Fotboll
Hem › Lag › IFK Göteborg
IFK Goteborg

IFK Göteborg – lagets statistik och form

Sverige · grundad 1904 · Gamla Ullevi

IFK Göteborg: turneringar 2026

IFK Göteborg: kommande matcher

sön 1/11 · 16:30BK HäckenTipsIFK GöteborgAllsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 14:00IFK Göteborg–Malmö FF
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
mån 23/11 · 19:00Hammarby FF–IFK Göteborg
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 15:00IFK Göteborg–Sirius
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)

IFK Göteborg: senaste resultat

Form i liganOOOVV
28/10 26IFK Göteborg1–1Djurgårdens IFAllsvenskan25/10 26Gais1–1IFK GöteborgAllsvenskan17/10 26AIK Stockholm2–2IFK GöteborgAllsvenskan
9/10 26IFK Göteborg1–0Västerås SK FK
Allsvenskan
19/9 26IF Brommapojkarna0–1IFK Göteborg
Allsvenskan
12/9 26IFK Göteborg2–1Halmstad
Allsvenskan
7/9 26Mjällby AIF1–4IFK Göteborg
Allsvenskan
2/9 26Olympic0–5IFK Göteborg
Svenska cupen

IFK Göteborg: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 16:30BK HäckenTipsIFK Göteborg
Allsvenskan
sön 8/11 · 14:00IFK Göteborg–Malmö FF
Allsvenskan
mån 23/11 · 19:00Hammarby FF–IFK Göteborg
Allsvenskan
sön 29/11 · 15:00IFK Göteborg–Sirius
Allsvenskan
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26IFK Göteborg1–1Djurgårdens IFAllsvenskan25/10 26Gais1–1IFK GöteborgAllsvenskan17/10 26AIK Stockholm2–2IFK GöteborgAllsvenskan
9/10 26IFK Göteborg1–0Västerås SK FK
Allsvenskan
19/9 26IF Brommapojkarna0–1IFK Göteborg
Allsvenskan
12/9 26IFK Göteborg2–1Halmstad
Allsvenskan
7/9 26Mjällby AIF1–4IFK Göteborg
Allsvenskan
2/9 26Olympic0–5IFK Göteborg
Svenska cupen
30/8 26IFK Göteborg1–0Örgryte IS
Allsvenskan
23/8 26IFK Göteborg1–1IF Elfsborg
Allsvenskan
16/8 26Degerfors IF3–0IFK Göteborg
Allsvenskan
13/8 26Gent1–1IFK Göteborg
Conference League
9/8 26IFK Göteborg3–2Kalmar FF
Allsvenskan
6/8 26IFK Göteborg0–1Gent
Conference League
2/8 26IFK Göteborg2–0Degerfors IF
Allsvenskan
30/7 26FC Levadia Tallinn1–3IFK Göteborg
Conference League
26/7 26Sirius4–1IFK Göteborg
Allsvenskan
21/7 26IFK Göteborg1–2FC Levadia Tallinn
Conference League
17/7 26IFK Göteborg2–1IF Brommapojkarna
Allsvenskan
12/7 26Malmö FF4–0IFK Göteborg
Allsvenskan
5/7 26IFK Göteborg1–2AIK Stockholm
Allsvenskan
31/5 26Västerås SK FK4–5IFK Göteborg
Allsvenskan
25/5 26IFK Göteborg1–1Mjällby AIF
Allsvenskan
19/5 26Örgryte IS2–3IFK Göteborg
Allsvenskan
9/5 26IFK Göteborg0–1Hammarby FF
Allsvenskan
4/5 26Djurgårdens IF6–0IFK Göteborg
Allsvenskan
26/4 26IFK Göteborg2–2Gais
Allsvenskan
23/4 26Kalmar FF1–1IFK Göteborg
Allsvenskan
18/4 26Halmstad1–1IFK Göteborg
Allsvenskan
11/4 26IFK Göteborg0–2BK Häcken
Allsvenskan
6/4 26IF Elfsborg2–0IFK Göteborg
Allsvenskan
6/2 26IFK Göteborg3–1Artis
Atlantic Cup
2/2 26Rosenborg0–1IFK Göteborg
Atlantic Cup

Uppdaterad: 29 oktober 2026

IFK Göteborg: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (28/10 26).

