Fotboll
Hem › Lag › Degerfors IF
Degerfors IF

Degerfors IF – lagets statistik och form

Sverige · grundad 1907 · Stora Valla

Degerfors IF: turneringar 2026

Degerfors IF: kommande matcher

sön 1/11 · 14:00Djurgårdens IFTipsDegerfors IFAllsvenskan · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 17:30Degerfors IF–Gais
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 15:00AIK Stockholm–Degerfors IF
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 15:00Degerfors IF–Örgryte IS
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)

Degerfors IF: senaste resultat

Form i liganFFFOF
28/10 26Degerfors IF0–3Västerås SK FKAllsvenskan24/10 26BK Häcken4–0Degerfors IFAllsvenskan19/10 26Degerfors IF1–2Kalmar FFAllsvenskan
10/10 26Mjällby AIF1–1Degerfors IF
Allsvenskan
20/9 26Degerfors IF0–1Hammarby FF
Allsvenskan
14/9 26Sirius2–0Degerfors IF
Allsvenskan
5/9 26Degerfors IF2–0Halmstad
Allsvenskan
29/8 26IF Elfsborg2–0Degerfors IF
Allsvenskan

Degerfors IF: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

sön 1/11 · 14:00Djurgårdens IFTipsDegerfors IF
Allsvenskan
lör 7/11 · 17:30Degerfors IF–Gais
Allsvenskan
lör 21/11 · 15:00AIK Stockholm–Degerfors IF
Allsvenskan
sön 29/11 · 15:00Degerfors IF–Örgryte IS
Allsvenskan
Spelade matcher den här säsongen
28/10 26Degerfors IF0–3Västerås SK FKAllsvenskan24/10 26BK Häcken4–0Degerfors IFAllsvenskan19/10 26Degerfors IF1–2Kalmar FFAllsvenskan
10/10 26Mjällby AIF1–1Degerfors IF
Allsvenskan
20/9 26Degerfors IF0–1Hammarby FF
Allsvenskan
14/9 26Sirius2–0Degerfors IF
Allsvenskan
5/9 26Degerfors IF2–0Halmstad
Allsvenskan
29/8 26IF Elfsborg2–0Degerfors IF
Allsvenskan
23/8 26IF Brommapojkarna2–0Degerfors IF
Allsvenskan
19/8 26IFK Östersund1–5Degerfors IF
Svenska cupen
16/8 26Degerfors IF3–0IFK Göteborg
Allsvenskan
9/8 26Malmö FF1–2Degerfors IF
Allsvenskan
2/8 26IFK Göteborg2–0Degerfors IF
Allsvenskan
25/7 26Degerfors IF0–1Djurgårdens IF
Allsvenskan
19/7 26Hammarby FF4–0Degerfors IF
Allsvenskan
12/7 26Västerås SK FK2–0Degerfors IF
Allsvenskan
4/7 26Degerfors IF0–1Malmö FF
Allsvenskan
31/5 26Degerfors IF2–2IF Brommapojkarna
Allsvenskan
23/5 26Kalmar FF2–1Degerfors IF
Allsvenskan
16/5 26Gais1–1Degerfors IF
Allsvenskan
9/5 26Degerfors IF1–4Mjällby AIF
Allsvenskan
2/5 26Degerfors IF1–1BK Häcken
Allsvenskan
27/4 26Örgryte IS1–1Degerfors IF
Allsvenskan
23/4 26Degerfors IF2–1AIK Stockholm
Allsvenskan
17/4 26Degerfors IF0–1IF Elfsborg
Allsvenskan
12/4 26Halmstad0–3Degerfors IF
Allsvenskan
4/4 26Degerfors IF0–3Sirius
Allsvenskan

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Degerfors IF: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (28/10 26).

