Fotboll
Hem › Lag › Moreirense
Moreirense

Moreirense – lagets statistik och form

Portugal · Parque Desportivo Comendador Joaquim de Almeida Freitas

Moreirense: turneringar 2026/27

Moreirense: kommande matcher

lör 31/10 · 16:30MoreirenseTipsEstrelaPrimeira Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 21:30Sporting CP–Moreirense
Primeira Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 28/11 · 16:30Moreirense–Santa Clara
Primeira Liga
sön 6/12 · 17:00Alverca–Moreirense
Primeira Liga
sön 13/12 · 17:00Moreirense–Famalicão
Primeira Liga

Moreirense: senaste resultat

Form i liganVFOVF
25/10 26Estoril1–3MoreirensePrimeira Liga
17/10 26AVS1–0Moreirense
Taça de Portugal
9/10 26Moreirense0–1GIL Vicente
Primeira Liga
20/9 26Vitória SC1–1Moreirense
Primeira Liga
14/9 26Moreirense3–1Marítimo
Primeira Liga
9/9 26Moreirense0–4Benfica
Primeira Liga
4/9 26FC Porto2–1Moreirense
Primeira Liga
30/8 26Casa Pia0–1Moreirense
Primeira Liga

Moreirense: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 16:30MoreirenseTipsEstrela
Primeira Liga
lör 7/11 · 21:30Sporting CP–Moreirense
Primeira Liga
lör 28/11 · 16:30Moreirense–Santa Clara
Primeira Liga
sön 6/12 · 17:00Alverca–Moreirense
Primeira Liga
sön 13/12 · 17:00Moreirense–Famalicão
Primeira Liga
sön 20/12 · 17:00Nacional–Moreirense
Primeira Liga
sön 27/12 · 17:00Moreirense–Académico Viseu
Primeira Liga
sön 10/1 · 17:00Rio Ave–Moreirense
Primeira Liga
sön 17/1 · 17:00SC Braga–Moreirense
Primeira Liga
sön 24/1 · 17:00Moreirense–Arouca
Primeira Liga
sön 31/1 · 17:00Benfica–Moreirense
Primeira Liga
sön 7/2 · 17:00Moreirense–Casa Pia
Primeira Liga
sön 14/2 · 17:00Moreirense–FC Porto
Primeira Liga
sön 21/2 · 17:00Marítimo–Moreirense
Primeira Liga
sön 28/2 · 17:00Moreirense–Vitória SC
Primeira Liga
sön 7/3 · 17:00GIL Vicente–Moreirense
Primeira Liga
sön 14/3 · 17:00Moreirense–Estoril
Primeira Liga
sön 21/3 · 17:00Estrela–Moreirense
Primeira Liga
sön 4/4 · 17:00Moreirense–Sporting CP
Primeira Liga
sön 11/4 · 17:00Santa Clara–Moreirense
Primeira Liga
sön 18/4 · 17:00Moreirense–Alverca
Primeira Liga
sön 25/4 · 17:00Famalicão–Moreirense
Primeira Liga
sön 2/5 · 17:00Moreirense–Nacional
Primeira Liga
sön 9/5 · 17:00Académico Viseu–Moreirense
Primeira Liga
sön 16/5 · 17:00Moreirense–Rio Ave
Primeira Liga
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Estoril1–3MoreirensePrimeira Liga
17/10 26AVS1–0Moreirense
Taça de Portugal
9/10 26Moreirense0–1GIL Vicente
Primeira Liga
20/9 26Vitória SC1–1Moreirense
Primeira Liga
14/9 26Moreirense3–1Marítimo
Primeira Liga
9/9 26Moreirense0–4Benfica
Primeira Liga
4/9 26FC Porto2–1Moreirense
Primeira Liga
30/8 26Casa Pia0–1Moreirense
Primeira Liga
16/8 26Arouca4–0Moreirense
Primeira Liga
9/8 26Moreirense2–2SC Braga
Primeira Liga

