Fotboll
Hem › Lag › Gais
Gais

Gais – lagets statistik och form

Sverige · grundad 1894 · Gamla Ullevi

Gais: turneringar 2026

Gais: kommande matcher

mån 2/11 · 19:00GaisTipsAIK StockholmAllsvenskan · Inbördes möten (H2H)
lör 7/11 · 17:30Degerfors IF–Gais
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
lör 21/11 · 17:30Gais–Västerås SK FK
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)
sön 29/11 · 15:00IF Elfsborg–Gais
Allsvenskan · Inbördes möten (H2H)

Gais: senaste resultat

Form i liganVOFFV
29/10 26Kalmar FF0–1GaisAllsvenskan25/10 26Gais1–1IFK GöteborgAllsvenskan18/10 26Örgryte IS4–2GaisAllsvenskan
10/10 26Gais0–1Sirius
Allsvenskan
20/9 26Mjällby AIF0–3Gais
Allsvenskan
14/9 26Djurgårdens IF2–0Gais
Allsvenskan
5/9 26Gais0–0BK Häcken
Allsvenskan
31/8 26Gais4–0IF Brommapojkarna
Allsvenskan

Gais: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

mån 2/11 · 19:00GaisTipsAIK Stockholm
Allsvenskan
lör 7/11 · 17:30Degerfors IF–Gais
Allsvenskan
lör 21/11 · 17:30Gais–Västerås SK FK
Allsvenskan
sön 29/11 · 15:00IF Elfsborg–Gais
Allsvenskan
Spelade matcher den här säsongen
29/10 26Kalmar FF0–1GaisAllsvenskan25/10 26Gais1–1IFK GöteborgAllsvenskan18/10 26Örgryte IS4–2GaisAllsvenskan
10/10 26Gais0–1Sirius
Allsvenskan
20/9 26Mjällby AIF0–3Gais
Allsvenskan
14/9 26Djurgårdens IF2–0Gais
Allsvenskan
5/9 26Gais0–0BK Häcken
Allsvenskan
31/8 26Gais4–0IF Brommapojkarna
Allsvenskan
27/8 26Husqvarna0–7Gais
Svenska cupen
23/8 26Hammarby FF2–0Gais
Allsvenskan
16/8 26Gais0–1Malmö FF
Allsvenskan
9/8 26Halmstad0–2Gais
Allsvenskan
30/7 26FC Nordsjælland6–0Gais
Conference League
26/7 26Gais1–1Halmstad
Allsvenskan
23/7 26Gais1–0FC Nordsjælland
Conference League
18/7 26AIK Stockholm2–0Gais
Allsvenskan
12/7 26Gais1–0IF Elfsborg
Allsvenskan
6/7 26IF Brommapojkarna1–1Gais
Allsvenskan
30/5 26Gais3–0Kalmar FF
Allsvenskan
24/5 26Sirius2–1Gais
Allsvenskan
20/5 26Gais2–0Hammarby FF
Allsvenskan
16/5 26Gais1–1Degerfors IF
Allsvenskan
9/5 26Västerås SK FK0–1Gais
Allsvenskan
3/5 26Gais4–0Örgryte IS
Allsvenskan
26/4 26IFK Göteborg2–2Gais
Allsvenskan
23/4 26Gais0–0Mjällby AIF
Allsvenskan
19/4 26BK Häcken2–1Gais
Allsvenskan
12/4 26Malmö FF3–1Gais
Allsvenskan
6/4 26Gais0–1Djurgårdens IF
Allsvenskan

Uppdaterad: 29 oktober 2026

Gais: skador och frånvaro

Spelare som saknades i den senaste matchen med rapporterad frånvaro (29/10 26).