  • J. Pikkarainenknäskada

Degerfors IF: tabellplacering – Allsvenskan

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
12Mjällby AIF266-8-1230:4326VFFOF
13Kalmar FF266-4-1623:4222FFVFF
14Degerfors IF265-5-1621:4420FFFOF
15Örgryte IS264-7-1532:5819FOVFF
16Halmstad264-5-1718:4917FVFFV

Degerfors IF: säsongsstatistik (Allsvenskan)

Gjorda mål per match0,8
Insläppta mål per match1,7
Hemma: gjorda / insläppta0,9 / 1,5
Borta: gjorda / insläppta0,7 / 1,8
Hållna nollor3
Matcher utan gjort mål13

Kort

Gula kort50
Gula kort per match1,9
Röda kort0

Mest använda formationer

4-4-2 (10×) · 5-3-2 (7×) · 4-2-3-1 (4×)

Degerfors IF: spelarstatistik (Allsvenskan)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. PikkarainenFÖ65401121107,18
Ahmad FaqaFÖ129440020206,96
Nikolai SkusethFÖ1311700131006,91
D. SundgrenFÖ2015581372506,87
M. RaffertyMF1086720149106,84
B. HusseinMF18137500112106,82
N. Girmai NetabayMF23183323236506,80
E. BarsoumMF24134302106106,78
S. OhlssonMF2418401062306,75
M. DiabyFÖ1230000006,70
Arman TaranisAN231174301911106,68
E. LindellFÖ61801032106,63
K. KarlssonMF1915400030306,63
S. DiataraFÖ2417081152406,60
A. BerissonAN2220000006,60
K. BouteraAN93740083306,58
D. VukojevićAN261472433814106,55
O. LeonardssonAN122620010106,52
L. FritzsonAN24157510157406,45
M. HamiltonMF21126310163506,44
A. LindgrenMF3580000106,40
N. MilleskogMF741700125006,31
Z. SalifuAN1100000006,30
R. DzabicMF1370501112306,06
S. OhlssonFÖ104280011005,47
N. MoroFÖ74041011103,68
J. HernandezFÖ2500000001,55

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Degerfors IF: trupp

Målvakter

1W. JakobssonNationalitetSverigeÅlder23 år
38M. IgonenNationalitetEstlandÅlder29 årLängd186 cmVikt78 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Degerfors IF: övergångar

Nyförvärv

  • N. MilleskogSirius · lån30/8 26
  • K. BouteraBoulogne · övergång6/8 26
  • Ahmad FaqaAIK Stockholm · övergång21/7 26
  • N. SkusethSarpsborg 08 FF · lån14/7 26
  • R. DzabicSandefjord · lån9/7 26
  • M. HamiltonInter Allies · övergång30/6 26
  • S. DiataraSC Braga · kontraktslös5/3 26
  • J. HernandezFC Cartagena · kontraktslös5/2 26

Lämnat klubben

  • A. LindgrenUnited Nordic · lån30/8 26
  • E. LindellHelsingborg · kontraktslös28/8 26
  • O. LeonardssonStockholm FC · lån28/8 26
  • O. LeonardssonStockholm Internazionale · lån28/8 26
  • A. BerissonKarlslund · lån28/8 26
  • M. DiabyJuventud Torremolinos · kontraktslös20/8 26
  • Z. SalifuRosengård · lån18/8 26
  • C. GraviusGais · kontraktslös12/8 26

Degerfors IF: fakta

LandSverige
Grundad1907
ArenaStora Valla
Kapacitet12 500
Underlagnaturgräs
TurneringAllsvenskan
Tabellplacering14:e · 20 poäng

Degerfors IF: vanliga frågor

Vilken arena spelar Degerfors IF på?

Degerfors IF spelar sina hemmamatcher på Stora Valla (Degerfors), som tar 12 500 åskådare.

Var ligger Degerfors IF i tabellen?

Degerfors IF ligger på 14:e plats i Allsvenskan med 20 poäng på 26 matcher (5 segrar, 5 oavgjorda, 16 förluster).

När spelar Degerfors IF nästa gång?

Nästa match: Djurgårdens IF – Degerfors IF, sön 1/11 · 14:00 (Allsvenskan).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Degerfors IF?

Senaste ligamatch: Degerfors IF 0–3 Västerås SK FK (28/10 26).

Vem är bäste målskytt i Degerfors IF?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är D. Vukojević med 4 mål.

Degerfors IF: spelschema, tabell och speltips

Den här sidan ger en översikt över Degerfors IF (Sverige) i alla turneringar laget spelar den här säsongen (Allsvenskan, Svenska cupen): kommande matcher, senaste resultat, tabellplacering, säsongsstatistik och nyckelspelare. Speltips för matcherna i Allsvenskan finns på ligans sida, och alla speltips finns på sidan Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.