Fotboll
Hem › Lag › Djurgårdens IF
Djurgardens IF

Djurgårdens IF – lagets statistik och form

Sverige · grundad 1891 · Tele2 Arena

Djurgårdens IF: turneringar 2026

Djurgårdens IF: kommande matcher

sön 1/11 · 14:00Djurgårdens IFTipsDegerfors IFAllsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 14:00Halmstad–Djurgårdens IF
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 14:00Sirius–Djurgårdens IF
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 15:00Djurgårdens IF–BK Häcken
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)

Djurgårdens IF: senaste resultat

Form i liganOOVVF
28/10 26IFK Göteborg1–1Djurgårdens IFAllsvenskan24/10 26Djurgårdens IF2–2Örgryte ISAllsvenskan16/10 26IF Brommapojkarna0–2Djurgårdens IFAllsvenskan
11/10 26Hammarby FF0–1Djurgårdens IF
Allsvenskan
20/9 26Djurgårdens IF1–2IF Elfsborg
Allsvenskan
14/9 26Djurgårdens IF2–0Gais
Allsvenskan
10/9 26Haninge1–7Djurgårdens IF
Svenska cupen
7/9 26Kalmar FF0–1Djurgårdens IF
Allsvenskan

Djurgårdens IF: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 14:00Djurgårdens IFTipsDegerfors IF
Allsvenskan
sön 8/11 · 14:00Halmstad–Djurgårdens IF
Allsvenskan
sön 22/11 · 14:00Sirius–Djurgårdens IF
Allsvenskan
sön 29/11 · 15:00Djurgårdens IF–BK Häcken
Allsvenskan
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26IFK Göteborg1–1Djurgårdens IFAllsvenskan24/10 26Djurgårdens IF2–2Örgryte ISAllsvenskan16/10 26IF Brommapojkarna0–2Djurgårdens IFAllsvenskan
11/10 26Hammarby FF0–1Djurgårdens IF
Allsvenskan
20/9 26Djurgårdens IF1–2IF Elfsborg
Allsvenskan
14/9 26Djurgårdens IF2–0Gais
Allsvenskan
10/9 26Haninge1–7Djurgårdens IF
Svenska cupen
7/9 26Kalmar FF0–1Djurgårdens IF
Allsvenskan
3/9 26Mjällby AIF0–2Djurgårdens IF
Allsvenskan
31/8 26Djurgårdens IF4–0Mjällby AIF
Allsvenskan
24/8 26Malmö FF0–3Djurgårdens IF
Allsvenskan
16/8 26Djurgårdens IF1–3AIK Stockholm
Allsvenskan
10/8 26Västerås SK FK1–0Djurgårdens IF
Allsvenskan
3/8 26Djurgårdens IF6–0Västerås SK FK
Allsvenskan
25/7 26Degerfors IF0–1Djurgårdens IF
Allsvenskan
20/7 26Örgryte IS0–0Djurgårdens IF
Allsvenskan
13/7 26Djurgårdens IF3–0Halmstad
Allsvenskan
6/7 26BK Häcken2–4Djurgårdens IF
Allsvenskan
22/5 26Djurgårdens IF1–2IF Brommapojkarna
Allsvenskan
18/5 26Djurgårdens IF2–3Sirius
Allsvenskan
10/5 26AIK Stockholm2–4Djurgårdens IF
Allsvenskan
4/5 26Djurgårdens IF6–0IFK Göteborg
Allsvenskan
26/4 26Djurgårdens IF1–1Hammarby FF
Allsvenskan
22/4 26IF Elfsborg2–1Djurgårdens IF
Allsvenskan
17/4 26Djurgårdens IF0–1Malmö FF
Allsvenskan
12/4 26Djurgårdens IF3–2Kalmar FF
Allsvenskan
6/4 26Gais0–1Djurgårdens IF
Allsvenskan

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Djurgårdens IF: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (16/10 26).

