Fotboll
Hem › Lag › GIL Vicente
GIL Vicente

GIL Vicente – lagets statistik och form

Portugal · grundad 1924 · Estádio Cidade de Barcelos

GIL Vicente: turneringar 2026/27

Primeira Liga7:e plats, 14 poängNästa: Vitória SC · mån 2/11 · 21:15
Taça de PortugalsextondelsfinalNästa: Olhanense · lör 21/11 · 16:00
Taça da Ligakvartsfinal

GIL Vicente: kommande matcher

mån 2/11 · 21:15GIL VicenteTipsVitória SCPrimeira Liga · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 16:30Santa Clara–GIL Vicente
Primeira Liga · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 16:00GIL Vicente–Olhanense
Taça de Portugal
sön 29/11 · 19:00GIL Vicente–Estoril
Primeira Liga
sön 6/12 · 17:00Estrela–GIL Vicente
Primeira Liga

GIL Vicente: senaste resultat

Form i liganFVVOF
29/10 26Benfica4–1GIL Vicente
Taça da Liga24/10 26GIL Vicente0–1FC PortoPrimeira Liga19/10 26SC Braga1–2GIL VicentePrimeira Liga
14/10 26União Santarém2–3GIL Vicente
Taça de Portugal
9/10 26Moreirense0–1GIL Vicente
Primeira Liga
19/9 26GIL Vicente1–1Marítimo
Primeira Liga
13/9 26Benfica3–1GIL Vicente
Primeira Liga
6/9 26GIL Vicente0–1Académico Viseu
Primeira Liga

GIL Vicente: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

mån 2/11 · 21:15GIL VicenteTipsVitória SC
Primeira Liga
sön 8/11 · 16:30Santa Clara–GIL Vicente
Primeira Liga
lör 21/11 · 16:00GIL Vicente–Olhanense
Taça de Portugal
sön 29/11 · 19:00GIL Vicente–Estoril
Primeira Liga
sön 6/12 · 17:00Estrela–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 13/12 · 17:00GIL Vicente–Sporting CP
Primeira Liga
sön 20/12 · 17:00Alverca–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 27/12 · 17:00GIL Vicente–Arouca
Primeira Liga
sön 10/1 · 17:00Nacional–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 17/1 · 17:00Rio Ave–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 24/1 · 17:00GIL Vicente–SC Braga
Primeira Liga
sön 31/1 · 17:00Casa Pia–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 7/2 · 17:00GIL Vicente–Famalicão
Primeira Liga
sön 14/2 · 17:00Académico Viseu–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 21/2 · 17:00GIL Vicente–Benfica
Primeira Liga
sön 28/2 · 17:00Marítimo–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 7/3 · 17:00GIL Vicente–Moreirense
Primeira Liga
sön 14/3 · 17:00FC Porto–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 21/3 · 17:00Vitória SC–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 4/4 · 17:00GIL Vicente–Santa Clara
Primeira Liga
sön 11/4 · 17:00Estoril–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 18/4 · 17:00GIL Vicente–Estrela
Primeira Liga
sön 25/4 · 17:00Sporting CP–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 2/5 · 17:00GIL Vicente–Alverca
Primeira Liga
sön 9/5 · 17:00Arouca–GIL Vicente
Primeira Liga
sön 16/5 · 17:00GIL Vicente–Nacional
Primeira Liga
Spelade matcher den här säsongen
29/10 26Benfica4–1GIL Vicente
Taça da Liga24/10 26GIL Vicente0–1FC PortoPrimeira Liga19/10 26SC Braga1–2GIL VicentePrimeira Liga
14/10 26União Santarém2–3GIL Vicente
Taça de Portugal
9/10 26Moreirense0–1GIL Vicente
Primeira Liga
19/9 26GIL Vicente1–1Marítimo
Primeira Liga
13/9 26Benfica3–1GIL Vicente
Primeira Liga
6/9 26GIL Vicente0–1Académico Viseu
Primeira Liga
30/8 26Famalicão0–0GIL Vicente
Primeira Liga
24/8 26GIL Vicente2–0Casa Pia
Primeira Liga
9/8 26GIL Vicente1–0Rio Ave
Primeira Liga

