Fotboll
Hem › Lag › BK Häcken
BK Hacken

BK Häcken – lagets statistik och form

Sverige · grundad 1940 · Bravida Arena

BK Häcken: turneringar 2026

BK Häcken: kommande matcher

sön 1/11 · 16:30BK HäckenTipsIFK GöteborgAllsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 16:30AIK Stockholm–BK Häcken
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 14:00BK Häcken–IF Elfsborg
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 15:00Djurgårdens IF–BK Häcken
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)

BK Häcken: senaste resultat

Form i liganOVVVV
28/10 26IF Brommapojkarna0–0BK HäckenAllsvenskan24/10 26BK Häcken4–0Degerfors IFAllsvenskan18/10 26Malmö FF0–1BK HäckenAllsvenskan
11/10 26BK Häcken3–0Örgryte IS
Allsvenskan
20/9 26Kalmar FF0–5BK Häcken
Allsvenskan
11/9 26BK Häcken1–1Mjällby AIF
Allsvenskan
5/9 26Gais0–0BK Häcken
Allsvenskan
29/8 26BK Häcken1–3Västerås SK FK
Allsvenskan

BK Häcken: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 16:30BK HäckenTipsIFK Göteborg
Allsvenskan
sön 8/11 · 16:30AIK Stockholm–BK Häcken
Allsvenskan
sön 22/11 · 14:00BK Häcken–IF Elfsborg
Allsvenskan
sön 29/11 · 15:00Djurgårdens IF–BK Häcken
Allsvenskan
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26IF Brommapojkarna0–0BK HäckenAllsvenskan24/10 26BK Häcken4–0Degerfors IFAllsvenskan18/10 26Malmö FF0–1BK HäckenAllsvenskan
11/10 26BK Häcken3–0Örgryte IS
Allsvenskan
20/9 26Kalmar FF0–5BK Häcken
Allsvenskan
11/9 26BK Häcken1–1Mjällby AIF
Allsvenskan
5/9 26Gais0–0BK Häcken
Allsvenskan
29/8 26BK Häcken1–3Västerås SK FK
Allsvenskan
25/8 26Utsikten1–2BK Häcken
Svenska cupen
21/8 26Sirius0–3BK Häcken
Allsvenskan
17/8 26BK Häcken1–0Halmstad
Allsvenskan
9/8 26Hammarby FF3–0BK Häcken
Allsvenskan
1/8 26BK Häcken1–1Kalmar FF
Allsvenskan
27/7 26BK Häcken0–0AIK Stockholm
Allsvenskan
19/7 26Halmstad0–2BK Häcken
Allsvenskan
11/7 26Örgryte IS4–3BK Häcken
Allsvenskan
6/7 26BK Häcken2–4Djurgårdens IF
Allsvenskan
31/5 26BK Häcken3–2Hammarby FF
Allsvenskan
25/5 26IF Elfsborg1–1BK Häcken
Allsvenskan
17/5 26Mjällby AIF0–1BK Häcken
Allsvenskan
10/5 26BK Häcken3–2Malmö FF
Allsvenskan
2/5 26Degerfors IF1–1BK Häcken
Allsvenskan
27/4 26BK Häcken2–2Sirius
Allsvenskan
22/4 26Västerås SK FK3–3BK Häcken
Allsvenskan
19/4 26BK Häcken2–1Gais
Allsvenskan
11/4 26IFK Göteborg0–2BK Häcken
Allsvenskan
6/4 26BK Häcken2–2IF Brommapojkarna
Allsvenskan

Uppdaterad: 29 oktober 2026

BK Häcken: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (28/10 26).

