Fotboll
Hem › Lag › Rio Ave
Rio Ave

Rio Ave – lagets statistik och form

Portugal · grundad 1939 · Estádio do Rio Ave Futebol Clube

Rio Ave: turneringar 2026/27

Primeira Liga17:e plats, 7 poängNästa: Académico Viseu · sön 1/11 · 19:00
Taça de PortugalsextondelsfinalNästa: Vianense · lör 21/11 · 16:00

Rio Ave: kommande matcher

sön 1/11 · 19:00Académico ViseuTipsRio AvePrimeira Liga · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 21:30Rio Ave–SC Braga
Primeira Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00Vianense–Rio Ave
Taça de Portugal
lör 28/11 · 16:30Arouca–Rio Ave
Primeira Liga
sön 6/12 · 17:00Rio Ave–Casa Pia
Primeira Liga

Rio Ave: senaste resultat

Form i liganFVFOF
25/10 26Rio Ave0–4FamalicãoPrimeira Liga
17/10 26Louletano0–1Rio Ave
Taça de Portugal
11/10 26Rio Ave3–2Nacional
Primeira Liga
19/9 26Alverca1–0Rio Ave
Primeira Liga
14/9 26Rio Ave3–3Estrela
Primeira Liga
6/9 26Santa Clara4–0Rio Ave
Primeira Liga
28/8 26Rio Ave0–4Sporting CP
Primeira Liga
22/8 26Estoril0–2Rio Ave
Primeira Liga

Rio Ave: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 19:00Académico ViseuTipsRio Ave
Primeira Liga
sön 8/11 · 21:30Rio Ave–SC Braga
Primeira Liga
lör 21/11 · 16:00Vianense–Rio Ave
Taça de Portugal
lör 28/11 · 16:30Arouca–Rio Ave
Primeira Liga
sön 6/12 · 17:00Rio Ave–Casa Pia
Primeira Liga
sön 13/12 · 17:00Marítimo–Rio Ave
Primeira Liga
sön 20/12 · 17:00Rio Ave–Benfica
Primeira Liga
sön 27/12 · 17:00Vitória SC–Rio Ave
Primeira Liga
sön 10/1 · 17:00Rio Ave–Moreirense
Primeira Liga
sön 17/1 · 17:00Rio Ave–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 24/1 · 17:00FC Porto–Rio Ave
Primeira Liga
sön 31/1 · 17:00Rio Ave–Estoril
Primeira Liga
sön 7/2 · 17:00Sporting CP–Rio Ave
Primeira Liga
sön 14/2 · 17:00Rio Ave–Santa Clara
Primeira Liga
sön 21/2 · 17:00Estrela–Rio Ave
Primeira Liga
sön 28/2 · 17:00Rio Ave–Alverca
Primeira Liga
sön 7/3 · 17:00Nacional–Rio Ave
Primeira Liga
sön 14/3 · 17:00Famalicão–Rio Ave
Primeira Liga
sön 21/3 · 17:00Rio Ave–Académico Viseu
Primeira Liga
sön 4/4 · 17:00SC Braga–Rio Ave
Primeira Liga
sön 11/4 · 17:00Rio Ave–Arouca
Primeira Liga
sön 18/4 · 17:00Casa Pia–Rio Ave
Primeira Liga
sön 25/4 · 17:00Rio Ave–Marítimo
Primeira Liga
sön 2/5 · 17:00Benfica–Rio Ave
Primeira Liga
sön 9/5 · 17:00Rio Ave–Vitória SC
Primeira Liga
sön 16/5 · 17:00Moreirense–Rio Ave
Primeira Liga
Spelade matcher den här säsongen
25/10 26Rio Ave0–4FamalicãoPrimeira Liga
17/10 26Louletano0–1Rio Ave
Taça de Portugal
11/10 26Rio Ave3–2Nacional
Primeira Liga
19/9 26Alverca1–0Rio Ave
Primeira Liga
14/9 26Rio Ave3–3Estrela
Primeira Liga
6/9 26Santa Clara4–0Rio Ave
Primeira Liga
28/8 26Rio Ave0–4Sporting CP
Primeira Liga
22/8 26Estoril0–2Rio Ave
Primeira Liga
15/8 26Rio Ave0–2FC Porto
Primeira Liga
9/8 26GIL Vicente1–0Rio Ave
Primeira Liga