Uppdaterad: 30 oktober 2026

GIL Vicente: tabellplacering – Primeira Liga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
5Arouca95-2-212:717VVOFO
6Académico Viseu95-2-213:1117VVVVV
7GIL Vicente94-2-38:714FVVOF
8Alverca93-2-413:1311FVVVF
9SC Braga93-2-49:1111FFFOV

GIL Vicente: säsongsstatistik (Primeira Liga)

Gjorda mål per match0,9
Insläppta mål per match0,8
Hemma: gjorda / insläppta0,8 / 0,6
Borta: gjorda / insläppta1,0 / 1,0
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort18
Gula kort per match2,0
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (8×) · 5-4-1 (1×)

GIL Vicente: spelarstatistik (Primeira Liga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Diogo Ferreira PriosteMF75300041007,09
Ricardo EsgaioFÖ97830022307,00
WeversonFÖ42230020106,98
Jonathan BuatuFÖ98100020006,96
M. Elimbi GilbertFÖ98020020216,93
WalaceAN31192052006,90
MuriloMF857511103006,88
F. CáseresMF31840000206,87
Zé CarlosMF72770000106,82
Gil Pinto MartinsMF96121294106,80
Joelson FernandesMF83840042006,75
David MoreiraFÖ75530042006,70
T. TouréAN71090043006,69
Santi GarcíaMF75520072106,69
A. LausenMF95740073106,64
Héctor HernándezAN746531136206,53
M. KabaAN72250061206,47
Carlos EduardoAN21060021006,40
GuilhermeMF2330010006,36
José SilvaFÖ3610000005,13
M. FernándezMF2730000004,33
EspigaresFÖ2180000004,23
A. MoreiraAN2670000004,23
Gonçalo Maia PereiraMF110000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

GIL Vicente: trupp

Målvakter

1A. PicornellNationalitetSverigeÅlder22 år
30LucãoNationalitetBrasilienÅlder25 årLängd190 cm
44T. FerreiraNationalitetPortugalÅlder17 år
94SamuelNationalitetBrasilienÅlder32 årLängd188 cmVikt82 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

GIL Vicente: övergångar

Nyförvärv

  • GuilhermeFlamengo · övergång3/9 26
  • SamuelFC Porto · kontraktslös10/8 26
  • José SilvaSporting CP · övergång6/7 26
  • David MoreiraSporting CP · övergång6/7 26
  • WalaceAtletico Paranaense · övergång5/7 26
  • Diogo Ferreira PriosteBenfica · lån2/7 26
  • A. LausenEsbjerg · övergång1/7 26
  • M. FernándezBoston River · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • Zé CarlosRio Ave · kontraktslös9/9 26
  • Carlos EduardoSabah FA · lån8/9 26
  • F. CáseresSantos Laguna · övergång3/9 26
  • G. KonanWolves · kontraktslös2/9 26
  • M. GordićGordic Milos · kontraktslös30/7 26
  • Diogo CostaAmarante · övergång17/7 26
  • J. MutomboTorreense · övergång7/7 26
  • R. BaturinaFC Aarau · övergång5/7 26

GIL Vicente: fakta

LandPortugal
Grundad1924
ArenaEstádio Cidade de Barcelos
Kapacitet12 046
Underlagnaturgräs
TurneringPrimeira Liga
Tabellplacering7:e · 14 poäng

GIL Vicente: vanliga frågor

Vilken arena spelar GIL Vicente på?

GIL Vicente spelar sina hemmamatcher på Estádio Cidade de Barcelos (Barcelos), som tar 12 046 åskådare.

Var ligger GIL Vicente i tabellen?

GIL Vicente ligger på 7:e plats i Primeira Liga med 14 poäng på 9 matcher (4 segrar, 2 oavgjorda, 3 förluster).

När spelar GIL Vicente nästa gång?

Nästa match: GIL Vicente – Vitória SC, mån 2/11 · 21:15 (Primeira Liga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för GIL Vicente?

Senaste ligamatch: GIL Vicente 0–1 FC Porto (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i GIL Vicente?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är Héctor Hernández med 3 mål.

GIL Vicente: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över GIL Vicente (Portugal) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Primeira Liga, Taça de Portugal, Taça da Liga): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Primeira Liga finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.