  • M. Tenhofrånvaro

Djurgårdens IF: tabellplacering – Allsvenskan

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Sirius2617-4-556:3455FFOVV
2Hammarby FF2616-4-654:2152VVVFV
3Djurgårdens IF2615-4-753:2449OOVVF
4BK Häcken2612-10-447:3046OVVVV
5IF Elfsborg2611-10-539:2643OOOVV

Djurgårdens IF: säsongsstatistik (Allsvenskan)

Gjorda mål per match2,0
Insläppta mål per match0,9
Hemma: gjorda / insläppta2,5 / 1,2
Borta: gjorda / insläppta1,6 / 0,6
Hållna nollor13
Matcher utan gjort mål3

Kort

Gula kort35
Gula kort per match1,3
Röda kort2

Mest använda formationer

4-2-3-1 (24×) · 4-5-1 (1×) · 4-4-2 (1×)

Djurgårdens IF: spelarstatistik (Allsvenskan)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
Bo Åsulv HeglandMF25207710154727207,51
M. AndersonMF42002197007,30
K. LienAN2621721665434107,18
M. SiltanenMF2521680273307,13
M. TenhoFÖ23205120125607,05
J. Une-LarssonFÖ2117851011307,00
P. JohanssonFÖ2518441384106,90
M. MarquesFÖ158601162216,90
D. StenssonMF189500162206,90
J. OkkelsAN251237422112106,89
H. FinndellMF1510191182206,81
P. ÅslundMF261714612819006,79
J. AsoroAN122452084206,77
O. FalleniusMF21912232911106,73
Christos AlmyrasMF112931075116,72
A. StåhlFÖ2214051242206,70
L. HienAN51570041106,70
Carl SelfvenMF1120000006,70
N. ŽugeljAN71191042006,61
P. LanghoffMF153330010106,60
A. SaeedAN3420000006,60
A. JohanssonMF3240000006,60
C. RosenquistAN61300000006,58
M. LarssonFÖ20137202123406,53
A. AnderssonMF4830121005,48
Abdul AbdulmalikMF1300011003,35
S. RingbergAN190000003,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Djurgårdens IF: trupp

Målvakter

30Lukas Henrik JonssonNationalitetSverigeÅlder33 årLängd191 cmVikt95 kg
35J. RinneNationalitetSverigeÅlder32 årLängd188 cmVikt87 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Djurgårdens IF: övergångar

Nyförvärv

  • C. RosenquistKalmar FF · övergång30/8 26
  • A. AbdulmalikBoreham Wood · övergång29/8 26
  • A. SaeedStockholm Internazionale · åter från lån25/8 26
  • L. GentilSfera · övergång20/8 26
  • S. RingbergHønefoss · övergång5/8 26
  • Lukas Henrik JonssonVfL Osnabrück · övergång26/7 26
  • Christos AlmyrasAsteras Tripolis · övergång18/7 26
  • A. JohanssonStocksund · övergång17/7 26

Lämnat klubben

  • A. AbdulleJärfälla · lån3/9 26
  • N. ŽugeljIFK Göteborg · lån27/8 26
  • Milian JanssonKarlberg · lån27/8 26
  • A. SaeedArlanda · lån26/8 26
  • H. FinndellJagiellonia · övergång24/8 26
  • Bernard EideJärfälla · lån14/8 26
  • J. AsoroMetz · åter från lån8/8 26
  • V. LarssonEnskede · lån7/8 26

Djurgårdens IF: fakta

LandSverige
Grundad1891
ArenaTele2 Arena
Kapacitet33 000
Underlagkonstgräs
TurneringAllsvenskan
Tabellplacering3:e · 49 poäng

Djurgårdens IF: vanliga frågor

Vilken arena spelar Djurgårdens IF på?

Djurgårdens IF spelar sina hemmamatcher på Tele2 Arena (Stockholm), som tar 33 000 åskådare.

Var ligger Djurgårdens IF i tabellen?

Djurgårdens IF ligger på 3:e plats i Allsvenskan med 49 poäng på 26 matcher (15 segrar, 4 oavgjorda, 7 förluster).

När spelar Djurgårdens IF nästa gång?

Nästa match: Djurgårdens IF – Degerfors IF, sön 1/11 · 14:00 (Allsvenskan).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Djurgårdens IF?

Senaste ligamatch: IFK Göteborg 1–1 Djurgårdens IF (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i Djurgårdens IF?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är K. Lien med 16 mål.

Djurgårdens IF: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Djurgårdens IF (Sverige) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Allsvenskan, Svenska cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Allsvenskan finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.