Fotboll
Hem › Lag › FC Porto
FC Porto

FC Porto – lagets statistik och form

Portugal · grundad 1893 · Estádio Do Dragão

FC Porto: turneringar 2026/27

Primeira Liga1:a plats, 27 poängNästa: Estoril · lör 31/10 · 21:30Champions League34:e plats, 0 poängNästa: Napoli · ons 4/11 · 21:00
Super Cupfinal
Taça da Ligakvartsfinal
Taça de PortugalsextondelsfinalNästa: Paredes · lör 21/11 · 16:00

FC Porto: kommande matcher

lör 31/10 · 21:30FC PortoTipsEstorilPrimeira Liga · Inbördes möten (H2H)ons 4/11 · 21:00FC PortoTipsNapoliChampions League
sön 8/11 · 19:00Vitória SC–FC Porto
Primeira Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00FC Porto–Paredes
Taça de Portugal
tis 24/11 · 21:00Feyenoord–FC Porto
Champions League

FC Porto: senaste resultat

Form i liganVVVVV
28/10 26FC Porto1–0Académico Viseu
Taça da Liga24/10 26GIL Vicente0–1FC PortoPrimeira Liga20/10 26FC Porto0–1PSV EindhovenChampions League
14/10 26Real Betis3–2FC Porto
Champions League
10/10 26Marítimo1–2FC Porto
Primeira Liga
20/9 26FC Porto3–1Benfica
Primeira Liga
12/9 26Casa Pia1–4FC Porto
Primeira Liga
8/9 26FC Porto0–2Manchester City
Champions League

FC Porto: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 21:30FC PortoTipsEstoril
Primeira Liga
ons 4/11 · 21:00FC PortoTipsNapoli
Champions League
sön 8/11 · 19:00Vitória SC–FC Porto
Primeira Liga
lör 21/11 · 16:00FC Porto–Paredes
Taça de Portugal
tis 24/11 · 21:00Feyenoord–FC Porto
Champions League
sön 29/11 · 21:30FC Porto–Sporting CP
Primeira Liga
sön 6/12 · 17:00Santa Clara–FC Porto
Primeira Liga
ons 9/12 · 21:00Liverpool–FC Porto
Champions League
sön 13/12 · 17:00FC Porto–Estrela
Primeira Liga
sön 20/12 · 17:00Famalicão–FC Porto
Primeira Liga
sön 27/12 · 17:00FC Porto–Nacional
Primeira Liga
sön 10/1 · 17:00SC Braga–FC Porto
Primeira Liga
sön 17/1 · 17:00Alverca–FC Porto
Primeira Liga
tis 19/1 · 21:00FC Porto–Slavia Praha
Champions League
sön 24/1 · 17:00FC Porto–Rio Ave
Primeira Liga
ons 27/1 · 21:00Lask Linz–FC Porto
Champions League
sön 31/1 · 17:00Arouca–FC Porto
Primeira Liga
sön 7/2 · 17:00FC Porto–Académico Viseu
Primeira Liga
sön 14/2 · 17:00Moreirense–FC Porto
Primeira Liga
sön 21/2 · 17:00FC Porto–Casa Pia
Primeira Liga
sön 28/2 · 17:00Benfica–FC Porto
Primeira Liga
sön 7/3 · 17:00FC Porto–Marítimo
Primeira Liga
sön 14/3 · 17:00FC Porto–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 21/3 · 17:00Estoril–FC Porto
Primeira Liga
sön 4/4 · 17:00FC Porto–Vitória SC
Primeira Liga
sön 11/4 · 17:00Sporting CP–FC Porto
Primeira Liga
sön 18/4 · 17:00FC Porto–Santa Clara
Primeira Liga
sön 25/4 · 17:00Estrela–FC Porto
Primeira Liga
sön 2/5 · 17:00FC Porto–Famalicão
Primeira Liga
sön 9/5 · 17:00Nacional–FC Porto
Primeira Liga
sön 16/5 · 17:00FC Porto–SC Braga
Primeira Liga
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26FC Porto1–0Académico Viseu
Taça da Liga24/10 26GIL Vicente0–1FC PortoPrimeira Liga20/10 26FC Porto0–1PSV EindhovenChampions League
14/10 26Real Betis3–2FC Porto
Champions League
10/10 26Marítimo1–2FC Porto
Primeira Liga
20/9 26FC Porto3–1Benfica
Primeira Liga
12/9 26Casa Pia1–4FC Porto
Primeira Liga
8/9 26FC Porto0–2Manchester City
Champions League
4/9 26FC Porto2–1Moreirense
Primeira Liga
29/8 26Académico Viseu0–3FC Porto
Primeira Liga
23/8 26FC Porto2–0Arouca
Primeira Liga
15/8 26Rio Ave0–2FC Porto
Primeira Liga
9/8 26FC Porto2–0Alverca
Primeira Liga
1/8 26FC Porto1–0Torreense
Super Cup

Uppdaterad: 30 oktober 2026

FC Porto: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (20/10 26).

