Fotboll
Hem › Lag › Borussia Dortmund
Borussia Dortmund

Borussia Dortmund – lagets statistik och form

Tyskland · grundad 1909 · SIGNAL IDUNA PARK

Borussia Dortmund: turneringar 2026/27

Borussia Dortmund: kommande matcher

lör 31/10 · 18:30Bayern MünchenTipsBorussia DortmundBundesliga · Inbördes möten (H2H)ons 4/11 · 21:00Borussia DortmundTipsReal BetisChampions League
lör 7/11 · 15:30Borussia Dortmund–SV Elversberg
Bundesliga
lör 21/11 · 15:30Borussia Mönchengladbach–Borussia Dortmund
Bundesliga
tis 24/11 · 21:00Arsenal–Borussia Dortmund
Champions League

Borussia Dortmund: senaste resultat

Form i liganVOOVV
27/10 26Borussia Dortmund3–2Werder BremenDFB-Pokal24/10 26Borussia Dortmund1–0Eintracht FrankfurtBundesliga20/10 26Sabah FA1–2Borussia DortmundChampions League17/10 26Union Berlin0–0Borussia DortmundBundesliga
14/10 26Bodø/Glimt1–0Borussia Dortmund
Champions League
9/10 26Borussia Dortmund2–2Werder Bremen
Bundesliga
19/9 26VfB Stuttgart0–1Borussia Dortmund
Bundesliga
12/9 26Borussia Dortmund3–0SC Paderborn 07
Bundesliga

Borussia Dortmund: säsongens matcher och resultat

Kommande matcher

lör 31/10 · 18:30Bayern MünchenTipsBorussia Dortmund
Bundesliga
ons 4/11 · 21:00Borussia DortmundTipsReal Betis
Champions League
lör 7/11 · 15:30Borussia Dortmund–SV Elversberg
Bundesliga
lör 21/11 · 15:30Borussia Mönchengladbach–Borussia Dortmund
Bundesliga
tis 24/11 · 21:00Arsenal–Borussia Dortmund
Champions League
sön 29/11 · 19:30Borussia Dortmund–Bayer Leverkusen
Bundesliga
lör 5/12 · 15:30FC Schalke 04–Borussia Dortmund
Bundesliga
ons 9/12 · 21:00Borussia Dortmund–Inter
Champions League
lör 12/12 · 15:30Borussia Dortmund–FC Augsburg
Bundesliga
lör 19/12 · 15:30RB Leipzig–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 9/1 · 15:30Borussia Dortmund–FSV Mainz 05
Bundesliga
tis 12/1 · 20:301. FC Köln–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 16/1 · 15:30Borussia Dortmund–SC Freiburg
Bundesliga
tis 19/1 · 21:00Aston Villa–Borussia Dortmund
Champions League
lör 23/1 · 15:30Hamburger SV–Borussia Dortmund
Bundesliga
ons 27/1 · 21:00Borussia Dortmund–AEK Athens FC
Champions League
lör 30/1 · 15:30Borussia Dortmund–1899 Hoffenheim
Bundesliga
lör 6/2 · 15:30SC Paderborn 07–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 13/2 · 15:30Borussia Dortmund–VfB Stuttgart
Bundesliga
lör 20/2 · 15:30Werder Bremen–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 27/2 · 15:30Borussia Dortmund–Union Berlin
Bundesliga
tis 2/3 · 20:30Eintracht Frankfurt–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 6/3 · 15:30Borussia Dortmund–Bayern München
Bundesliga
lör 13/3 · 15:30SV Elversberg–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 20/3 · 15:30Borussia Dortmund–Borussia Mönchengladbach
Bundesliga
lör 3/4 · 15:30Bayer Leverkusen–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 10/4 · 15:30Borussia Dortmund–FC Schalke 04
Bundesliga
lör 17/4 · 15:30FC Augsburg–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 24/4 · 15:30Borussia Dortmund–RB Leipzig
Bundesliga
lör 8/5 · 15:30FSV Mainz 05–Borussia Dortmund
Bundesliga
lör 15/5 · 15:30Borussia Dortmund–1. FC Köln
Bundesliga
lör 22/5 · 15:30SC Freiburg–Borussia Dortmund
Bundesliga
Spelade matcher den här säsongen
27/10 26Borussia Dortmund3–2Werder BremenDFB-Pokal24/10 26Borussia Dortmund1–0Eintracht FrankfurtBundesliga20/10 26Sabah FA1–2Borussia DortmundChampions League17/10 26Union Berlin0–0Borussia DortmundBundesliga
14/10 26Bodø/Glimt1–0Borussia Dortmund
Champions League
9/10 26Borussia Dortmund2–2Werder Bremen
Bundesliga
19/9 26VfB Stuttgart0–1Borussia Dortmund
Bundesliga
12/9 26Borussia Dortmund3–0SC Paderborn 07
Bundesliga
8/9 26Borussia Dortmund3–2Villarreal
Champions League
5/9 261899 Hoffenheim2–3Borussia Dortmund
Bundesliga
1/9 26HEBC0–5Borussia Dortmund
DFB-Pokal
29/8 26Borussia Dortmund2–0Hamburger SV
Bundesliga
22/8 26Borussia Dortmund1–2Bayern München
Super Cup
9/8 26Arsenal2–3Borussia Dortmund
Emirates Cup

Uppdaterad: 30 oktober 2026

Borussia Dortmund: skador och frånvaro

Spelare som missar nästa match.

