Fotboll
Hem › Lag › Sirius
Sirius

Sirius – lagets statistik och form

Sverige · grundad 1907 · Studenternas IP

Sirius: turneringar 2026

Sirius: kommande matcher

tis 3/11 · 19:00SiriusTipsHalmstadAllsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 8/11 · 16:30Kalmar FF–Sirius
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 22/11 · 14:00Sirius–Djurgårdens IF
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 15:00IFK Göteborg–Sirius
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)

Sirius: senaste resultat

Form i liganFFOVV
29/10 26Hammarby FF2–0SiriusAllsvenskan24/10 26Sirius1–2AIK StockholmAllsvenskan18/10 26Sirius2–2IF ElfsborgAllsvenskan
10/10 26Gais0–1Sirius
Allsvenskan
19/9 26Örgryte IS1–2Sirius
Allsvenskan
14/9 26Sirius2–0Degerfors IF
Allsvenskan
5/9 26Västerås SK FK0–1Sirius
Allsvenskan
31/8 26Sirius0–1Malmö FF
Allsvenskan

Sirius: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

tis 3/11 · 19:00SiriusTipsHalmstad
Allsvenskan
sön 8/11 · 16:30Kalmar FF–Sirius
Allsvenskan
sön 22/11 · 14:00Sirius–Djurgårdens IF
Allsvenskan
sön 29/11 · 15:00IFK Göteborg–Sirius
Allsvenskan
Spelade matcher den här säsongen
29/10 26Hammarby FF2–0SiriusAllsvenskan24/10 26Sirius1–2AIK StockholmAllsvenskan18/10 26Sirius2–2IF ElfsborgAllsvenskan
10/10 26Gais0–1Sirius
Allsvenskan
19/9 26Örgryte IS1–2Sirius
Allsvenskan
14/9 26Sirius2–0Degerfors IF
Allsvenskan
5/9 26Västerås SK FK0–1Sirius
Allsvenskan
31/8 26Sirius0–1Malmö FF
Allsvenskan
26/8 26Friska Viljor0–2Sirius
Svenska cupen
21/8 26Sirius0–3BK Häcken
Allsvenskan
15/8 26Mjällby AIF4–3Sirius
Allsvenskan
10/8 26Sirius2–2IF Brommapojkarna
Allsvenskan
3/8 26Halmstad0–2Sirius
Allsvenskan
26/7 26Sirius4–1IFK Göteborg
Allsvenskan
19/7 26IF Elfsborg1–3Sirius
Allsvenskan
12/7 26IF Brommapojkarna1–2Sirius
Allsvenskan
3/7 26Sirius4–4Mjällby AIF
Allsvenskan
30/5 26AIK Stockholm0–3Sirius
Allsvenskan
24/5 26Sirius2–1Gais
Allsvenskan
18/5 26Djurgårdens IF2–3Sirius
Allsvenskan
11/5 26Sirius2–0Örgryte IS
Allsvenskan
2/5 26Sirius3–2Kalmar FF
Allsvenskan
27/4 26BK Häcken2–2Sirius
Allsvenskan
23/4 26Malmö FF2–3Sirius
Allsvenskan
18/4 26Sirius4–1Västerås SK FK
Allsvenskan
13/4 26Sirius2–0Hammarby FF
Allsvenskan
4/4 26Degerfors IF0–3Sirius
Allsvenskan

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Sirius: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (29/10 26).

  • O. Liimattaskada

Sirius: tabellplacering – Allsvenskan

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Sirius2617-4-556:3455FFOVV
2Hammarby FF2616-4-654:2152VVVFV
3Djurgårdens IF2615-4-753:2449OOVVF

Sirius: säsongsstatistik (Allsvenskan)

Gjorda mål per match2,2
Insläppta mål per match1,3
Hemma: gjorda / insläppta2,2 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta2,3 / 1,1
Hållna nollor8
Matcher utan gjort mål2

Kort

Gula kort32
Gula kort per match1,3
Röda kort1

Mest använda formationer

4-2-3-1 (15×) · 4-3-3 (8×) · 3-4-3 (1×)

Sirius: spelarstatistik (Allsvenskan)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
R. UreAN1513441523423007,62
M. LindbergMF24215827129307,43
I. BjerkeboMF2522021466739007,29
O. LiimattaMF4742033007,13
T. AnkerFÖ22197021114307,04
H. CastegrenFÖ232070302014007,03
M. HeierMF24213012156507,00
O. KrusnellFÖ2421230351406,98
Mohamed SoumahFÖ2117924075516,92
Å. AnderssonAN41100022006,85
J. PerssonAN155802272106,83
V. SvenssonMF25157033218206,81
Z. VancsaMF63280140006,81
N. JönssonMF16747222010206,79
J. UnekenAN52871061106,77
S. SandbergFÖ124300000006,69
A. LjungbergAN51551173006,63
H. Andersson MellaMF2120000006,60
N. MilleskogAN31250010006,47
C. NildénMF196060021206,18
O. AdinduAN175581063105,83
Matthias NarteyMF91810030005,64
V. EkströmFÖ116731031105,32
A. WikmanMF4650000004,06
E. EldFÖ100000000,00
I. HöökFÖ11000000–

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Sirius: trupp

Målvakter

1I. DiawaraNationalitetMaliÅlder31 årLängd194 cmVikt97 kg
34D. CelicNationalitetSverigeÅlder22 årLängd188 cmVikt83 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Sirius: övergångar

Nyförvärv

  • Å. AnderssonIFK Norrkoping · övergång30/8 26
  • Z. VancsaLommel United · övergång29/8 26
  • O. LiimattaFamalicão · övergång6/8 26
  • J. UnekenPSV Eindhoven · övergång7/7 26
  • L. WaltaSwansea · åter från lån29/6 26
  • A. PyndtFC Fredericia · åter från lån29/6 26
  • A. LjungbergEgersund · åter från lån29/6 26
  • A. WikmanSilkeborg · åter från lån29/6 26

Lämnat klubben

  • R. KrugelAIK Stockholm · övergång31/8 26
  • A. LjungbergIFK Varnamo · lån31/8 26
  • N. MilleskogDegerfors IF · lån30/8 26
  • Mouritaza HoumadiNorrby IF · lån23/8 26
  • B. MilovanovGnistan · lån13/8 26
  • R. UreSevilla · övergång10/8 26
  • V. StrindlundStocksund · lån31/7 26
  • B. MagnussonStocksund · lån31/7 26

Sirius: fakta

LandSverige
Grundad1907
ArenaStudenternas IP
Kapacitet10 522
Underlagkonstgräs
TurneringAllsvenskan
Tabellplacering1:a · 55 poäng

Sirius: vanliga frågor

Vilken arena spelar Sirius på?

Sirius spelar sina hemmamatcher på Studenternas IP (Uppsala), som tar 10 522 åskådare.

Var ligger Sirius i tabellen?

Sirius ligger på 1:a plats i Allsvenskan med 55 poäng på 26 matcher (17 segrar, 4 oavgjorda, 5 förluster).

När spelar Sirius nästa gång?

Nästa match: Sirius – Halmstad, tis 3/11 · 19:00 (Allsvenskan).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Sirius?

Senaste ligamatch: Hammarby FF 2–0 Sirius (29/10 26).

Vem är bäste målskytt i Sirius?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är R. Ure med 15 mål.

Sirius: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Sirius (Sverige) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Allsvenskan, Svenska cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Allsvenskan finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.