  • A. Bergmark-Wiberginte i truppen
  • F. Erikssonfrånvaro
  • A. Erlingmarkinte i truppen
  • A. Jallowmuskelskada
  • R. Lundqvistinte i truppen
  • A. Mucolliknäskada

IFK Göteborg: tabellplacering – Allsvenskan

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
7Malmö FF2612-4-1041:3440VOFVF
8AIK Stockholm2610-8-842:4538OVOFF
9IFK Göteborg2610-8-836:4538OOOVV
10Gais269-7-1032:2634VOFFV
11IF Brommapojkarna269-7-1039:4334OVFVF

IFK Göteborg: säsongsstatistik (Allsvenskan)

Gjorda mål per match1,4
Insläppta mål per match1,7
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 1,1
Borta: gjorda / insläppta1,5 / 2,4
Hållna nollor4
Matcher utan gjort mål6

Kort

Gula kort53
Gula kort per match2,0
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (15×) · 4-4-2 (8×) · 4-3-3 (2×)

IFK Göteborg: spelarstatistik (Allsvenskan)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Alexander Illum SimmelhackAN651631155007,55
S. LarssonMF141100832313107,10
N. ŽugeljAN640230135007,00
T. HeintzMF252101655324506,98
R. YeboahFÖ1511962184216,94
S. ClemmensenAN1698833228106,91
Noah TolfFÖ17129412104106,90
H. HermannssonFÖ119261032306,89
D. KruseMF252201211912306,87
O. ManssonMF1410830292206,86
A. ErlingmarkFÖ18155410205406,82
F. OttossonMF147691032206,81
F. ErikssonFÖ21176522165406,77
A. WibergAN191549132711306,74
S. AlioumMF1362101124206,66
R. Nåfors DahlinFÖ2210000006,60
J. BagerFÖ1513180051506,57
B. BrantlindMF93671075106,51
A. JallowFÖ139500051106,46
K. ÞórðarsonMF167200103606,45
I. JagneMF61130021106,42
K. AckermannMF73490074106,40
R. LundqvistMF51610050006,32
M. FengerAN1551401114205,45
A. BorénAN71701052105,13
T. CoimbraAN71510032105,06
I. SeiduFÖ71840000004,82
E. FasthMF41120000004,15
L. RadakovicMF3220021103,25

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

IFK Göteborg: trupp

Målvakter

1J. RasheedNationalitetSverigeÅlder34 årLängd191 cmVikt88 kg
12V. AnderssonNationalitetSverigeÅlder21 årLängd189 cmVikt76 kg25E. BishesariNationalitetSverigeÅlder20 årLängd185 cmVikt83 kg
34F. AnderssonNationalitetSverigeÅlder37 årLängd196 cmVikt91 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

IFK Göteborg: övergångar

Nyförvärv

  • Alexander Illum SimmelhackSilkeborg · övergång30/8 26
  • K. AckermannIF Brommapojkarna · kontraktslös30/8 26
  • N. ŽugeljDjurgårdens IF · lån27/8 26
  • F. LantzUtsikten · åter från lån20/8 26
  • I. OlowoporokuTripple 44 · övergång14/7 26
  • S. LarssonFatih Karagümrük · kontraktslös13/7 26
  • H. HermannssonVolos NFC · kontraktslös13/7 26
  • I. SeiduFC Nordsjælland · lån7/7 26

Lämnat klubben

  • S. ClemmensenRio Ave · övergång2/9 26
  • F. OttossonLillestrøm · lån31/8 26
  • F. LantzOddevold · lån21/8 26
  • S. AlioumFK Jablonec · övergång13/8 26
  • R. YeboahOsasuna · övergång11/8 26
  • O. ThoresonOddevold · kontraktslös22/7 26
  • I. JagneKifisia · lån15/7 26
  • L. KåhedVarbergs BoIS FC · kontraktslös15/7 26

IFK Göteborg: fakta

LandSverige
Grundad1904
ArenaGamla Ullevi
Kapacitet18 800
Underlagnaturgräs
TurneringAllsvenskan
Tabellplacering9:e · 38 poäng

IFK Göteborg: vanliga frågor

Vilken arena spelar IFK Göteborg på?

IFK Göteborg spelar sina hemmamatcher på Gamla Ullevi (Göteborg), som tar 18 800 åskådare.

Var ligger IFK Göteborg i tabellen?

IFK Göteborg ligger på 9:e plats i Allsvenskan med 38 poäng på 26 matcher (10 segrar, 8 oavgjorda, 8 förluster).

När spelar IFK Göteborg nästa gång?

Nästa match: BK Häcken – IFK Göteborg, sön 1/11 · 16:30 (Allsvenskan).

Hur slutade den senaste ligamatchen för IFK Göteborg?

Senaste ligamatch: IFK Göteborg 1–1 Djurgårdens IF (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i IFK Göteborg?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är S. Larsson med 8 mål.

IFK Göteborg: spelschema, tabell och speltips

IFK Göteborg (Sverige) spelar i följande turneringar den här säsongen: Allsvenskan, Conference League, Atlantic Cup, Svenska cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Allsvenskan finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.