  • B. Engdahlfrånvaro
  • F. Ohmanaxelskada

BK Häcken: tabellplacering – Allsvenskan

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
2Hammarby FF2616-4-654:2152VVVFV
3Djurgårdens IF2615-4-753:2449OOVVF
4BK Häcken2612-10-447:3046OVVVV
5IF Elfsborg2611-10-539:2643OOOVV
6Västerås SK FK2612-5-939:3841VFVFV

BK Häcken: säsongsstatistik (Allsvenskan)

Gjorda mål per match1,8
Insläppta mål per match1,2
Hemma: gjorda / insläppta1,9 / 1,4
Borta: gjorda / insläppta1,7 / 0,9
Hållna nollor12
Matcher utan gjort mål4

Kort

Gula kort50
Gula kort per match1,9
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (20×) · 4-4-2 (4×) · 4-1-4-1 (1×)

BK Häcken: spelarstatistik (Allsvenskan)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
A. DoumbiaMF23198023239707,33
S. AndersenMF978330146407,28
Julius LindbergMF241955986030307,20
D. SegerMF1589101128207,20
M. RygaardMF251768462912507,08
A. LayouniMF970414146207,08
F. HelanderFÖ2520831193407,06
H. HilveniusFÖ1917101031107,06
A. SvanbäckAN251940783421207,04
G. LindgrenAN2620311314830407,01
B. WembangomoFÖ2620851361306,90
O. SamuelssonFÖ137050121106,90
Philip PawlowskiMF180000006,90
A. LundkvistFÖ23186003130406,86
C. WawaAN4861032106,76
J. HammarFÖ62810021006,75
S. NgaboMF102350021006,71
P. DahboMF91830040106,68
W. UhrströmMF71350041006,61
M. AggerAN61120000006,59
Bamir SadikuAN8641011006,55
J. AgbonifoAN82391142306,50
Filip OhmanFÖ1810000006,50
D. Al-SaedAN1140000006,30
H. IbrahimMF82850020105,91
S. HestnesMF105570021005,48
L. VäisänenFÖ63270010015,12
M. HaalandMF6870010004,92

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

BK Häcken: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

BK Häcken: övergångar

Nyförvärv

  • M. AggerPogon Szczecin · lån30/8 26
  • M. HaalandBrann · lån13/8 26
  • H. IbrahimSharjah FC · lån16/7 26
  • Bamir SadikuHacken U19 · övergång4/7 26
  • S. HestnesKFUM Oslo · kontraktslös30/6 26
  • S. HrstićSCR Altach · åter från lån29/6 26
  • N. ZečevićŽelezničar Pančevo · åter från lån29/6 26
  • M. LodeBrisbane Roar · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • S. NgaboLyngby · lån1/9 26
  • E. MahariAFC Eskilstuna · lån26/8 26
  • J. HammarÖrgryte IS · övergång12/8 26
  • P. DahboVitesse · lån12/8 26
  • D. Al-SaedHam-Kam · lån20/7 26
  • S. HrstićSCR Altach · övergång16/7 26
  • M. LodeSarpsborg 08 FF · kontraktslös14/7 26
  • N. ZečevićRadnicki NIS · lån13/7 26

BK Häcken: fakta

LandSverige
Grundad1940
ArenaBravida Arena
Kapacitet7 000
Underlagkonstgräs
TurneringAllsvenskan
Tabellplacering4:e · 46 poäng

BK Häcken: vanliga frågor

Vilken arena spelar BK Häcken på?

BK Häcken spelar sina hemmamatcher på Bravida Arena (Göteborg), som tar 7 000 åskådare.

Var ligger BK Häcken i tabellen?

BK Häcken ligger på 4:e plats i Allsvenskan med 46 poäng på 26 matcher (12 segrar, 10 oavgjorda, 4 förluster).

När spelar BK Häcken nästa gång?

Nästa match: BK Häcken – IFK Göteborg, sön 1/11 · 16:30 (Allsvenskan).

Hur slutade den senaste ligamatchen för BK Häcken?

Senaste ligamatch: IF Brommapojkarna 0–0 BK Häcken (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i BK Häcken?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är G. Lindgren med 13 mål.

BK Häcken: spelschema, tabell och speltips

BK Häcken (Sverige) i korthet: matcher och resultat i alla turneringar (Allsvenskan, Svenska cupen), tabell, statistik, trupp och målskyttar. Tips och odds för matcherna i Allsvenskan finns på turneringens sida, övriga speltips i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.