeiras), som tar 38 000 åskådare.

Var ligger Casa Pia i tabellen?

Casa Pia ligger på 16:e plats i Primeira Liga med 7 poäng på 9 matcher (2 segrar, 1 oavgjord, 6 förluster).

När spelar Casa Pia nästa gång?

Nästa match: Casa Pia – Sporting CP, fre 30/10 · 21:15 (Primeira Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Casa Pia?

Senaste ligamatch: Estrela 0–2 Casa Pia (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Casa Pia?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är L. Ofori med 1 mål.

Casa Pia: spelschema, tabell och speltips

Casa Pia (Portugal) spelar i följande turneringar den här säsongen: Primeira Liga, Taça de Portugal. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Primeira Liga finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.