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Rio Ave: tabellplacering – Primeira Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
15Nacional92-1-610:187VFFFF
16Casa Pia92-1-65:177VFVFO
17Rio Ave92-1-68:217FVFOF
18Estoril90-2-75:152FFFFO

Rio Ave: säsongsstatistik (Primeira Liga)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match2,3
Hemma: gjorda / insläppta1,2 / 3,0
Borta: gjorda / insläppta0,5 / 1,5
Hållna nollor1
Matcher utan gjort mål6

Kort

Gula kort17
Gula kort per match1,9
Röda kort2

Mest använda formationer

4-2-3-1 (8×) · 4-3-3 (1×)

Rio Ave: spelarstatistik (Primeira Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. BlesaAN978631108107,19
J. BrabecFÖ2970000107,10
N. AbbeyFÖ42580000106,93
F. PetrassoFÖ97331021306,72
Tamble MonteiroAN94421063106,68
Diogo NascimentoMF53600010006,66
R. GalčíkMF93381042106,59
A. NtoiMF86120020116,55
G. LiavasFÖ76150030106,53
M. SelloukiMF62130042006,53
SamuelAN1100000006,50
Diogo BezerraMF971213105006,49
M. PatricioAN62860022106,46
S. ClemmensenAN52581121006,42
D. ŠpikićAN61830020006,42
M. VrousaiAN94000032006,37
J. LombotoFÖ1140000006,30
Pedro AmaralFÖ31720000006,17
João ToméFÖ52690000106,17
T. NikitscherMF75210021205,93
Gustavo ManchaFÖ64590000005,56
S. GarciaFÖ31940010104,73
Ryan GuilhermeMF1260000003,35
CaikeFÖ2250000003,30
A. WenckMF1160000003,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Rio Ave: trupp

Målvakter

1C. MisztaÅlder24 år
22K. ChamorroNationalitetCosta RicaÅlder26 årLängd187 cmVikt86 kg
32Vitor HugoNationalitetBrasilienÅlder24 årLängd195 cmVikt90 kg
98R. RealÅlder17 år
99E. van der GouwNationalitetNederländernaÅlder26 årLängd195 cmVikt76 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Rio Ave: övergångar

Nyförvärv

  • Zé CarlosGIL Vicente · kontraktslös9/9 26
  • S. GarciaAtletico Nacional · övergång3/9 26
  • R. ŠilerPodbrezová · övergång3/9 26
  • Vitor HugoLusitânia Lourosa · övergång3/9 26
  • S. ClemmensenIFK Göteborg · övergång2/9 26
  • M. SelloukiLaval · övergång25/8 26
  • Pedro AmaralEstoril · kontraktslös24/8 26
  • R. GalcikPodbrezová · övergång15/7 26

Lämnat klubben

  • Rafael GenuinoAVS · lån3/9 26
  • Lorent TallaMalisheva · lån18/8 26
  • Jorge KarseHome United · kontraktslös22/7 26
  • Georgios OkkasOlympiakos · kontraktslös20/7 26
  • S. SamushiaFC Andorra · kontraktslös16/7 26
  • Ole PohlmannSpVgg Greuther Fürth · övergång9/7 26
  • Valentim SousaVarzim · kontraktslös9/7 26
  • K. ZoabiTorreense · kontraktslös30/6 26

Rio Ave: fakta

LandPortugal
Grundad1939
ArenaEstádio do Rio Ave Futebol Clube
Kapacitet12 815
Underlagnaturgräs
TurneringPrimeira Liga
Tabellplacering17:e · 7 poäng

Rio Ave: vanliga frågor

Vilken arena spelar Rio Ave på?

Rio Ave spelar sina hemmamatcher på Estádio do Rio Ave Futebol Clube (Vila do Conde), som tar 12 815 åskådare.

Var ligger Rio Ave i tabellen?

Rio Ave ligger på 17:e plats i Primeira Liga med 7 poäng på 9 matcher (2 segrar, 1 oavgjord, 6 förluster).

När spelar Rio Ave nästa gång?

Nästa match: Académico Viseu – Rio Ave, sön 1/11 · 19:00 (Primeira Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Rio Ave?

Senaste ligamatch: Rio Ave 0–4 Famalicão (25/10 26).

Vem är bäste målskytt i Rio Ave?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är J. Blesa med 3 mål.

Rio Ave: spelschema, tabell och speltips

Rio Ave (Portugal) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Primeira Liga, Taça de Portugal), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Primeira Liga finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.