  • K. Holmenknäskada
  • R. Thorkelssonknäskada
  • B. Asumangsjukdom
  • D. Collanderinte i truppen
  • L. Hedlundinte i truppen

Gais: tabellplacering – Allsvenskan

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
8AIK Stockholm2610-8-842:4538OVOFF
9IFK Göteborg2610-8-836:4538OOOVV
10Gais269-7-1032:2634VOFFV
11IF Brommapojkarna269-7-1039:4334OVFVF
12Mjällby AIF266-8-1230:4326VFFOF

Gais: säsongsstatistik (Allsvenskan)

Gjorda mål per match1,2
Insläppta mål per match1,0
Hemma: gjorda / insläppta1,3 / 0,5
Borta: gjorda / insläppta1,2 / 1,7
Hållna nollor10
Matcher utan gjort mål8

Kort

Gula kort56
Gula kort per match2,2
Röda kort2

Mest använda formationer

4-3-3 (25×)

Gais: spelarstatistik (Allsvenskan)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
J. ÅbergMF2116412193707,03
M. de BrienneFÖ23151802123207,00
R. ÞorkelssonMF191581402918106,99
K. HolménMF1900000106,90
O. ÅgrenFÖ2116080040416,87
D. CollanderMF93740240106,84
N. VasićAN1265230289006,81
R. NiklassonAN241892332412006,78
S. SalterAN221360623719306,76
G. LundgrenMF1100000006,76
W. MilovanovicMF201481242111906,71
H. SletsjøeMF18120720115606,65
R. FrejFÖ2114400163306,65
S. JørgensenAN103400061106,63
F. BeckmanFÖ19123300135306,59
O. PetterssonAN2073610157006,56
R. ThomassonFÖ146721143406,55
Shalom EkongAN816810104106,54
M. AnderssonAN23121931199106,53
A. WängbergFÖ2217070240106,51
A. CardaklijaFÖ159912052206,31
B. DankwahAN41230022006,27
C. GraviusMF41470010206,16
Jonas LindbergMF121410121206,08
M. BawaMF91840020105,27
L. HedlundAN3540011004,83
A. Hermansen400000000,00

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Gais: trupp

Målvakter

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Gais: övergångar

Nyförvärv

  • C. GraviusDegerfors IF · kontraktslös12/8 26
  • S. JorgensenSkála · övergång14/7 26
  • N. VasićHammarby FF · övergång13/7 26
  • D. CollanderHammarby FF · kontraktslös6/7 26
  • I. DiabateAlavés · åter från lån29/6 26
  • S. SjöholmUtsikten · åter från lån25/6 26
  • O. PetterssonGO Ahead Eagles · kontraktslös19/3 26
  • H. SletsjøeRosenborg · övergång31/1 26

Lämnat klubben

  • K. SimsHaugesund · lån28/8 26
  • I. DiabateErzurumspor FK · lån25/8 26
  • Ville KnudsenJonkopings Sodra · kontraktslös7/8 26
  • A. DidrikssonHestrafor · lån3/8 26
  • A. ZovkoLecce · övergång31/7 26
  • C. Chika ChidiTrollhättan · kontraktslös14/7 26
  • Shalom EkongGIF Sundsvall · lån14/7 26
  • Daniel BengtssonUtsikten · lån30/6 26

Gais: fakta

LandSverige
Grundad1894
ArenaGamla Ullevi
Kapacitet18 800
Underlagnaturgräs
TurneringAllsvenskan
Tabellplacering10:e · 34 poäng

Gais: vanliga frågor

Vilken arena spelar Gais på?

Gais spelar sina hemmamatcher på Gamla Ullevi (Göteborg), som tar 18 800 åskådare.

Var ligger Gais i tabellen?

Gais ligger på 10:e plats i Allsvenskan med 34 poäng på 26 matcher (9 segrar, 7 oavgjorda, 10 förluster).

När spelar Gais nästa gång?

Nästa match: Gais – AIK Stockholm, mån 2/11 · 19:00 (Allsvenskan).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Gais?

Senaste ligamatch: Kalmar FF 0–1 Gais (29/10 26).

Vem är bäste målskytt i Gais?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är S. Salter med 6 mål.

Gais: spelschema, tabell och speltips

Gais (Sverige) spelar i följande turneringar den här säsongen: Allsvenskan, Conference League, Svenska cupen. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Allsvenskan finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.