  • E. Canknäskada
  • G. Konstanteliasknäskada
  • J. Lermamuskelskada
  • R. Bensebainimuskelskada
  • K. Karetsasfotledsskada
  • K. Pratesmuskelskada

Borussia Dortmund: tabellplacering – Bundesliga

Hela tabellen
#LagMV-O-FMålPForm
1Bayern München75-2-025:617VVOVV
2Borussia Dortmund75-2-012:417VOOVV
3SC Freiburg74-1-216:913FFVOV
4Bayer Leverkusen74-1-216:1213FVVVO

Borussia Dortmund: tabellplacering – Champions League

Hela tabellen
#LagMMålP
11Club Brugge KV39:66
12Sporting CP37:46
13Borussia Dortmund35:46
14Bayern München310:55
15AS Roma38:54

Borussia Dortmund: säsongsstatistik (Bundesliga)

Gjorda mål per match1,7
Insläppta mål per match0,6
Hemma: gjorda / insläppta2,0 / 0,5
Borta: gjorda / insläppta1,3 / 0,7
Hållna nollor5
Matcher utan gjort mål1

Kort

Gula kort15
Gula kort per match2,1
Röda kort1

Mest använda formationer

3-4-2-1 (6×) · 3-4-3 (1×)

Borussia Dortmund: spelarstatistik (Bundesliga)

SpelarePosMMinMålAssSkottPå målGKRKBetyg
N. SchlotterbeckFÖ54371052107,91
F. NmechaMF74932094107,48
W. AntonFÖ76300120107,44
J. RyersonMF65020010207,22
C. ChukwuemekaMF2470000007,10
M. BeierMF744321114107,09
D. SvenssonFÖ76081021107,09
R. BensebaïniFÖ31110010007,04
J. BellinghamMF74710220207,01
Fábio SilvaAN62322162006,98
J. VeermanMF62960141206,93
Kauã PratesFÖ1110010006,90
L. ReggianiFÖ1270000106,90
K. KaretsasAN51900164006,88
S. GuirassyAN7611221810106,71
E. NwaneriMF63320075106,67
G. KonstanteliasAN1540020006,60
M. AlbertAN1200000006,60
M. SabitzerMF62180162006,57
Kouakou Joane GadouFÖ75140021106,10
F. ManéFÖ2480000004,53
S. InacioAN130000012,15

Betyget är spelarens snittbetyg under säsongen i turneringen, och spelarna sorteras efter betyg. Länkar till spelarsidorna finns i truppen nedan.

Borussia Dortmund: trupp

Målvakter

1G. KobelNationalitetSchweizÅlder28 årLängd195 cmVikt88 kg
30P. DrewesNationalitetTysklandÅlder32 årLängd194 cmVikt87 kg
31S. OstrzinskiÅlder22 år
33A. MeyerNationalitetTysklandÅlder34 årLängd195 cmVikt90 kg

Försvarare

Mittfältare

Anfallare

Borussia Dortmund: övergångar

Nyförvärv

  • E. NwaneriArsenal · lån31/8 26
  • J. VeermanPSV Eindhoven · övergång17/8 26
  • G. KonstanteliasPAOK · övergång16/8 26
  • Kauã PratesCruzeiro · övergång8/8 26
  • K. KaretsasGenk · övergång2/8 26
  • T. YamamotoGamba Osaka · lån6/7 26
  • J. LermaIndependiente del Valle · övergång30/6 26
  • Kouakou Joane GadouRed Bull Salzburg · övergång30/6 26

Lämnat klubben

  • Elias BenkaraSpVgg Greuther Fürth · lån27/8 26
  • D. RamajFC Copenhagen · lån16/8 26
  • Almugera Raouf Mohammed KabarNEC Nijmegen · lån13/8 26
  • Yan CoutoComo · lån5/8 26
  • J. BrandtAjax · kontraktslös30/7 26
  • K. AdeyemiBarcelona · övergång22/7 26
  • P. AningTelstar · kontraktslös22/7 26
  • S. ÖzcanBeşiktaş · kontraktslös8/7 26

Borussia Dortmund: fakta

LandTyskland
Grundad1909
ArenaSIGNAL IDUNA PARK
Kapacitet81 365
Underlagnaturgräs
TurneringBundesliga
Tabellplacering2:a · 17 poäng

Borussia Dortmund: vanliga frågor

Vilken arena spelar Borussia Dortmund på?

Borussia Dortmund spelar sina hemmamatcher på SIGNAL IDUNA PARK (Dortmund), som tar 81 365 åskådare.

Var ligger Borussia Dortmund i tabellen?

Borussia Dortmund ligger på 2:a plats i Bundesliga med 17 poäng på 7 matcher (5 segrar, 2 oavgjorda, 0 förluster).

När spelar Borussia Dortmund nästa gång?

Nästa match: Bayern München – Borussia Dortmund, lör 31/10 · 18:30 (Bundesliga).

Hur slutade den senaste ligamatchen för Borussia Dortmund?

Senaste ligamatch: Borussia Dortmund 1–0 Eintracht Frankfurt (24/10 26).

Vem är bäste målskytt i Borussia Dortmund?

Klubbens bäste målskytt i turneringen är S. Guirassy med 7 mål.

Borussia Dortmund: spelschema, tabell och speltips

Borussia Dortmund (Tyskland) spelar i följande turneringar den här säsongen: Bundesliga, Champions League, Emirates Cup, Super Cup, DFB-Pokal. Här hittar du spelschema och resultat, tabellplacering, siffror från hela säsongen, truppen och klubbens bästa spelare. Tips för matcherna i Bundesliga finns på turneringens sida, och fler speltips hittar du i avsnittet Speltips.

18+ · Spel innebär risker. Spela ansvarsfullt.