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Moreirense: tabellplacering – Primeira Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
8Alverca93-2-413:1311FVVVF
9SC Braga93-2-49:1111FFFOV
10Moreirense93-2-411:1611VFOVF
11Famalicão92-4-314:1110VFVOO
12Estrela92-4-314:1710FFFOV

Moreirense: säsongsstatistik (Primeira Liga)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match1,8
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 2,0
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 1,6
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort22
Gula kort per match2,4
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (6×) · 4-3-3 (1×) · 3-4-3 (1×)

Moreirense: spelarstatistik (Primeira Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Tiago AndradeAN74002183007,50
João VelosoMF52491142106,94
N. JohnMF96562073206,92
L. VonićAN42911144006,75
Kiko BondosoAN83560100106,75
Guilherme LiberatoMF75700022116,74
Gilberto BatistaFÖ98100010406,69
Dinis PintoFÖ86501093106,66
MaracásFÖ76100010206,64
KikoFÖ97971051206,63
M. StjepanovićMF72690010106,63
Kevyn MonteiroFÖ62170010106,55
Manuel Ascenção Bebiano MendonçaMF75192063106,53
Chipyoka SongaAN2360020006,50
Leandro Henrique Sousa SantosFÖ52130000106,48
MaranhãoAN61070031006,47
Rodri AlonsoMF93770000106,41
LandersonAN94350020106,39
Michael DacostaAN180000006,30
Álvaro MartínezFÖ1100000006,20
A. Duville-ParsemainAN64341164106,15
Afonso VieiraAN21040000006,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Moreirense: trupp

Målvakter

1AranhaNationalitetBrasilienÅlder21 årLängd190 cm
12Francisco SampaioÅlder18 år
13André FerreiraNationalitetPortugalÅlder30 årLängd193 cmVikt79 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Moreirense: övergångar

Nyförvärv

  • Chipyoka SongaHapoel Petah Tikva · övergång3/9 26
  • L. VonićFC Porto B · lån31/8 26
  • Tiago AndradeFC Porto · kontraktslös25/8 26
  • Manuel Ascenção Bebiano MendonçaSporting CP · övergång20/8 26
  • João VelosoBenfica · lån12/7 26
  • JoséCruzeiro · övergång1/7 26
  • Kevyn MonteiroRB Bragantino · övergång30/6 26
  • Michael DacostaBournemouth · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • AlanVitória SC · kontraktslös3/9 26
  • Joel JorqueraReal Murcia · övergång17/7 26
  • FabianoVitoria · lån4/7 26
  • Caio SeccoLeixoes · kontraktslös30/6 26
  • Cedric TeguiaAD Ceuta FC · kontraktslös30/6 26
  • M. RebeloAcademica · övergång30/6 26
  • MichelPalmeiras · åter från lån29/6 26
  • AlanAlanzinho · kontraktslös29/6 26

Moreirense: fakta

LandPortugal
ArenaParque Desportivo Comendador Joaquim de Almeida Freitas
Kapacitet13 000
Underlagnaturgräs
TurneringPrimeira Liga
Tabellplacering10:e · 11 poäng

Moreirense: vanliga frågor

Vilken arena spelar Moreirense på?

Moreirense spelar sina hemmamatcher på Parque Desportivo Comendador Joaquim de Almeida Freitas (Moreira de Cónegos), som tar 13 000 åskådare.

Var ligger Moreirense i tabellen?

Moreirense ligger på 10:e plats i Primeira Liga med 11 poäng på 9 matcher (3 segrar, 2 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar Moreirense nästa gång?

Nästa match: Moreirense – Estrela, lör 31/10 · 16:30 (Primeira Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Moreirense?

Senaste ligamatch: Estoril 1–3 Moreirense (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Moreirense?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Tiago Andrade med 2 mål.

Moreirense: spelschema, tabell och speltips

Moreirense (Portugal) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Primeira Liga, Taça de Portugal), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Primeira Liga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.