  • Gabriel Mecinte i truppen
  • D. Prpicinte i truppen
  • V. Sousafrånvaro
  • William Gomesfotledsskada

FC Porto: tabellplacering – Primeira Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1FC Porto99-0-021:427VVVVV
2Benfica97-1-126:822VVFVV
3Sporting CP95-3-121:1118FVOOV

FC Porto: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
32Slavia Praha34:71
33Viking35:91
34FC Porto32:60
35Lille34:100
36Slovan Bratislava31:130

FC Porto: säsongsstatistik (Primeira Liga)

Gjorda mål per match2,3
Insläppta mål per match0,4
Hemma: gjorda / insläppta2,3 / 0,5
Borta: gjorda / insläppta2,4 / 0,4
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål0

Kort

Gula kort9
Gula kort per match1,0
Röda kort0

Mest använda formationer

4-3-3 (9×)

FC Porto: spelarstatistik (Primeira Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Gabri VeigaMF957443167107,57
J. KiwiorFÖ98101132107,55
J. BednarekFÖ97631072007,52
WilliamAN852122148007,42
Z. SanusiFÖ53780000007,26
Borja SainzAN9271401210007,15
Rodrigo MoraMF1150000007,11
O. PietuszewskiAN2211031107,01
P. RosarioMF96890141106,91
Alberto BaioFÖ86310062006,82
Pepê AquinoAN97630492106,74
André SilvaAN961132176006,62
A. VarelaMF51490000106,61
Victor Mow FroholdtMF871920106006,60
D. GülAN3920030006,55
SamuAN3650000006,40
Hwang In-BeomMF83151111206,10
N. PérezFÖ51471011006,04
S. GiménezAN3611033005,15
Martim FernandesFÖ52510010004,62
Francisco MouraFÖ42650022104,45
S. FofanaMF2190000003,35
S. EustáquioMF110011000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

FC Porto: trupp

Målvakter

14Cláudio RamosNationalitetPortugalÅlder34 årLängd183 cmVikt83 kg
24AndorinhaNationalitetPortugalÅlder30 årLängd185 cmVikt80 kg
50J. AfonsoNationalitetPortugalÅlder19 årLängd187 cmVikt67 kg
91Gonçalo RibeiroÅlder20 år
99Diogo CostaNationalitetPortugalÅlder26 årLängd186 cmVikt82 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

FC Porto: övergångar

Nyförvärv

  • C. SmallingAl-Fayha · kontraktslös29/9 26
  • Gabriel MecGremio · övergång1/9 26
  • SouzaTottenham · lån30/8 26
  • S. GiménezAC Milan · lån30/8 26
  • S. FofanaRennes · lån25/8 26
  • Cardoso VarelaDinamo Zagreb · kontraktslös19/7 26
  • Hwang In-BeomFeyenoord · övergång19/7 26
  • André SilvaElche · kontraktslös30/6 26

Lämnat klubben

  • Dennis KonneySpartak Trnava · övergång12/9 26
  • Y. KaramohSampdoria · kontraktslös4/9 26
  • D. GülGalatasaray · övergång31/8 26
  • S. EustáquioSwansea · övergång26/8 26
  • Diogo FernandesAmarante · lån26/8 26
  • Tiago AndradeMoreirense · kontraktslös25/8 26
  • Iván JaimeLas Palmas · lån19/8 26
  • G. SousaKocaelispor · lån18/8 26

FC Porto: fakta

LandPortugal
Grundad1893
ArenaEstádio Do Dragão
Kapacitet50 399
Underlagnaturgräs
TurneringPrimeira Liga
Tabellplacering1:a · 27 poäng

FC Porto: vanliga frågor

Vilken arena spelar FC Porto på?

FC Porto spelar sina hemmamatcher på Estádio Do Dragão (Porto), som tar 50 399 åskådare.

Var ligger FC Porto i tabellen?

FC Porto ligger på 1:a plats i Primeira Liga med 27 poäng på 9 matcher (9 segrar, 0 oavgjorda, 0 förluster).

När spelar FC Porto nästa gång?

Nästa match: FC Porto – Estoril, lör 31/10 · 21:30 (Primeira Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för FC Porto?

Senaste ligamatch: GIL Vicente 0–1 FC Porto (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i FC Porto?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Gabri Veiga med 5 mål.

FC Porto: spelschema, tabell och speltips

FC Porto (Portugal) spelar i följande turneringar den här säsongen: Primeira Liga, Champions League, Super Cup, Taça da Liga, Taça de Portugal. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Primeira Liga finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.